Základňa je známa najmä v komunite UFO nadšencov po celom svete.
Možno si si už všimol vtipnú iniciatívu z Facebooku, ktorá je naplánovaná na 20. septembra. O čo ide? Približne 1 200 000 ľudí sa chce zúčastniť hromadnej akcie s cieľom vtrhnúť do známej americkej základne Area 51. Ďalš vyše jeden milión má o udalosť záujem.Samozrejme, ide o vtip, no aj tak sa môže nájsť zopár ľudí, ktoré sa na miesto v určenom dátume naozaj dostavia.
Prvé myšlienky, ktoré bežnému človeku zídu na rozum, sa týkajú prevažne najrôznejších konšpirácií. Mimozemšťania, najtajnejšie a najmodernejšie zbrane, zajatci, rôznorodé výskumy a podobne. Dohadov, čo sa deje v útrobách Area 51, je veľké množstvo, no minimálne v blízkej dobe sa verejnosť nedozvie, na čom presne americká armáda na tomto mieste pracuje.
Keď si otvoríš Google Mapy, presuň sa do Spojených štátov amerických a v západnej časti nájdi štát Nevada. Na juhu, severozápadne od známeho mesta Las Vegas, „svieti“ vyschnuté jazero s názvom Groom a hneď vedľa neho vidno prvé budovy, cesty i dlhé vzletové a pristávacie dráhy. Oblasť sa nachádza v púšti a široko-ďaleko nič nie je. Len vyprahnutá zemina, najodolnejšia flóra, fauna a kopce.
Za kopcom testovali najstrašnejšie zbrane
Je známe, že existenciu tohto miesta americká vláda dlho popierala a tvrdila, že neexistuje. Ešte v 19. storočí bol región známy len vďaka ťažbe surovín v tunajších horách. Pracovali tu bežní ľudia a nešlo o tajuplné miesto. Svoj význam začalo získavať až po vypuknutí druhej svetovej vojny. V roku 1942 tu bolo vybudované armádne letisko a cvičisko.
Základňa v minulom storočí
Neďaleko sa dokonca nachádza aj pláň (Nevada Test Site), kde USA odpaľovali a testovali svoje jadrové zbrane. Celkovo vykonali takmer 1 000 testov a pri pohľade z výšky vidno slušne rozbombardovanú krajinu. A to len približne 20 kilometrov vzdušnou čiarou západne od Area 51.
Po skončení druhej svetovej vojny sa Spojené štáty americké zapojili do množstva konfliktov po celom svete. Aktivitu v oblasti naplno obnovili v 50. rokoch minulého storočia, kedy narastalo vzájomné napätie medzi USA a Sovietskym zväzom.
Počas tohto obdobia sa USA zameriavalo najmä na letectvo. V miestnych hangároch konštruovali pracovníci najmodernejšie špionážne lietadlá a možno aj ďalšiu kopu zariadení, o ktorých ani len netušíme.
Vznikli tu supermoderné stroje
Prvým „produktom“ bolo lietadlo Lockheed U-2 určené na špionážne lety ponad územím Sovietskeho zväzu. Toto lietadlo operovalo v extrémnych výškach a nebolo pre sovietske radary viditeľné. Nerušene tak monitorovalo aktivity amerického nepriateľa a získavalo cenné informácie. Neskôr sa však Sovietom podarilo jedno z lietadiel spozorovať a zostreliť.
Dôležitosť oblasti sa zvýšila ešte viac, keď Američania začali pracovať na svojom ďalšom lietadle – Blackbird. Doposiaľ ide o najrýchlejšie pilotované lietadlo, aké bolo kedy vytvorené. Dosiahlo rýchlosť až 3 529,6 km/h. Stroj vzbudzuje rešpekt už len pri prvom pohľade. No a americká armáda vo vývoji tajných strojov pokračovala ďalej a pravdepodobne tak robí aj dnes.
Medzičasom sa však na verejnosti rozšírili rôzne teórie o tom, ako v oblasti Area 51 možno ukrývajú aj mimozemské technológie či samotných mimozemšťanov. Najznámejším prípadom je výpoveď Roberta Lazara. Lazar bol zamestnancom v Area 51 a jedného dňa sa rozhodol prezradiť viac o tom, čo sa vnútri deje. Najprv pod rúškom anonymity, poskytol rozhovor americkej televízii.
Samozrejme, neexistuje žiaden dôkaz o prítomnosti akýchkoľvek cudzích technológií. Myslíš si, že keď o Area 51 vie snáď celý svet, tak aj naďalej by tam americká armáda schovávala čosi dôležité? Na druhej strane, príbehy o priam bájnych technológiách a šedých mužíkoch sú dobrými námetmi na filmy a dlhočizné knihy.
Jeden z Lazarových rozhovorov:
Tvrdil, že v oblasti Area 51 sa nachádzajú aj utajené podzemné priestory, kde armáda pracovala s takými strojmi, ktoré podľa neho nemohli pochádzať zo Zeme. Postupne sa zvýšil záujem verejnosti aj konšpirátorov a vznikli desiatky článkov, kníh, hypotéz a rôznych dohadov o tom, čo sa to tam vlastne deje. Americké úrady však akékoľvek za vlasy pritiahnuté teórie odmietajú, no logicky tento dôležitý armádny priestor stále chránia.
Vo svete je množstvo ďalších podobných základní. Či už v Rusku, Číne, Indii a podobne. Každá z krajín chce mať svoje výskumy a technológie pod kontrolou a len tak k nim nikoho nepovolaného nepustí.