Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 13. 8. 2020 meniny má Ľubomír

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
14
Šimon Kucka
7. júl 2019, 10:41
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších filmov Christophera Nolana

Britského režiséra milujú ľudia po celom svete a výnimkou nie sú ani redaktori Filmkultu.

Šimon Kucka
7. júl 2019, 10:41
10 najlepších filmov Christophera Nolana
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
14
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Keď sa vysloví meno Christopher Nolan, každému je hneď jasné, o koho ide. Jeden z najúspešnejších a najuznávanejších režisérov dneška má svoj špecifický štýl podania príbehu a vytvorenia atmosféry, ktorý je veľmi ľahko rozlíšiteľný. Slávny filmár nedávno ohlásil svoj nový počin s názvom Tenet, v ktorom si zahrá Robert Pattinson (Good Time) či John David Washington (BlacKkKlansman) a ty sa o ňom môžeš dočítať viac v tomto vlákne.

 

V tomto článku sme ti objasnili, aké techniky používa Nolan vo svojich snímkach a ako sa mu darí udržať divácku pozornosť až do samotného záveru. Keďže všetci v redakcii máme tvorbu tohto britského machra veľmi radi, rozhodli sme sa zostaviť výber 10 najlepších filmov Christophera Nolana. Po dlhočíznej diskusii či prehodiť tamto s hentým, čo dať na posledné miesto ale hlavne čo dať na prvé, sme sa konečne zhodli. Dopredu ťa upozorňujeme, že naša TOP 10 sa nemusí zhodovať s tvojou TOP 10.


 10. Sledovanie (Following, 1998)

Celovečerná prvotina vyšla rodákovi z Londýna na jednotku. Príbeh ťa zavedie práve do hlavného mesta Veľkej Británie, kde sa bližšie sústreďuje na osudy muža menom Bill (Jeremy Theobald). Ten pracuje ako spisovateľ, ktorého inšpiráciou sú náhodní okoloidúci z londýnskych ulíc. Sľúbi si však, že nesmie nikoho sledovať viac ako raz, čo neskôr sám poruší, keď ho zaujme Cobb (Alex Haw). Postupne sa ale zapletá do záhadných okolností, kedy prestáva byť jasné, kto je prenasledovateľom a kto prenasledovaným. 

 

Scenár, réžia a kamera boli pevne v Nolanových rukách a už v jeho prvom celovečeráku možno badať mnoho z jeho typického rukopisu. Following sme dali na 10. miesto, pretože aj keď sa kvalitou jednoznačne ponáša nad väčšinu vtedajšej tvorby, pre Chrisa išlo o prvý veľký skok, ktorý mu neskôr umožnil natočiť väčšie a lepšie snímky. Tento počin nás baví aj vyše 20 rokov od svojej premiéry.

 

Naj filmy Chris Nolan
9. Insomnia (2002)

Remake rovnomenného mysteriózneho thrilleru z roku 1997, v ktorom si vtedy zahrali Stellan Skarsgård a Bjørn Floberg, sa dočkal úspešnejšieho spracovania práve pod taktovkou Christophera Nolana. Hlavná úloha bola pridelená hollywoodskej legende menom Al Pacino, ktorému mal za úlohu robiť protivníka zosnulý Robin Williams. O čom vlastne Insomnia je?

 

Al Pacino tu stvárňuje detektíva Dormera, ktorý sa spolu so svojím kolegom Eckhartom (Martin Donovan) vyberú na odľahlú Aljašku vyšetriť prípad zavraždenej stredoškoláčky. V pátraní po vrahovi im pomáha Hillary Swank. Hlavným podozrivým sa stane spisovateľ Finch (Robin Williams) a čím ďalej v prípade Dormer postupuje, tým ťažšie je preňho odlíšiť dobré od zlého.

 

 

Insomnia neskončila na poslednom mieste najmä vďaka fantastickým hereckým výkonom všetkých vyššie spomenutých hercov a kamere Wallyho Pfistera, z ktorého sa stal režisérov dlhoročný spolupracovník. Robin Williams bol známy svojím talentom rozveseliť celý svet jedinou vetou, no v Insomnii podal skutočne mrazivý výkon a obhájil si tak svoje dve zlaté sošky Oscara. Insomnia je super, ale na to (doposiaľ) najlepšie vo svojej kariére si musel Nolan ešte chvíľku počkať.

 

Naj filmy Chris Nolan
8. Batman začína (Batman Begins, 2005)

Prvá časť epickej trilógie o Temnom rytierovi prišla do kín v roku 2005, kedy bol do postavy nekompromisného strážcu mesta Gotham obsadený sympatický Welšan menom Christian Bale. Herec je známy svojou oddanosťou každému projektu, ku ktorému sa zaviaže a pre dokonalé stvárnenie svojich postáv je odhodlaný urobiť čokoľvek. 

 

 

Kvôli úlohe Batmana musel po natáčaní psychologického Mechanika (2004), kde vážil iba 55 kilogramov, pribrať až celých 31 kilogramov. Konkurzu sa zúčastnil v kostýme Batmana, ktorý predtým nosil Val Kilmer. Ako už vieme, Bale rolu získal a obral tak o ňu iných záujemcov, ako napríklad Henryho Cavilla (Muž z ocele), Jakea Gyllenhaala (Spider-Man: Ďaleko od domova) či dokonca Heatha Ledgera. Tomu sa však o pár rokov ušla celkom iná rola. Batman začína je veľmi dobrým prísľubom jednej epickej trilógie.

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
7. Dunkirk (2017)

Chronologicky posledný Nolanov počin nesie meno Dunkirk a zavedie ťa do obdobia 2. svetovej vojny. Ako už napovedá samotný názov, príbeh sleduje známu vojenskú operáciu s krycím názvom Dynamo, ktorej hlavným cieľom bola záchrana spojeneckých vojsk po porážke pri prímorskom meste Dunkirk na severe Francúzska. 

 

Na nalodenie spojencov však nebolo dostatok lodí a tak sa na konci mája roku 1940 udial malý zázrak, kedy po vyčerpaných vojakov museli prísť na svojich malých lodiach miestni rybári. V napínavej a tiesnivej atmosfére dokázal perfektne vyniknúť soundtrack Hansa Zimmera, Nolanovho dlhoročného kolaboranta. Opomenúť nesmiem ani fantastickú kameru Hoyteho van Hoytemu. V hlavných úlohách zasa zažiarili Cillian Murphy, Tom Hardy, Mark Rylance či Kenneth Branagh. 

 

 

Dunkirk je vynikajúcim a silno realistickým zážitkom, aký dokáže takýmto štýlom podať iba Nolan. Je preto až prekvapivé, že Dunkirk neskončil v prvej päťke. Stačí sa však pozrieť na zvyšok režisérovej filmografie a človeku je hneď jasné, prečo je tomu tak. 

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
6. Návrat Temného rytiera (The Dark Knight Rises, 2012)

Jednými nenávidená, druhými velebená. Záverečná časť trilógie o Temnom rytierovi rozdeľuje fanúšikov na dva tábory: jedny sú s filmom nespokojní a považujú ho za ohyzdný prívesok za skvelými dvoma časťami, iní veria, že tretí film o Batmanovi pod Nolanovou taktovkou je skvelým zakončením série. 

 

 

V poslednej časti sa Bruce Wayne utiahol do úzadia a nekomunikuje s okolitým svetom. Späť do reality ho ale vytiahne nová hrozba Gothamu, extrémista, ktorý si hovorí Bane (Tom Hardy). Je síce pravda, že Návrat Temného rytiera obsahuje veľa nelogickostí, no akcia, príbeh, postavy a atmosféra film značne ťahajú vpred. O hudbu sa, ako inak, staral Hans Zimmer a divákovi doručil kvalitný hudobný zážitok. Perfektná rozlúčka s Baleovým Batmanom.

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
5. Memento (2000)

Nápad na snímku Memento pochádza z hlavy Christopherovho brata, Jonathana Nolana. Ten napísal rovnomennú poviedku Memento, podľa ktorej je film natočený. Základným poznávacím znamením tohto filmu je rozhádzaná chronológia. Presnejšie sa dá opísať tak, že kde jedna scéna začína, tam končí nasledujúca. Postupne sa dozvedáme, čo sa stalo na začiatku a dopracujeme sa od záveru až k úvodu príbehu.

 

Hlavným hrdinom je muž menom Leonard Shelby (Guy Pierce) so záhadnými tetovaniami po celom tele a sériou niekoľkých polaroidových fotiek. Vie, že niekto zavraždil jeho ženu a pomocou indícií na vlastnom tele sa snaží dolapiť vraha. Do jeho pátrania však vstupuje mnoho dôležitých a nedôležitých postáv a Leonard musí prísť na to, čo sa vlastne stalo.

 

Neopozeraný koncept rozprávačského štýlu dokázal zaujať a pri sledovaní Mementa je potrebné vnímať, čo sa deje na plátne po celú dobu stopáže. Ak ti totiž ujde čo i len jediná scéna, riskuješ, že možno nepochopíš záver. Scenár bratov Nolanovcov bol nominovaný na Oscara a dodnes ide o jeden z Nolanových najoriginálnejších kúskov. 

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
4. Počiatok (Inception, 2010)

Ďalším námetom, ktorý srší originalitou (hoci niekto môže tvrdiť, že ide o kópiu anime Paprika z roku 2006), je Počiatok. V hlavnej úlohe hviezdil Leonardo DiCaprio ako Dom Cobb, zlodej snov. V krádeži informácií zo snov jeho obetí mu pomáha ansámbel hollywoodskych hercov, na čele s Tomom Hardym, Josephom Gordon-Levittom, Ellen Page, Michaelom Cainom, Cillianom Murphym či Marion Cotillard.

 

Hudbu do tohto akčného blockbusteru opäť raz vniesol génius Hans Zimmer a za kameru sa postavil starý známy Wally Pfister. Spolu s režisérom a scenáristom v jednej osobe sme dostali mätúcu, no za to bravúrnu „podívanú” s neočakávanými mindfuck momentmi. 

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
3. Interstellar (2014)

 Vesmírne sci-fi Interstellar je Nolanovou poctou jeho veľkému vzoru, Stanleymu Kubrickovi a jeho majstrovskému dielu 2001: Vesmírna odysea. Krása Interstellaru spočíva v jeho komplikovanosti, hoci zápletka je viac než jednoduchá. Dej je zasadený do blízkej (a zrejme aj neodvratnej) budúcnosti, kedy sa ľuďom míňa jedlo a voda a je potrebné si hľadať iné zdroje. 

 

K tomu by mohli slúžiť vesmírne misie. Na jednu z nich sa vydá aj bývalý pilot Cooper (Matthew McConaughey) v nádeji, že objaví lepší svet pre svoje dve deti. Netuší však, čo sa po výlete čiernou diernou stane. Je totiž možné, že svoje deti a ani Zem už nikdy neuvidí.

 

 

Nolan tu sústreďuje všetky svoje filmárske schopnosti a vytvára tak dynamický kinematografický zážitok, ktorý neprestáva baviť ani po takmer 3 hodinách stopáže a opakovaných zhliadnutiach. Zimmer opäť raz kúzlil a výsledkom je novodobá vesmírna óda, ktorej prvé tóny sú dnes veľmi ľahko rozoznateľné. Christopher Nolan dal pojmu „blockbuster” celkom nový význam. Poriadne si pri ňom ale potrápiš hlavu.

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
2. Dokonalý trik (The Prestige, 2006)

Nolan sa rozhodol si medzi prvými dvoma časťami trilógie o Batmanovi natočiť aj niečo vlastné, autorské. Píše sa rok 2006 a do kín prichádza The Prestige, po našom Dokonalý trik, pričom do hlavných úloh boli obsadení Hugh Jackman a Christian Bale. Jackman si zahral ctižiadostivého Angiera, zatiaľ čo Bale stvárnil jeho protivníka, nezastaviteľného Bordena.

 

Obaja páni sú kúzelníci žijúci na konci 19. storočia v Londýne, ochotní urobiť všetko, aby obecenstvu dodali niečo viac, ako bolo dovtedy možné dosiahnuť. Ich hra však zájde priďaleko. V tomto napínavom mysterióznom thrilleri si ťa Nolan získa už v prvých pár minútach a nepustí ťa až po záverečnú scénu, kedy zostaneš sedieť ako obarený.

 

Po hereckej stránke ide o hotový ohňostroj talentu v podaní Jackmana a Balea, ktorým úspešne sekundujú Michael Caine, Scarlett Johansson a David Bowie čoby Nikola Tesla. Film plný zvratov a prekvapení odmení predovšetkým tých, ktorí dávajú pozor a nenechajú si ujsť ani jedinú scénu. 

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana
1. Temný rytier (The Dark Knight, 2008)

Nepochybne najlepším Nolanovým kúskom je Temný rytier, ktorý v redakčnom hlasovaní skončil na prvej priečke so značným náskokom. Ide o film, ktorý má všetko: napätie, akciu, drámu, zaujímavé postavy, pútavý scenár, skvelú hudbu, fantastickú kameru, bravúrnych hercov a za nitky ťahá profesionál vo svojom obore, blonďavý Chris Nolan. 

 

 

Temný rytier potvrdzuje zabehnutú tradíciu trilógií, kde druhý diel je vždy tým najlepším. Nolan tvrdí, že každá z týchto troch filmov nie je primárne o Batmanovi, ale práve o záporákovi daného filmu. Nuž, lepšieho záporáka ako Jokera v podaní oscarového Heatha Ledgera si nemohol priať. Nešlo však o zisk Ceny Akadémie len pre Ledgera, ale aj pre celý komiksový žáner. Ide totiž o prvého Oscara za najlepší herecký výkon v komiksovke.

 

Žiaľ, Heath nemal toľko šťastia, aby sa mohol zo zisku prestížnej sošky tešiť. Pár mesiacov po skončení natáčania, presne 22. januára 2008 odišiel na druhý svet. Do histórie sa však hrubým písmom zapísal ako herec s veľkým H a jeho odkaz bude naďalej žiť vďaka postavám, ktoré stvárňoval. Temný rytier je geniálnym filmom a dovolím si tvrdiť, že nielen budúcou, ale snáď už aj súčasnou klasikou. 

 

10 najlepších filmov Christophera Nolana

Ktorý film od Christophera Nolana je podľa teba najlepší?
Sledovanie
0 hlasov
Memento
36 hlasov
Insomnia
7 hlasov
Batman začína
13 hlasov
Dokonalý trik
94 hlasov
Temný rytier
625 hlasov
Počiatok
202 hlasov
Návrat Temného rytiera
56 hlasov
Interstellar
416 hlasov
Dunkirk
22 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Warner Bros., screenrant.comNáhľadový obrázok: Warner Bros. Tagy: the dark knight, memento, christopher nolan, prestige
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.