U našich bratov z Česka už platí podobný systém. Kedy k nemu dospejeme aj my?
Zákon z roku 2016, ktorý zakazuje supermarketom vo Francúzsku vyhadzovať nadbytočné potraviny, sa stal veľmi populárnym. Francúzskym politikom ale výhra na domácej pôde nestačí, a preto sa rozhodli vytvoriť petíciu na prijatie európskej smernice. Aktuálne o tom informoval portál Euractiv.
Petícia, ktorá má túto smernicu podporiť, už v súčasnosti koluje medzi ľuďmi a podpísalo ju približne 1,2 milióna obyvateľov. Čim tvorcovia petície argumentujú jej opodstatnenie? Francúzsko nie je totiž jediným štátom, ktorý doposiaľ plytval potravinami. Tvorcovia petície tvrdia, že ročne sa v rámci Európskej únie vyhodí zhruba 1,3 miliardy potravín.
Francúzsky zákon prikazuje obchodom s plochou väčšou ako 400 metrov štvorcových využiť nadbytočné potraviny šetrnejším spôsobom, a to napríklad odovzdaním charite. V prípade, že by sa obchodníci dopustili vyhadzovania stále neskazeného jedla, hrozí im pokuta 3 750 €. A to za každý jeden prípad.
Skúsenosť s týmto zákonom má byť u Francúzov zväčša pozitívna, ale z negatívneho hľadiska sa poukazuje napríklad na náročné financovanie občianskych organizácií, ktoré distribuujú darované jedlo.
Pokiaľ by sa petícia nedokázala posunúť ďalej, a teda neskončila by vo forme prijatej európskej smernice, Slovensko by sa vlastného zákona malo dočkať aspoň do roku 2030.
Vláda by totiž mala prijať Envirostratégiu, ktorá počíta s tým, že do roku 2030 budú všetky supermarkety a reštaurácie povinné nadbytočné potraviny ďalej využiť – a teda inak povedané, napríklad ich venovať ďalej.
V prípade, že by išlo o potraviny nekonzumovateľné, museli by sa postarať o kompostovanie či energetické zhodnotenie. Viac informácii sa o danej Envirostratégii dočítaš v našom minulom článku.