- produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
- sex, nahotu a iný NSFW obsah
- násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
Pri čítaní článku nezabúdaj na to, že bohužiaľ nejde o ojedinelý prípad.
Trest smrti nemá v našej legislatívnej úprave miesto, no v iných štátoch ide o relatívne bežnú prax. V daných prípadoch by ale malo k odsúdeniu páchateľa na smrť dôjsť zákonnou cestou, a teda len skrz spravodlivý súdny proces.
17-ročnému černosskému chlapcovi menom Jesse Washington z Waco v Texase sa ale niečomu podobnému určite nedostalo. O jeho odsúdení na smrť rozhodla 12-členná belošská porota behom štyroch minút, pričom dôkazy proti nemu boli prinajmenšom sporné.
A to, čo nasledovalo po súde, býva v Amerike označované ako „Horor z Waco“. Odsúdeného Washingtona miestni ľudia vyvliekli zo súdnej siene a vykonali na ňom svojský druh „spravodlivosti“. Ilegálny, no v danej dobe a v spoločnosti všeobecne akceptovaný. Prišlo na lynčovanie.
Zlynčovaný neger vo Waco v Texase – výtlačky novín
z južných štátov USA boli voči lynčovaniu Jesseho Washingtona nekritické
Podozrivý zo znásilnenia a vraždy 35-ročnej belošky
Lynčovanie Jesseho Washingtona, ktoré býva všeobecne označované ako rasisticky motivované, mohlo v danom období dozaista podporiť aj premietanie filmu Zrodenie národa propagujúceho belošskú rasovú nadradenosť.
V máji roku 1916 mal Jesse údajne znásilniť a zavraždiť belošskú farmárku. Išlo o 35-ročnú Lucy Fryer, manželku Georga Fryera, majiteľa veľkej plantáže na bavlnu a zamestnávateľa Jesseho Washingtona. Jesse sa stal pre obžalobu hlavným podozrivým z dôvodu, že sa v čase nájdenia tela údajne pohyboval v okolí domu.
Po konfrontácii Washingtona navyše chlapca našli v oblečení od krvi. To ale bolo podľa jeho tvrdenia zašpinené pri krvácaní z nosa. Po ďalšom vypočúvaní mal však vyšetrovateľom povedať, kde sa nachádza vražedná zbraň – kladivo. Naskytuje sa ale samozrejme možnosť, že zbraň bola zámerne podstrčená a obvinený iba povedal naučenú verziu.
K tomuto činu sa teda síce priznal, no vzhľadom na jeho nízky inteligenčný kvocient sa do dnešného dňa uvažuje nad tým, či nebol do výpovede prinútený. Amerika bola navyše začiatkom 20. storočia stále plná rasizmu a xenofóbie, čo sa podpísalo aj na chlapcovom osude.
Dav ľudí, ktorý sa prišiel zúčastniť lynčovania
„Chopte sa toho negra!“
Miestne noviny si zo zavraždenia belošskej ženy černochom spravili doslova senzáciu a dokonca sa neštítili falošným spôsobom opísať akýsi drastický zápas obete s útočníkom. Problém bol ale v tom, že doktor, ktorý preskúmal telo obete, dospel k záveru, že bola usmrtená v rýchlosti, a teda nedošlo k žiadnej obrane.
Keď bol Jesse Washington vedený na súd, jeden príslušník z okolitého davu naňho namieril zbraň. Útočník bol ale promptne spacifikovaný a Washington spolu s príslušníkmi zákona pokračoval v ceste. Keby ale vedel, čo ho bude čakať po súde, určite by guľku z milosti rád uvítal.
Washington sa pred súdom k obžalobou prečítanému obvineniu priznal a porotcovia nakoniec napriek mnohým nejasnostiam v prípade rozhodli jednohlasne – Jesse Washington bol vinný a odsúdený na smrť.
„Chopte sa toho negra!“ zaznelo z davu po odsúdení Washingtona. Zástupcovia zákona a obhajoba bola prichádzajúcou skupinou ľudí odsunutá na bok a Jesse Washington sa mohol len prizerať na to, ako si s ním šialený dav robí, čo sa mu zachce. Spočiatku sa síce útočníkom pokúšal brániť, ale tí ho behom krátkej chvíle ľahko premohli.
Pohľadnica z roku 1911 zobrazovala Waco
ako idylické miesto na život – v prípade, že ste boli belochom