Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 21. 2. 2020 meniny má Eleonóra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Slovensko
0
Samuel Majdek
12. február 2019, 15:17
Čas čítania: 8:29

DJ EKG: O drogách na akciách by sme mali začať verejne rozprávať (Rozhovor)

Scéna s elektronickou hudbou zažíva najlepšie časy, no málokto sa odváži rozprávať o jej odvrátenej stránke.

Samuel Majdek
12. február 2019, 15:17
Čas čítania: 8:29
DJ EKG: O drogách na akciách by sme mali začať verejne rozprávať (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

DJ EKG, vlastným menom Miro Ecker, patrí medzi špičku DJ-ov na Slovensku a vďaka jeho aktivitám prichádza veľa mladých ľudí prvýkrat do kontaktu s elektronickou hudbou.

 

Podľa jeho slov sa scéna s tanečnou hudbou v našich končinách rozrastá a kvalita eventov sa zlepšuje. Nové akcie stále pribúdajú, ľudia sa bavia a DJ-i vypredávajú kluby.

 

Scéna s elektronickou hudbou však prináša aj odvrátené stránky, o ktorých sa hovorí menej. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli vyspovedať človeka, ktorý sa celý svoj život venuje hudbe.

 

V tomto rozhovore sa dozvieš:

 • Aké sú vzťahy medzi DJ-mi na slovenskej scéne
 • Čo všetko musí spraviť organizátor akcie, aby mohla vzniknúť
 • Či Slováci na akciách užívajú drogy
 • Prečo by mali slovenskí DJ-i viac o tomto probléme verejne rozprávať
 • Za akých okolností dokáže skúsený DJ odmietnuť hranie

 

Na svojom Instagrame si nedávno napísal, že najvzácnejšia vec, ktorú môže DJ získať, je dôvera. Ako si to myslel?

 

Áno, dôvera ľudí je proste najzákladnejšia vec, akú DJ môže získať. Je podstatné vedieť priznať nejaký fail rovnako ako úspech. V dnešnej dobe obzvlášť, keď sa všetko javí ako dokonalé, len aby si tak vyzeral. Ja sa snažím riadiť mottom neklam ľudí a to je dôvod, prečo ti začnú dôverovať.  Teda aspoň si to myslím.

 

Elektronická hudba je špecifický trh. Väčšina z nás DJs nemáme manažérov a ľudia nás hodnotia podľa toho, ako zahráme. Aktuálne sa rozrastáme o veľmi šikovných producentov, ktorých je naozaj mnoho. Avšak veľa závisí od tvojho výkonu za DJ pultom. Aj keď ťa poslucháč počuje desaťkrát, je dôležité, aby si deväťkrát zahral inak a ľudia prišli znova.

 

Je veľmi dôležité, aby si poslucháčovi dal pocítiť, že on je rovnako podstatný so svojím názorom a aby ti dôveroval, že koncert, ktorý spravíš, bude hodnoverný a keď na neho príde, bude mať zážitok.

 

Pociťuješ ty takúto dôveru?

 

Áno, pociťujem a nesmierne si ju vážim. Keď ľuďom poviem, že idem robiť párty o štvrtej poobede na nejakej streche a chcem, aby ich prišlo dvesto, tak ich príde dvesto, pretože ich nikdy neklamem. Vždy vedia, čo odo mňa dostanú a na druhej strane ma zaujíma ich názor. Snažím sa o ľudský prístup, takmer každého pozdraviť a aspoň takýmto gestom prejaviť úctu.

 

Dá sa odhadnúť, koľko DJ-ov je aktuálne na slovenskej scéne?

 

Ťažko povedať. Ja by som scénu rozdelil na viac smerov. Je rapová komunita, ktorá má svoj svet. Je drum and bass komunita, ktorá má svoje pravidlá a existuje techno scéna a underground, ktorá má tiež svoj svet. Potom sú ďalej starší DJ-i, ktorí to už majú odžité, ale ostali legendami, a potom je takzvaná komerčná EDM scéna, do ktorej poslucháč preniká ako nový. Máme tu aj zastúpenie žánrov ako trance, house a tvrdšie subžánre. Samozrejme, komerční a eventoví DJ-i. Myslím, že je nás tu naozaj mnoho a som tomu veľmi rád.

 

Do ktorej z týchto scén sa radíš ty?

 

Častokrát sa nám stane, že pozývame ľudí do sveta elektronickej hudby a na základe nás DJ-ov človek objaví niečo nové. Po nejakom čase sa potom niektorým fanúšikom už zdám komerčný a je to úplne pochopiteľné a prirodzené, že si hľadajú nový smer.

 

Keďže hudba je prejavom tvojej osobnosti a feelingu, práve preto sa rád orientujem na rôzne subžánre, čo je niekedy náročné pochopiť pre ľudí z undergroundovej scény. Ak by som to robil zle, tak to nerobím. Pritom každý má právo hrať čo chce podľa daného pocitu v prítomnom okamihu. Myslím si, že mojím cieľom je vítať ľudí do sveta elektronickej hudby.

 

Aké sú vzťahy medzi DJ-mi na slovenskej scéne?

 

Existuje taký DJ-ský vtip, že stretnú sa dvaja DJ-i a neohovárajú (smiech). Teraz budem hovoriť veľmi otvorene. V našom DJ-skom svete sa každý tvári, že každému je všetko jedno. Pritom každý vie, koľko má ten druhý DJ lajkov a koľko aj kúpených. Ďalej, aké ma posty, videá či fotky, alebo aké tracky mal v sete. Sme malý trh, každý každého sleduje.

 

Robím to ja a robia to všetci. Na druhej strane, medzi DJ-mi neexistujú beefy a dissy, ktoré su veľmi ostré. Niekedy dávnejšie to tak bolo, hlavne keď sa svet DJ-ingu lámal. Napríklad DJ-i začali hovoriť do mikrofónu, stali sa z nich aj hypemani, čo je na takom Tomorrowlande úplne normálna vec.

 

Niektorí zo staršej generácie ten prechod moc nezvládli, niekedy sú preto trocha nahnevaní. V konečnom dôsledku sme ale veľmi priateľskí. Čo sa týka soundu a ľudí, v tom sme jednotní a chceme na Slovensko priniesť svetovú kvalitu. 

 

DJ EKG: Na akciách sa droguje, mali by sme o tom začať verejne rozprávať (Rozhovor)

 

Z DJ-ov sa rovnako stávajú aj organizátori akcií. Čo motivuje DJ-a, aby vytvoril svoj vlastný event?

 

V prvom rade svet. V zahraničí je to úplný štandard, že DJ-i medzinárodne hrávajú po kluboch a festivaloch. Potom má každý DJ svoj vlastný "chrám", kde má iba svojich najvernejších fanúšikov. Napríklad  Sven Väth, ktorý má event Cocoon, Armin Van Buuren - A State Of Trance, Defected Records, Don Diablo s Hexagonom a podobne.

 

Každý má svoj event, ktorý je takou jeho hrdosťou a môže tam ukázať, aké zručnosti nazbieral. Vždy sa predbiehame, kto prinesie na akciu novú technickú vychytávku. To je v rámci konkurencie iba dobré, aspoň sa kvalita na Slovensku zlepšuje.

 

Čo všetko musí organizátor riešiť, aby takáto párty mohla vzniknúť?

 

V prvom rade je to priestor. Opäť spomeniem svet. Dnes je cieľom DJ-a priniesť ľudí do zaujímavého priestoru. Myslím, že dnes nie je umenie zavolať si rentalovku a postaviť obrovský stage. Ale najviac sa cení inovatívny nápad. K tomu sa viaže bezpečnosť, hygiena, toalety a podobne. Aby event vyšiel, treba dobre nastaviť PR a marketingovú kampaň.

 

Potom je dôležitý výber headlinera, veľakrát pozývame ľudí zo zahraničia. Niekedy sa ti stane, že zabookuješ umelca, nestihne let alebo ochorie. Netreba zabudnúť na agentúrne zmluvy, dopravu z letiska plus technické požiadavky umelca, ktoré musíš splniť. Rovnako dôležité je nastavenie vstupného, aby to nebolo drahé.

 

Ďalej treba zabezpečiť samotný chod celej párty, čo sa týka technickej stránky, svetiel a zvuku. Na Slovensku sa veľmi dbá na kvalitný fotoreport a rovnako after video.  A na záver vec, ktorú nikto nemá rád, a tou je upratanie celého priestoru. To sa nikdy nikomu nechce, ale musíš to spraviť (smiech).

 

Zvládneš toto sám alebo máš na to tím ľudí?

 

Ak sa bavíme o špeciálnych eventoch, v mojom prípade, ak niečo organizujem, vytvorím tím ľudí, s ktorými to dávame dokopy. Potom máme externých ľudí. Keď robíme festival, máme runnerov, ktorí idu vyzdvihnúť DJ-ov. Potom sú veľmi dôležití aj zdravotníci, aby boli návštevníci v bezpečí.

 

Nedávno Slovensko obletela správa, že na techno párty zomrel mladý Slovák po predávkovaní extázou. Na internete sa objavili reakcie, že by organizátori eventov mohli byť v tomto smere dôslednejší. Je to ale vôbec možné?

 

Nebudem si dávať servítku pred ústa. Drogy sú problémom hlavne pre mladých a je to také tiché tajomstvo, o ktorom nikto nechce hovoriť, hoci o ňom každý vie. Je každého osobná vec, ako je k sebe poctivý. Drogy môžu byť rovnako nebezpečné ako alkohol, o ktorom sa tak nehovorí. Existuje veľa prípadov, kedy mladý človek otrávený alkoholom skončil v nemocnici.

 

Ja si myslím, že by v tomto smere mala byť otvorená diskusia a osveta. Ľudia by mali o tom verejne rozprávať a mali by o tom hovoriť aj DJ-i. Tento problém tu existuje a mali by sme sa k tomu postaviť. Ja osobne som nikdy nič v živote neskúsil a ľudí chcem motivovať, aby to robili tiež, alebo to aspoň riešili rozumne a boli ku svojmu zdraviu zodpovední.

 

Ale nie si rodič a nemôžeš nikomu rozkazovať. To isté je zo strany promotéra, nikdy nemôžeš ovplyvniť dav ľudí, aby niečo nerobili. Ak je vstup od 18+, na event prichádzajú dospelí ľudia, ktorí majú právo si vybrať, akým spôsobom sa budú baviť, takže je to individuálna voľba.

 

Často sú drogy len frajerina, aby napríklad človek zapadol do nejakej partie alebo sa pochválil. Pritom si neuvedomuje dôsledky, ktoré môžu nastať a niekedy to ,bohužiaľ, môže skončiť aj stratou života mladého človeka. Ale ako som spomenul, voľbu máš v rukách ty. 

 
Vnímaš počas tvojho hrania, že sú v dave ľudia pod vplyvom drog?

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Tagy: EDM, DJ Ekg
Ohodnoť článok
8
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.