Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 28. 2. 2020 meniny má Zlatica

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
101
Viktor Kniš
3. január 2019, 15:12
Čas čítania: 4:59

Najväčší Slovák: Anketa za 700-tisíc € je hanbou pre celú krajinu

Síce nás čaká ešte 10 oficiálnych večerov, no mnohí už teraz tušia, že ide o vyhodené peniaze. Šou však v skutočnosti ukázala viac, ako sme pôvodne očakávali.

Viktor Kniš
3. január 2019, 15:12
Čas čítania: 4:59
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
101
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Všetko sa to začalo ešte v druhej polovici roka 2018, kedy sme prvýkrát zaregistrovali televízne upútavky venované novej šou, resp. lepšie povedané ankete, ktorá dostala príznačný názov Najväčší Slovák a v skutočnosti ako formát pochádza z BBC.

 

Keďže podobný koncept už úspešne prebehol v 24 štátoch naprieč celým svetom, očakávali sme, že pôjde o atraktívnu záležitosť z dielne verejnoprávnej televízie, ktorá sa bude chcieť predviesť a pozdvihne povedomie Slovákov o našej krajine. Mýlili sme sa však a všetko v konečnom dôsledku nasvedčuje tomu, že sme svedkami prepadáku, ktorý nás všetkých naviac stál 700-tisíc. K tomu sa ale ešte dostaneme.

 

Túto tému už pred nami rozobral napríklad portál omediach.sk, ale aj napriek tomu by sme radi poskytli náš pohľad, vyjadrili súhlas a myšlienku rozšírili medzi mladých ľudí. A v neposlednom rade by sme tiež dali kompetentným radi najavo, že televízia nie je mŕtvy formát, len oni nevedia, ako na to. Alebo si len možno plnia iné vlastné ciele. 

 


 

Odsúdený vojnový zločinec Tiso

Ľudia sa o anketu v skutočnosti začali zaujímať až vtedy, keď RTVS zaradila do vysielania spot o Jozefovi Tisovi. O tom sme už písali v čase, keď išlo o aktuálnu tému. Prípadom sa dokonca začala zaoberať Národná kriminálna agentúra a vzbúrili sa aj operátori, ktorí sprostredkovali hlasovanie prostredníctvom SMS. 

 

Telekom aj Orange vo svojich vyjadreniach dali veľmi jasne najavo, že pravidlá súťaže budú upravené tak, aby nebolo možné hlasovať za právoplatne odsúdených vojnových zločincov. Veľmi priamym spôsobom tak vylúčili práve Jozefa Tisa – prezidenta prvej Slovenskej republiky, ktorý nastolil totalitný režim, rasové zákonodarstvo a podieľal sa na prenasledovaní a následnej deportácii Židov.

 

Na svedomí má aj boje po boku nacistického Nemecka, potláčanie SNP a rozbitie Československa. Za všetky tieto zločiny proti ľudskosti bol nakoniec aj popravený. To však pre verejnoprávnu televíziu nebola prekážka. Alebo možno jediný (aj keď nedomyslený) ťah PR oddelenia? 

„Vojnový zločinec alebo mučeník?“ pýta sa dramaticky hlas v upútavke.

 

 

Naozaj bol ten večer gala?

Ak si náhodou nemal možnosť večerný program 1. januára na RTVS vidieť, prišiel si vlastne len o randomizovanú dávku bizarností. Produkčne odfláknutú záležitosť za približne 100-tisíc eur už veľmi podrobne rozobrala Miroslava Kernová v tomto blogu, a tak len v krátkosti zhrnieme, prečo už mladí ľudia jednoducho odmietajú tráviť čas pri televízii. Obzvlášť v čase, ktorý nazývajú primetime. 

 

Kvality Adely Vinczeovej síce nikto nepopiera, platí však, že v poslednej dekáde je jednoducho všade a aspoň na Nový rok by si možno divák chcel od tej typickej televíznej klišé šou oddýchnuť. Nepodarilo sa, no v tomto momente sme ešte nevedeli, čo príde. A to sme prehliadali aj horší výkon, na ktorom bolo vidieť absenciu nadšenia a mierne vyčerpanie.

 

Na pódiu sa postupne vystriedali známe osobnosti, ich selekciu si v skutočnosti nevieme vysvetliť. Jozef Ráž suploval sociológa a psychológa, avšak všetkých suverénne najviac rozrušila prítomnosť Juraja Jakubiska. Po tom, čo na odovzdávaní cien OTO kritizoval demonštrácie proti aktuálnej vláde, dostal priestor opäť a už tradične nesklamal. Najväčší Slovák je podľa neho vlastne on sám a priestor využil len na to, aby si urobil PR. 

 

Najväčší Slovák: Šou za 700 tisíc je hanbou pre celú krajinu

Zvýhodňovanie, ovplyvňovanie

Ešte na chvíľu sa vráťme k samotnému galavečeru. Počas neho totiž prebehlo aj predstavovanie profilov slovenských politikov, kde sa však nedal prehliadnuť dvojitý meter, čo si všimla aj Miroslava Kernová v spomínanom blogu. Napríklad Mečiar alebo Dzurinda sa dočkali aj negatívnych záberov, zatiaľ čo Fico alebo Danko aj napriek početným a dokonca aj veľmi aktuálnym prešľapom nie. Ty však už ale tušíš, prečo. 

 

O akomsi zvýhodňovaní, lepšie povedané ovplyvňovaní, by sme sa však mohli baviť v prípade samotných upútavok. Tie sa ušli len zopár osobám histórie a aj keď mala televízia očividne obrovský rozpočet pre použitie viacerých kanálov vrátane internetu, s anketou Najväčší Slovák sme si okrem zbabraného pokusu spájali len Husáka, Hviezdoslava, Jánošíka, Dubčeka a Štefánika.

 

4 z 5 týchto osobností sa dostali do finálového výberu a otázkou ostáva, či je všetko s kostolným poriadkom, alebo televízia jednoducho ľuďom vsugerovala, že by si mali vyberať práve z týchto osobností. To však nie je ani zďaleka všetko. 

 

Vedeli vôbec Slováci, čo sa bude diať a poznali pravidlá? 

Pravdepodobne ani netušili. Nikto poriadne nevedel, ako vlastne hlasovanie prebieha, dôkazom čoho je skutočnosť, že o poradí stovky známych žijúcich aj zosnulých osobností histórie rozhodovalo len 24-tisíc ľudí. V preklade to teda znamená, že o niektorých umiestneniach mohli rozhodnúť dokonca len desiatky hlasov a vylepšili tak postavenie danej osoby. Napríklad stále aktívnych politikov. 

 

Cena SMS bola 1 €, takže za časť platu by sa hociktorý z nich mohol prebojovať dostatočne vysoko, aby sa o ňom písalo. V oficiálnych pravidlách sútaže je uvedené, že z jedného čísla je možné hlasovať viackrát, čo na objektivite taktiež nepridáva. Sporná je aj nominácia Cyrila a Metoda, keď je jasne uvedené následovné: „V jednej zaslanej SMS môže byť uvedené len jedno meno nominovanej osobnosti, v opačnom prípade sa na SMS nebude prihliadať.“

 

V základných pravidlách dokonca nie je napísané ani to, dokedy je možné hlasovať a musíš si teda preštudovať akúsi nominačnú a hlasovaciu fázu, čo ľudí, pochopiteľne odrádza. Ak máš však zopár desiatok minút nazvyš, pokojne si môžeš preštudovať štatút hlasovania

 

Najväčší Slovák: Šou za 700 tisíc je hanbou pre celú krajinu

Mašina na peniaze 

Ešte stále nekončíme, aj keď by sme už možno chceli. Nedá sa nám nepozastaviť pri samotnej cene tohto projektu. 700-tisíc eur sa určite dá použiť aj oveľa lepšie, ako glorifikovaním aktívnych politikov, športovcov, podnikateľov či umelcov. Dokonca predpokladáme, že drvivá väčšina o to vôbec nestojí. A keď chcela televízia RTVS vzdať poctu tým, ktorí si ju zaslúžia, určite nepotrebovali ani pomoc tisícok ľudí. Stačil by ich vlastný bohatý archív a zdravý úsudok

 

RTVS je verejnoprávna televízia, ktorú si platíme my sami z našich daní a naozaj sa nechceme pozerať na to, ako za nich Juraj Jakubisko popiera všetky črty zdravého rozumu pred celým Slovenskom na pôde Slovenského národného divadla.

 

Je zaujímavé, že žiadne z týchto peňazí nešli do online kampane, dôkazom čoho je počet fanúšikov na oficiálnych profiloch ankety. Pritom správna komunikácia prostredníctvom Instagramu by mohla výrazne navýšiť záujem napríklad aj mladých ľudí. 

 

Otázkou teda ostáva, či je stále Najväčší Slovák o tom, aby sme si uctili osobnosti histórie (a pokojne aj súčasnosti) alebo len nevhodný spôsob, akým spojiť národ proti riaditeľovi, programovému riaditeľovi a režisérovi formátu odkúpeného zo zahraničia. 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Spevák Samo Tomeček nám prezradil, kto je pre neho Najväčší Slovák @samueltomecek #najslovak #najvacsislovak #rtvs #samotomecek

Príspevok, ktorý zdieľa Najväčší Slovák (@najvacsi.slovak),

 

Môže za to školský systém a to, čo sa učíme v škole? 

Na záver by sme sa ešte chceli v krátkosti vyjadriť k samotným výsledkom. Môžeme byť, samozrejme, radi, že to dopadlo takto a medzi tých najlepších sa neprebojovali niektorí z vyšších miest. A zároveň nás teší medializácia Tisa ako odsúdeného vojnového zločinca, k čomu sa však dlhodobo vyjadrujú jeho zástancovia na sociálnych sieťach. Platí, že sú to zároveň tí istí, ktorí majú na profilovke dvojkríž na zelenom podklade a nevedia správne napísať i/y ani s/z. 

 

Na druhej strane, je na mieste zamyslieť sa nad tým, prečo sa na 15. miesto dostal Vladimír Mečiar a prečo slovenskí športovci predbiehajú aj tých, ktorí našu krajinu naozaj posúvali naozaj vpred v ťažkých časoch.

 

Platí, že umiestnenie Sagana v TOP 10 je pochopiteľné a vieme sa s nim do istej miery stotožniť, keďže dlhodobo reprezentuje Slovensko poctivými výkonmi, no našlo by sa aj veľa nevysvetliteľných anomálii, vrátane zaradenia Mariky Gombitovej. 

 

Platí však, že na základe všetkého spomenutého vyššie sa asi ani nemôžeme čudovať a platí, že tento absolútne irelevantný program za stovky tisíc eur by bol oveľa lepší, keby nikdy nevznikol. Kompletnú stovku nájdeš na stránke omediach.sk, a určite nám nezabudni v diskusii napísať svoj názor. 

Je podľa teba show Najväčší Slovák prepadák?
Áno
3790 hlasov
Nie
461 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
103
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.