Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 26. 11. 2020 meniny má Kornel

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
6
Jakub Paulík
10. november 2018, 16:27
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

Meno Jameson sa nespája len s lahodnou írskou whiskey.

Jakub Paulík
10. november 2018, 16:27
Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval
Zdroj: wikimedia.org
  • 18+
CITLIVÝ OBSAH
  • Článok môže obsahovať:
  • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
  • sex, nahotu a iný nsfw obsah
  • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bohatí a vplyvní ľudia sa veľakrát dostanú k všetkému, na čo si len pomyslia. Príkladom môže byť aj hrozivá udalosť z africkej expedície z konca 19. storočia, vedenej svojho času veľmi slávnym novinárom a cestovateľom Henrym Mortonom Stanleym.

 

Tej sa mimo iných dobrodruhov zúčastnil aj James Jameson, prapravnuk Johna Jamesona, zakladateľa spoločnosti, a teda dedič dnes už veľmi populárnej whiskey, ktorý bol za svojho života taktiež vášnivým maliarom a údajným obdivovateľom kanibalizmu. Jeho túžba zhliadnuť proces konzumácie ľudského mäsa mala byť naplnená v roku 1887 v priebehu expedície.

 

Výpovede svedkov hovoria o tom, ako si počas výpravy na území dnešného Konga od jedného afrického kmeňa kúpil 10-ročnú otrokyňu. Jej služba svojmu pánovi však bola krátka, pretože Jameson sa kvôli svojim zvráteným túžbam rozhodol nevinné dievča darovať kanibalom.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

Ako očitý svedok kanibalizmu a amatérsky maliar si samozrejme celý akt vraždy a konzumácie obete zaznamenal prostredníctvom niekoľkých malieb. Tento príbeh nie je žiadnou neoverenou legendou, ale skutočnou udalosťou, ku ktorej existuje viacero spisov.

 

Jameson mal byť na výprave do Afriky mimoriadne nevhodným spoločníkom, čo potvrdil aj líder expedície Henry Morton Stanley, ktorý s Jamesonom zažil mnohé problémy a obvinil ho z nelojálnosti, porušenia sľubov, krutosti, zbabelosti a taktiež z vraždy.

 

Väčšina členov výpravy púť Afrikou neprežila

Afrika bola koncom 19. storočia omnoho nebezpečnejším a nehostinnejším prostredím, než by sa mohlo zdať. Na putujúcich cudzincov čakalo množstvo nebezpečia zo strany miestnych kmeňov, zvierat, ale taktiež z pomerne rozšírených chorôb. Cesta do stredu Konga si preto vyžiadala mnohé obete. Z pôvodných 271 členov výpravy na jej konci zostalo iba 60.

 

Oficiálnym cieľom misie bolo nájsť egyptského koloniálneho guvernéra Emina Pashu. V skutočnosti išlo ale o plnenie zámerov belgického kráľa, ktorý si brúsil zuby na novú kolóniu. Behom expedície sa jej účastníci zastavili v osade nazývanej Lokandu, ktorá sa nachádzala na mieste súčasného Konga (vtedy známeho ako Ribakiba).

 

Táto osada bola údajne miestom, kde ste sa mohli stať svedkom kanibalizmu. Niet divu, že práve v Lokandu Jameson prejavil svoj záujem o získanie netradičnej skúsenosti, ktorý sa stal vďaka miestnym náčelníkom skutočnosťou. Obchod mal sprostredkovať priekupník s otrokmi menom Tippu Tip.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

Život mladej otrokyne bol hodný šiestich vreckoviek

Jamesonov sudánsky tlmočník Assad Farran mu predložil náčelníkov návrh, ktorý ponúkal 10-ročnú otrokyňu v hodnote šiestich vreckoviek. Po zaplatení bolo dievča predvedené miestnym kanibalom, kedy mal údajne muž vedúci dievča (niektoré zdroje hovoria, že slová odzneli od otrokára, iné píšu o náčelníkovi) povedať: „Toto je dar od bieleho muža, ktorý túži potom, aby ju videl skonzumovanú.

 

Ako ďalej vo svojich neskorších listoch tlmočník Farran prezradil, dievča bolo následne priviazané k stromu. Kanibali si chvíľu brúsili svoje nože, na čo jeden z nich bez akéhokoľvek zaváhania bodol dievča dvakrát do brucha.

 

Obeť zvráteného kanibalistického obradu nevydala ani hlásku, ale očami hľadala v prítomných pozorovateľoch pomoc. Tej sa jej však nedostalo. Podľa výpovedí svedkov totiž vedela, aký osud ju v blízkych minútach čaká. Azda aj preto sa žiadnym spôsobom nebránila. O niekoľko krátkych momentov na to už bola mŕtva.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

Jameson namaľoval 6 obrazov

Počas vraždy a neskoršej konzumácie jej majiteľ Jameson pokojne sedel a robil si náčrtky celého procesu. Po zvrátenom obrade Jameson odišiel do svojho stanu a pokračoval v práci s vodovými farbami. V konečnom dôsledku vzniklo 6 malieb.

 

Prvá z nich znázorňovala dievča pripútané k stromu, druhá zachytávala bodnutie do jej brucha a na tretej maľbe kanibali nebohú obeť pomaly krájali. Štvrtý, piaty a šiesty obraz sa, ako inak, venoval už konzumácii častí ľudského tela.

 

Namaľované zobrazenia, z ktorých by mrazilo každého súdneho človeka, následne Jameson ukazoval náčelníkom a pýtal si ich odobrenie. O udalosti vraždy a kanibalizmu okrem Farannovej písomnej výpovede existuje aj písomný záznam samotného objednávateľa vraždy Jamesa Jamesona.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

Dedič whiskey svoju vinu rázne poprel

Ten sa ale výrazne líši. Jameson v ňom píše o tom, že o sledovanie kanibalizmu nemal nikdy záujem a po zavedení do stanu, kde sa už obrad údajne vykonával si myslel, že ide iba o vtip. Podľa jeho písomného vyjadrenia neveril, že by dievča bolo zavraždené, a preto pokojne zaplatil pýtaných 6 vreckoviek.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1445 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Skedda: Ako funguje jedna z najpredávanejších streetwear značiek na domácej scéne? (Rozhovor) Skedda: Ako funguje jedna z najpredávanejších streetwear značiek na domácej scéne? (Rozhovor)
Jankovská na výsluchu: O tajných stretnutiach s Ficom, 100-tisícových úplatkoch na súdoch a posledných dňoch Kočnera na slobodeJankovská na výsluchu: O tajných stretnutiach s Ficom, 100-tisícových úplatkoch na súdoch a posledných dňoch Kočnera na slobode
Pri Dunaji vyrástla najvyššia rezidenčná budova na Slovensku. Miesto, na ktorom stojí, má neslávnu minulosťPri Dunaji vyrástla najvyššia rezidenčná budova na Slovensku. Miesto, na ktorom stojí, má neslávnu minulosť
VIAC

O reálnosti aktu ho presvedčili až prvé bodnutia do tela obete. „Potom traja muži pobehli vpred a začali telo dievčaťa rozrezávať. Nakoniec odrezali aj hlavu a žiadny kúsok tela nezostal na mieste. Každý muž vzal jednu časť a išiel ju umyť dole do rieky,“ opísal záver obradu Jameson. Ten navyše v spise hovorí o tom, že dievča spočiatku nebodli dvakrát do brucha, ale do jej pŕs.

 

Jameson v spise ďalej dodáva, že maľby vznikli až v neskoršom období a celý proces kreslil iba z pamäte. Údajne teda nie je pravdou, že by v priebehu vraždenia a konzumácie 10-ročného dievčaťa v pokoji sedel a zakresľoval si náčrtky. Jej vražda a konzumácia sa totiž mala odohrať v takej rýchlosti, že by ju nestihol zakresliť aj keby chcel.

 

Jameson a jeho tlmočník sa ale zhodnú na jednom – dievča bolo s celou situáciou zmierené a ani raz nevykríklo. Najzvláštnejšou vecou bolo to, že dievča nevydalo ani hlásku. Kým neodpadla, neprejavila náznak snahy,” opísal situáciu dedič írskej whiskey.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

O udalosti sa ľudia dozvedeli vďaka The New York Times

Ak ale vo svojich zápisoch Jameson klamal, karma ho onedlho na to dobehla. 3. augusta 1888 dedič dnes už celosvetovo známej whiskey umiera na horúčku.

 

Vo svojom denníku písal, že hrozivejšiu zvrátenosť už pravdepodobne do konca svojho života neuvidí. A mal pravdu. Vedomý si nedávneho incidentu však ešte pred smrťou svojej manželke odoslal list, v ktorom sa snažil očistiť svoje meno.

 

Ten jeho žena odoslala na publikovanie do The New York Times. NYT Jamesonove výpovede uverejnili 15. novembra 1890. Ešte predtým však noviny publikovali aj obviňujúcu výpoveď tlmočníka, proti ktorej boli Jamesonove spisy akousi posmrtnou obhajobou. Kompletnú verziu Jamesonových zápiskov si môžete prečítať v nasledujúcom odkaze.

 

Dedič známej whiskey si za 6 vreckoviek kúpil 10-ročnú otrokyňu, predhodil ju kanibalom a celý proces namaľoval

 

Mohlo ísť v skutočnosti o falošnú hru?

Do povedomia ľudí sa najprv dostali výpovede Farrana a Jamesona, no po čase sa taktiež začali objavovať teórie, ktoré vraveli o tom, že šírenie tejto udalosti malo za cieľ degradovať hodnotu Afričanov v očiach Európy a tým posilniť ideu kolonizácie.

 

Mohlo ísť o raritný prípad kanibalizmu, úplne bežné praktiky Afričanov, alebo o dobre premyslenú fikciu? To sa už zrejme nedozvieme. Vo všeobecnosti sa ale verí, že Jameson skutok spáchal podľa opisu tlmočníka Assada Farrana.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
139
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.