23-ročnú zdravotnú sestričku Enikő najviac šokovalo, že v súkromných nemocniciach majú na izbách mydlo aj toaletný papier.
Zdravotná sestra na Slovensku nie je pre mladých v dnešnej dobe najatraktívnejším povolaním. V štátnych nemocniciach je nedostatok sestričiek aj kvôli tomu, že mnohé to zabalili a išli do zahraničia za lepším platom, o ktorom tu môžu len snívať. Pracujú do úmoru, často v zlých podmienkach slovenských nemocníc, pacienti sa na nich vyvršujú a aby si aspoň trochu privyrobili, berú mnoho nadčasov.
My sme sa rozhodli vyspovedať 23-ročnú Enikő, ktorá len prvý rok pracuje ako zdravotná sestra v súkromnej nemocnici s poliklinikou ProCare Medissimo v Bratislave na oddelení angiológie a chirurgie. Opísala nám, aké to pre ňu bolo praxovať v štátnej nemocnici, aký je nástupný plat a či jej nevadí meniť plienky starým ľuďom.
V článku sa dozvieš:
- Prečo sa rozhodla byť zdravotnou sestrou
- Či na škole učia všetko, čo potrebuje zdravotná sestra vedieť v praxi
- Koľko zarobí zdravotná sestra v zahraničí a koľko u nás
- Čo ju prekvapilo najviac, keď prišla pracovať do súkromnej nemocnice
- Prečo sú kolektívy v štátnych nemocniciach zlé
- Či jej nevadí meniť plienky pacientom
- Ako zvláda nepríjemných pacientov
Prečo si sa rozhodla stať zdravotnou sestrou?
Pôvodne som chcela ísť na medicínu, ale nakoniec padlo rozhodnutie na zdravotnú sestru. Všetci z rodiny ma odhovárali, iba mama a otec nie. Dokonca aj na škole mi hovorili, že je to špinavá a náročná robota, že si v nej málo zarobím, no ja som aj tak chcela. Tak som si podala prihlášku na strednú zdravotnú školu.
V škole nám rovno povedali, že to, čo nás tam naučia, nám v praxi stačiť nebude.
Je štúdium zdravotnej sestry na Slovensku dostačujúce?
Základy sa naučíte, ale to zďaleka nestačí. Nám aj rovno v škole povedali, že to, čo nás tam naučia, nám v praxi stačiť nebude a mali pravdu. Napríklad aj učebnice sme mali 19-ročné. Keď som prišla pracovať sem, boli tu úplne iné, moderné metódy. Napríklad tu som sa prvýkrát stretla s femostopom, ktorý zabraňuje vykrvácaniu, predtým na škole som ani netušila, že niečo podobné existuje. Školstvo je v tomto viac-menej zaostalé.
Veľa mladých sestier odchádza pracovať do susedného Rakúska alebo ďalej do zahraničia. Ty si nad tým neuvažovala?
Jasné, že uvažovala. Môj pôvodný plán bol, že pôjdem do Rakúska, ale bohužiaľ, nemám dobrú nemčinu. Teraz by som však už nemenila. Mala som šťastie, že ma vzali do Medissima. Tu je to úplne iné ako v štátnej nemocnici. Máme hlavne dobrý kolektív a to robí veľa.
Nástupný plat sestry na Slovensku je asi 800 € v hrubom. Predavačky zarábajú viac.
Predpokladám, že do zahraničia si chcela odísť predovšetkým kvôli lepšiemu platu. Vieš, ako sa pohybuje platové ohodnotenie zdravotných sestier napríklad v Rakúsku?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako sa líšia zárobky sestier na Slovensku a v Rakúsku
- V ktorých nemocniciach počas štúdia praxovala
- Čo ju najviac na štátnych nemocniciach zaráža
- Prečo sa mladé baby nehrnú do nemocníc za zdravotné sestry
- Ako vníma vymieňanie plienok, ktoré mnohých ľudí od tejto práce odrádza