Zrejme sa tak snažia pomôcť svojmu lídrovi.
Pamätáš si marec 2017? Vtedy bolo Slovensko hore nohami pre jeden nevhodný šek s neonacistickou symbolikou. Nešlo o stupídny kanadský žartík puberťákov, na ktorý by sa po týždni zabudlo, ale o darovanie peňazí pre sociálne slabšie rodiny. Odovzdával ich Marián Kotleba, šéf fašistickej strany ĽSNS. Kotlebove šeky so sumou 1 488 € vyvolali vlnu nevôle, politickí komentátori opisovali jeho čin ako nechutný.
Kotleba je za svoj husársky kúsok obvinený za prečin prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špecializovaný trestný súd minulý rok žalobu vrátil na špeciálnu prokuratúru. Dnes teda stále čakáme, čo sa z toho vykľuje, keďže termín pojednávania stále nie je vytýčený.
Kotlebovci tvrdia, že ide o náhodu. Na šeku sú náhodné čísla a všetci chcú podľa nich vidieť len to zlé. A zrazu začali ľudia podávať hromadné trestné oznámenia, prostredníctvom ktorých sa snažia odľahčiť a ironizovať situáciu, informuje Denník N.
„Ide približne o 300 trestných oznámení, ktoré majú rovnakú formu a ktoré sa najčastejšie týkajú evidenčných čísiel motorových vozidiel, súpisných čísiel budov, rôznych letákov, cien v obchodoch a podobne,“ cituje denník hovorkyňu policajného prezídia Denisu Baloghovú. Polícia už vraj časť týchto oznámení odmietla.
Podľa čoho sa posudzuje, kedy ide o trestný čin? Je dôležité páchateľovi preukázať úmysel. Ak svojím správaním či konaním vyjadruje podporu alebo sympatie k potláčaniu práv a slobôd iných ľudí.
Keď ti teda bude svietiť na mobile, že máš 14 % baterky, nemôžeš zažalovať výrobcu mobilu, že je neonacistická spoločnosť. Kotleba s jeho minulosťou je však iný prípad. Členovia jeho strany napríklad nepriamo popierajú holokaust či hádžu dlažobné kocky na policajtov a detské kočíky.