Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 5. 8. 2020 meniny má Hortenzia

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
16
Vladimír Mičuda
23. apríl 2019, 17:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

„Skúste zabudnúť na to, že Rómov nenávidíte a zamyslite sa nad podstatou.“ Infografika o Rómoch spustila lavínu emócií

Ľudia sa rozpísali o svojich skúsenostiach s Rómami. Mnoho komentárov bolo pozitívnych, no našli sa aj takí, čo Rómom priali len to najhoršie.

Vladimír Mičuda
23. apríl 2019, 17:03
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
16
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Slovákom netreba veľa, aby sa rozprúdila vášnivá diskusia na internete, stačí len zaťať do živého. O to viac to platí, ak sa bavíme o Rómoch. Obľúbeným slovným spojením nie som rasista, ale sa začína každý štipľavý, útočiaci komentár v každej diskusii. O tom, že sú tieto komentáre na hranici únosnosti, či dokonca až zákona, sa nemusíme ani baviť.

 

Výsledky volieb ukazujú, že u nás, podobne ako v ostatných krajinách Európy, silnie nacionalistické zmýšľanie výrazne prepletené s rasizmom a strachom z toho vonku – sprisahanie zo zahraničia, migranti, skazení liberáli. Keď k tomu pridáme ešte nekonečnú voľnosť internetu, proruských trollov a neoverené informácie, vznikne v diskusiách často naozaj pozoruhodný guláš hlúpostí.

 

Mohli sme sa o tom presvedčiť po článku blogera Jakuba Godu, ktorý vyvolal vášnivé emócie. Už len text s nadpisom „Skutočná pravda o štátnej podpore pre Rómov, ktorú vám virálne články zatajujú!“ napovedá, že mnohí diskutéri majú čo-to povedať. Goda navyše vytvoril zaujímavú a jednoduchú grafiku, ktorá odkaz umocnila. Tá sa šírila na pomery slovenského internetu virálne.

 

Rómovia

 

Takmer 800 komentárov a tisícky lajkov

Diskutéri na Facebooku riešili infografiku niekoľko dní. Od Godu sa dostala k Zomri a k Ábelovi Ravaszovi, ktorý je splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Len na týchto kanáloch šikovne spracovaný obrázok s pár vetami a uštipačnou poznámkou dostal vyše 5700 lajkov a takmer 800 komentárov. Konšpiračné weby a pofidérne stránky na Facebooku sme do konečného čísla nezapočítali.

 

Ako to na modrej sociálnej sieti býva zvykom, mohli sme nájsť všetky druhy komentárov. Nadávky, hoaxy a polopravdy boli početné.

 

 

„Pre autora článku: Bývam asi 300 metrov od osady. Ponúkam ti 15 dní zadarmo ubytovanie a stravu. Každé ráno ťa pošlem na nákup do obchodu, potom na poštu a neskôr pre malé dieťa do školy. Poobede ťa pošlem predpísať lieky pre chorú ženu, ktorá celý život robila niečo pre tento štát a budeš tam čakať kvôli žene, ktorú bolí moč, má ščipaka, jej syn je tehotný, zablokovali jej DIGI a podobne,“ reaguje jeden z diskutujúcich s falošným menom Persona Non Grata.

 

„Tento príspevok vnímam v zmysle „Všetci ste rasisti a tolerujte všetko, čo robia ľudia cigánskeho pôvodu," uzavrel. Viacerí ignorovali fakty na obrázku a radšej útočili na autora infografiky. „Na cigánov je najväčší expert stále ten, kto s nimi nežije v blízkosti. Keď vám začnú kradnúť veci, alebo prepadnú niekoho vám blízkeho na ulici, tak by som chcel vidieť vašu lásku a toleranciu,“ napísal na Zomri Benjamín, ktorý si vyslúžil desiatky lajkov.

 

Našli sa aj rozumní

Nie všetci zatracovali grafiku s faktami. Mnohí sa vyjadrovali pozitívne a zmysel virálneho obrázka im neušiel. „Pochopil som tabuľku, je to vyvrátenie nepravdivých mýtov. Netvrdí sa v nej, že s Rómami nie sú žiadne problémy. Rozčuľovanie a upozorňovanie na to, že niekde napríklad znečisťujú rieku odpadom, je iné, ako rozčuľovať sa nad tým, že dostávajú lieky či brikety zadarmo – jedno je fakt, druhé mýtus, reagoval Matej na komentár podporujúci hoax o Rómoch.

 

Objavili sa aj názory, ktoré boli podopreté vlastnými skúsenosťami. Jedným z nich je bezpochyby komentár Michala. Býva na východe, 700 metrov od rómskej osady. „Autor neuvádzal v obrázku svoj názor na Rómov, ale porovnával prosté fakty s tým, ako vníma tieto veci verejnosť. Skúste aj vy spraviť rovnakú vec. Skúste zabudnúť na to, že tých ľudí v osadách nenávidíte a zamyslite sa nad podstatou.

 

 

V rozsiahlom komentári opisuje svoje skúsenosti a hovorí o mentálnom nastavení ľudí. „Deti, ktoré sa aj dnes rodia do osád, za to skutočne nemôžu, akým spôsobom budú vychovávané a čo z nich nakoniec vyrastie, ak sa im nepomôže „zvonka“. Skúste si predstaviť, že ste sa do takej osady narodili vy. Myslíte si, že dnes by ste sedeli na Facebooku a študovali na strednej alebo výške? Nie, vyrástol by z vás rovnaký „smradľavý cigáň“, akého teraz nemáte radi.“

 

Problém s Rómami v nás vrie

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1126 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Je kompaktné, praktické a úsporné. Oplatí sa však najmenšie SUV od Mercedesu?Je kompaktné, praktické a úsporné. Oplatí sa však najmenšie SUV od Mercedesu?
Predajca bicyklov: Je to ako s autom, ľudia si často kúpia 3-tisícový bajk z bazáru a sú prekvapení, koľko stojí servis (Rozhovor)Predajca bicyklov: Je to ako s autom, ľudia si často kúpia 3-tisícový bajk z bazáru a sú prekvapení, koľko stojí servis (Rozhovor)
Gestapák šéfoval mafii dlhšie než Mikuláš Černák. Zradcom chcel vyvraždiť celé rodinyGestapák šéfoval mafii dlhšie než Mikuláš Černák. Zradcom chcel vyvraždiť celé rodiny
VIAC

 

Goda najskôr napísal obsiahly článok na Denníku N. Dodatočne, na druhý deň, zverejnil grafiku. „Venujem sa dezinformáciám a pri téme štátnej podpory Rómov mi rozkol medzi realitou a tým, čo sa šíri na internete, pripadá asi najdesivejší,“ ozrejmil pre Refresher Goda. „Napadlo mi, že článok by sa dal dobre zhutniť do obrázkovej facebook-friendly verzie, tak som vyrobil jednoduchú tabuľku, ktorá zhŕňala gro toho, čo som obšírnejšie popisoval v článku,“ hovorí. Tá mala napokon stovky komentárov a tisíce lajkov.

 

Goda očakával, že sa infografika bude šíriť internetom. Nečakal však, že bude mať taký dosah. „Najzaujímavejšie boli niektoré reakcie od ľudí, ktorí žijú napríklad v blízkosti rómskej osady alebo s Rómami pracujú. Jeden chalan poslal fotku zo svojho okna, kde stáli rodinné domy a opísal, že v minulosti tam bola osada a matky prali prádlo v Hornáde. Na zmenu bolo treba to, že dostali príležitosť uchytiť sa v práci v okolitých mestách, to vraj zmenilo aj jeho pohľad na Rómov, pretože pochopil, že chcú žiť rovnako ako my všetci.“

 

 

Medzi desiatkami komentárov sa objavilo niekoľko zaujímavých názorov, ktoré opisovali rôznorodé skúsenosti. O tom, ako sa z ľudí z osady stali priatelia, ako netreba každého Róma hádzať do jedného vreca. 

 

Mnoho komentárov však bolo nenávistných. Mýty o Rómoch sa totiž na Slovensku šíria dlhodobo. „Ľudia radi veria informáciám, ktoré potvrdzujú ich predsudky – majú radi správy, ktoré potvrdzujú to, čo si už aj tak mysleli. Takéto nepravdivé alebo prekrútené informácie často ľuďom dávajú pocit, že realita je v súlade s ich chápaním sveta a to im stačí,“ reagoval pre Refresher splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz na otázku, prečo ľudia veria radšej hoaxom než pravde.

 

 

Podľa splnomocnenca je jeden z najčastejších mýtov ten, že Rómovia dostávajú všetko zadarmo. Paradoxne, práve on odštartoval najväčší hoax tohto roka, ten o briketách. „Informoval som o návrhu pilotného projektu na výrobu brikiet, pričom túto informáciu prekrútili a zneužili konšpiračné weby na šírenie nenávisti. V internetovom svete dezinformácií a hoaxov sa tak Rómom rozdávali drevené brikety,“ vysvetľuje a dodáva, že v reálnom svete nikto nič na Slovensku zadarmo nedostane. Platí to aj o dávkach – tie sa neprideľujú na základe etnicity.

 

Nechcú pracovať a sú leniví

Jedným z častých komentárov v diskusii bol aj ten, že sa Rómom jednoducho pracovať nechce. Práce je dosť, no radšej rodia deti. Málo ľudí si však uvedomuje, že v našej krajine nikdy nebolo zamestnaných toľko Rómov ako dnes. Pozitívnym správam však nikto nevenuje pozornosť. 

 

Naše vnímanie je jednoducho „filtrované“ cez predsudky. „Toto selektívne vnímanie – vyberanie z informácií to, čo je v súlade s mojim názorom, je veľmi rozšírené, môže fungovať aj s kladným znamienkom. Realitu vlastne vôbec nepotrebuje, ignoruje ju. Navyše, tá predstava, že u nás sa sociálne dávky rozdeľujú na „etnickom“ princípe, sa veľmi hlboko zakorenila, stretla som sa s týmto názorom aj u ľudí, u ktorých by som takýto blud vôbec nečakala,“ opisuje sociologička Oľga Gyárfášová dôvody, prečo sme náchylní veriť všetkému negatívnemu, čo sa o Rómoch hovorí.

 

 

Na internete sme schovaní, nájdu sa dokonca aj takí, ktorí si založia účet na Facebooku len preto, aby ostali v anonymite a mohli vyjadriť svoj názor „bez zábran“. Navádza to povedať veci, ktoré by dotyčný nikdy nepovedal v osobnej komunikácii. „Navyše, logika internetovej komunikácie má často podoby špirálovito rastúcej radikalizácie. Ďalším znakom je obrovská polarizácia jednotlivých názorových „bublín“,“  hovorí sociologička.

 

Nesmieme to vzdať

Mimovládky sa snažia, publikujú rôzne výskumy, príručky, návody, zistenia, odporúčania, čo by sa malo a ako by sa malo. Často sa však stane, že narazia do steny – napríklad z úst popredných politikov počujeme presne ten „zapredsudkovaný“, dehumanizujúci  jazyk.

 

„A to neplatí len o tých, ktorí majú anti-rómsku rétoriku rovno v programových cieľoch. Narážam na to, keď ex-premiér Fico hovoril o tom, ako nám Rómovia „kazia“ štatistiky o nezamestnanosti, lebo sa im nechce pracovať. Fakt je aj to, že rómska menšina nemá politickú, ale ani mediálnu reprezentáciu, jej hlas vo verejnom a politickom diskurze chýba,“ mieni Gyárfášová.

 

 

Aj napriek nenávistným prejavom v politike podľa Ravasza nastali v oblasti integrácie Rómov v posledných rokoch veľké pokroky. Zmenilo sa viacero zákonov, zaviedli sa právne úpravy, ktoré v konečnom dôsledku dopomáhajú k pozitívnym výsledkom.

 

„Zakročili sme proti šíreniu drogy herba, obmedzili sme hazard, začali sme oddlžovanie ľudí, aby sa mohli zamestnať. Momentálne pracujeme aj na ďalších zmenách v školskom systéme, aby sme umožnili aj rómskym deťom navštevovať škôlky,“ hovorí splnomocnenec s tým, že ak bude Slovensko touto cestou pokračovať aj naďalej, výsledky sa dostavia a budú viditeľné.

 

Realita býva často presne opačná, ako si ľudia myslia. Je šanca citlivé spoločenské témy odkomunikovať tak, aby ľudia začali veriť skutočnej pravde? „Šanca by bola, ale keď si teraz predstavím napríklad hovorkyne na ktoromkoľvek ministerstve, ako verklikujú prázdne frázy, ktoré im niekto napíše, tak tadiaľto cesta určite nevedie. Pravda (s malým „p“) to má v dnešnom post-pravdivom svete naozaj ťažké. Ale nesmieme to vzdať,“ uzavrela sociologička.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: rómovia
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.