Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 20. 10. 2019 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti
12
František Kulhánek
17. jún 2019, 10:35

Vypočúvacie techniky CIA: Podávanie stravy análnym otvorom či zákaz spánku na celé dni, ktorý končí aj smrťou

CIA svoje metódy vníma ako zefektívnenie vypočúvania, organizácie za ľudské práva na to majú však odlišný názor.

František Kulhánek
17. jún 2019, 10:35
Vypočúvacie techniky CIA: Podávanie stravy análnym otvorom či zákaz spánku na celé dni, ktorý končí aj smrťou
Zdroj: wikipedia.org / US Government
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Násilie, agresia a teror sú prirodzenou súčasťou ľudského druhu. Nič toho nie je lepším dôkazom ako svetové vojny, pretrvávajúce medzinárodné konflikty či „obyčajné“ vraždy. Zväčša je násilie páchané buď davovou psychózou, to je prípad ozbrojených konfliktov, alebo „zlým“ (neurotickým, labilným) človekom, napríklad vražda zo žiarlivosti.

 

Čo ak sú ale neľudské zverstvá páchané samotnou autoritou k dosiahnutiu určitého cieľa? Aj keď je postoj americkej vlády, ako aj CIA, k tejto téme jasný, faktom zostáva, že média, organizácie chrániace ľudské práva či len obyčajná verejnosť majú na ich zaužívané postupy častokrát odlišný názor. A nemožno sa ani veľmi čudovať.

 

Po preštudovaní si bežne dostupných metód, ktoré CIA pre svoje účely využíva, sa budeš zamýšľať nad kadečím. Najmä však nad tým, čoho všetkého sme my, ľudia schopní.

 

Mučenie ako také sa v 20. storočí delilo na dve hlavné línie. Francúzsku modernu zastupujúcu kombináciu vody a elektriny a anglosaskú modernu, ktorá mala v repertoári deprivácie spánku, vystavenie extrémnym teplotám, hluku a podobne.

 

CIA sa hrá rada so slovíčkami, a preto namiesto mučenia, čo ich techniky často pripomínajú, používa skôr pomenovania ako „rozšírené vypočúvacie techniky“. Mnohé z týchto techník sa dostali počas vlády Baracka Obamu na verejnosť a my tak môžeme bližšie nahliadnuť, akým spôsobom získava CIA od svojich cieľov informácie.

 

Vypočúvacie techniky CIA: Podávanie stravy análnym otvorom či spánková deprivácia trvajúca celé dni 

Rektálne kŕmenie

Niekedy tiež známa ako rektálna rehydratácia či klystír živín je metóda, ktorej bolo vystavených minimálne 5 zadržaných. Nutričné klystíry použila CIA na dvoch zadržaných, ktorí držali hladovku, na treťom, ktorý odmietal tekutiny, štvrtom bez lekárskej potreby a piatom, ktorého okolnosti nie sú známe.

 

Technika, pútajúca pozornosť už svojim názvom, spočíva vo vložení potravy do análneho otvoru. Tá je zvyčajne ešte umiestnená v skúmavke či malej fľaštičke.

 

Rektálne prijímanie živín bolo kedysi považované za legitímny postup používaný v lekárskej praxi. Intravenózne podávanie živín a nadmerné riziká spojené s podávaním potravy cez konečník však tento spôsob čoskoro pochovali. Už v prvej polovici 20. storočia sa táto metóda z lekárskeho prostredia vytratila.

 

Jedna zo správ CIA dokonca ponúka aj menu takto podávaného obeda. Humus s cestovinami a omáčkou, orechy a hrozienka. To má byť jedno z podávaných „rektálnych menu“.

 

CIA sa v súvislosti s touto metódou často bránila slovami, že len chcela prinútiť zadržaných jesť, aby nezomreli na podvýživu, keďže mnohí z nich začali po zadržaní držať hladovku.

 

Vyhovárala sa teda na „lekársku techniku“. Nemusíte byť však lekári, aby vám bolo jasné, že živiny podávané análnym otvorom sa asi len ťažko absorbujú do tela, keďže absorpcia živín prebieha najmä v tenkom čreve.

 

Následky sú skôr negatívne. Nezainteresovaní lekári hovoria najmä o poškodení konečníka a hrubého čreva, potrhaní potravy v čreve, v čoho dôsledku by sa mohol rozvinúť zápal, alebo o prolapse konečníka.

 

Zdravotnícky personál CIA sa o rektálnom kŕmení vo svojich dokumentoch však skôr vyjadroval ako o prostriedku na kontrolu správania, resp. o úplnej kontrole vyšetrovateľa nad vypočúvaným.

 

Mučiace techniky CIA 

Ľadová procedúra

Na prvý pohľad si možno povieš, že na ľadovej vode nie je nič strašné. Dokonca je pre zdraviu prospešná. Nie však v takej podobe, v akej ju zvykli používať agenti CIA.

 

Tí však s touto metódou na trh v skutočnosti neprišli ako prví. Praktika sa spopularizovala najmä počas 1. svetovej vojny. Zadržaní boli vystavení ľadovej vode v takých množstvách, až kým neomdleli.

 

Ľadové kúpele sa čoskoro dostali do rôznych kútov sveta. Praktiku využívala v 20. rokoch dokonca aj chicagská polícia, v 30. rokoch sú zaznamenané prípady jej použitia aj v Španielsku, Francúzsku či Belgicku. Počas 2. svetovej vojny ju začali využívať aj britskí vyšetrovatelia na získanie informácii od nemeckých vojnových zločincov.

 

Jedným z najznámejších výpovedí, ktorá zachytáva vypočúvanie pomocou ľadovej vody je prípad Walida bin Attasha, ktorý sa po prepustení so svojimi zážitkami zdôveril Červenému krížu.

 

„Počas prvých dvoch týždňov som bol nútený ležať na igelite umiestnenom na podlahe. Na telo mi potom z vedier liali studenú vodu. Niekoľko minút som bol celým igelitom naplneným studenou vodou obalený. Následne ma vzali na vypočúvanie.“

 

Walid bin Attash však na rozdiel od Gula Rahmana skončil ešte dobre. Druhý menovaný totiž na tieto praktiky v priestoroch CIA zomrel. Rahman bol ľadovej vode vystavený tak dlho, až kým jeho telo neskolabovalo na podchladenie. So správou prišla agentúra AP.

 

To však nie je ani zďaleka všetko, čomu bol Rahman vystavený. V jeho správe sa totiž uvádza celý rad ďalších procedúr, ktoré sa zrejme viac či menej podieľali na jeho smrti. 48 hodín bez spánku, vystavenie hlasnej hudbe, izolácia v úplne tme. To je len časť procedúr, ktoré sú uvedené v oficiálnej správe.

 

Ak by si si myslel, že za neočakávanú smrť vypočúvaného sú následne agenti CIA karhaní, plietol by si sa. V tomto konkrétnom prípade nedostal úradník žiadny trest, namiesto neho dostal peňažnú odmenu za dôsledne vykonanú prácu.

 

Vypočúvacie techniky CIA: Podávanie stravy análnym otvorom či spánková deprivácia trvajúca celé dni 

„Waterboarding“

Alebo po našom, dusenie vodou, je veľmi známa metóda využívaná americkou armádou. Proces pozostáva z pripútania zadržaného k doske alebo stolu, pričom sa mu cez tvár prehodí uterák alebo iná tkanina, cez ktorú sa následne leje voda. Tá ide samozrejme do úst aj nosa, čo značne sťažuje dýchanie, respektíve u zadržaného navodzuje pocit ako pri topení a vyvoláva paniku.

 

V závislosti od závažnosti situácie sa voda na vypočúvaného leje rôzne dlhý čas, no portál theguardian.com uvádza aj 40 sekundové intervaly, ktoré sa opakujú, až pokým dotyčný nepredá požadované informácie.

NAČÍTAŤ CELÝ ČLÁNOK BEZPLATNE
Podpor tvorbu kvalitného obsahu
Roky tvoríme kvalitné autorské články, ktoré nikde inde nenájdeš. Ak chceš viac takýchto článkov, predplať si REFRESHER+ a dostaneš ďalšie výhody.
CHCEM PODPORIŤ

 

Jedným z vypočúvaných, na ktoré bol waterboarding použitý bol aj Abu Zubaydah, ktorý sa k celému incidentu vyjadril takto: „Bojoval som, no bez úspechu sa nadýchnuť. Myslel som si, že zomriem. Po chvíli som nedokázal udržať ani moč.“ Týmto mučením si mal prejsť zhruba 80-krát.

 

Táto metóda bola využívaná už v 14. storočí počas španielskej inkvizície, neskôr tiež britskou armádou v 70. rokoch 20. storočia, nejedná sa teda o žiadny revolučný vynález. V súčasnej dobe je podľa Amnesty International považovaná za druh mučenia, no CIA v nej vidí nástroj na prínosné zdieľanie informácií. Súčasný prezident Donald Trump tento názor taktiež zdieľa.

 

Mučiace techniky CIA 

Spánková deprivácia

Spánková deprivácia, teda vystavenie zadržaných podmienkam, pri ktorých nemôžu upadnúť do hlbokého spánku, je v CIA považovaná za kľúčový nástroj na zlepšenie efektívnosti výsluchov.

 

Doba v nútenom bdelom stave sa pritom pohybuje od štandardných 48 hodín až po extrémnych 180 hodín, čo predstavuje viac ako týždeň bez spánku. Takúto hodnotu možno považovať pokojne za smrteľnú.

 

A i keď by náhodou smrteľná nebola, u dotyčného by odštartovala celý rad psychických a fyziologických reakcií, ktorým by sa jeho zdravie značne narušilo. V krátkosti môžeme spomenúť veľké emočné výkyvy, zníženie frustračnej tolerancie, paranoja, halucinácie.

 

Voľne dostupný a veľmi znepokojivý je prípad Abu Ja’far Al-Iraqia. Zadržaný podozrivý bol najprv 54 hodín spútaný vo vzpriamenej polohe, čo malo za následok opuch dolných končatín, ktoré mu museli byť následne aj ošetrené. Po ošetrení bol aj naďalej vystavený spánkovej deprivácii, tentokrát však v sede a to po dobu 24 hodín. Po ústupe opuchov bol opäť uvedený do vzpriamenej polohy s nemožnosťou spánku a to na ďalších 24 hodín.

 

Celkovo teda 102 hodín spánkovej deprivácie, po ktorej mu vyšetrovatelia dopriali 4 hodiny spánku. Po absolútne nedostatočnom odpočinku mu pritom naordinovali ďalších 52 hodín bez spánku. Už len pomyslenie na to, že po tak dlhej dobe v bdelom stave nemôžete spať je extrémne skľučujúca. Podobných prípadov sa pritom v jednotlivých správach CIA uvádza mnoho.

 

Znepokojivý je ale aj fakt, že v mnohých prípadoch na vykonávaní spánkovej deprivácie nebolo dotyčným uvedené ani len povolenie, prípadne zadržaných vystavovali podmienkam dlhšie, ako bolo prípustné.

 

Mučiace techniky CIA 

Nútená nahota

Praktika, ktorá sa od iných odlišuje svojou zameranosťou. U všetkých predchádzajúcich metód bol totiž zadržaný vystavovaný praktikám s následnými fyziologickými reakciami. Nahota však predstavuje spôsob trestu, ktorý so sebou nenesie žiadne viditeľné stopy na tele.

 

Jediné, na čo u vypočúvaných mieri, je ich psychika. Dôstojnosť, sebahodnota, zahanbenie. Z nútenej nahoty sa tak razom stal veľmi efektívny spôsob vypočúvania. Okrem narušenia vlastnej psychickej integrity u zadržaného spôsobí aj pocit oveľa väčšej miery zraniteľnosti a bezmocnosti.

 

Oblečenie nás prirodzene chráni. Ukrýva všetky naše telesné tajomstvá. Úplne odhalenie tela na verejnosti je pre väčšinu ľudí obrovským zdrojom stresu až paniky.  

 

Nahota len málokedy vystupuje sama o sebe. Väčšinou je skombinovaná so studenou sprchou či spútaním do určitej polohy. Už spomínaný prípad usmrteného Gulu Rahmana, ktorý zomrel na následky hypotermie, bol práve vystavený nahote v kombinácii s nepretržitým prívalom ľadovej sprchy.

 

Mučiace techniky CIA

Zdroj: slate.com, theguardian.com, salon.com, theguardian.com, humanrightsfirst.org, humanrightsfirst.org, flickr.comFoto: youtube.com, wikipedia.org Tagy: CIA, mučenie
Pridaj sa k tým, ktorí nas podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
45
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.