Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. decembra 2018 o 10:08
Čas čítania 0:00
Šimon Kucka

Keď je kameraman profík, rodia sa tie najunikátnejšie a najlepšie zábery

FILMY A SERIÁLY
Uložiť Uložené

Nielen profesionáli, ale i amatéri občas vedia ako točiť.

Kameraman je jedným zo základných prvkov pri vzniku každého filmu. Jeho prácou je snímať objekty, na ktoré sa príbeh bližšie zameriava. Už niekoľko rokov sú tu s nami frajeri, ako Roger DeakinsRobert Richardson či Emmanuel Lubezki, stojaci za najlepšími kamerovými zábermi, aké sme kedy mohli vidieť.

Či už ide o nádherné scenérie prírody, ruch mesta alebo obyčajné dialógy medzi dvoma postavami, kameramani vedia presne, čo, no najmä ako to zachytiť. Dnes sa však pozrieme na trochu odlišnú vetvu sveta kameramanov. „Maliarske” plátno vymeníme skôr za technickú stránku a netradičné techniky, vďaka ktorým mohlo byť zachytené to podstatné. Rôzne pohyby kamery v tebe totiž dokážu vyvolať celú škálu pocitov, od smútku až po radosť. 

Kreativita tvorcov tu bola vysoko nad nastavenou laťkou, pričom nie vždy sa pripisujú zásluhy výlučne kameramanom. Nápad môže pochádzať z hlavy režiséra a väčšinou ide o menší pretek, kto vymyslí lepší záber. V článku ti teda zhrnieme 10 geniálnych, nevídaných alebo inak úchvatných „behind the scenes” sekvencií. Tie by bez ľudí, ktorí milujú svoju prácu, jednoducho nevznikli.

Možno si ani len netušil, ako veľmi sa šetrilo

na natáčaní Grandhotelu Budapešť (2014) od Wesa Andersona

Tu máme skutočnú lahôdku. Tento záber z filmu Kontakt (1997)

od Roberta Zemeckisa nedostal označenie „The Impossible Shot” len tak náhodou

A teraz trochu „amatérčiny”. Záber pochádza z reklamy na stabilizátor kamery MoVI 10 a nám neostáva nič iné, len dať pred kameramanom klobúk dolu. Celú reklamu na stabilizátor si môžeš pozrieť na tomto odkaze

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Creative low budget filmmaking!

Príspevok, ktorý zdieľa Cinema Magic (@cinema.magic),

Rukopis režiséra Guya Ritchieho (Podfu(c)k, Kráľ Artuš) je identifikovateľný, okrem iného, aj skrz zrýchlené a spomalené sekvencie pri pästných súbojoch. Používa vysokorýchlostné kamery, vďaka ktorým vie celú akciu buď ešte viac vystupňovať, alebo naopak upokojiť.

Zábery pochádzajú zo snímky Sherlock Holmes: Hra tieňov

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Sherlock Holmes: Games of Shadows @behind_the_cameras

Príspevok, ktorý zdieľa @ behindcinema,

Vynechať nemôžeme ani túto jednozáberovku zo seriálu Kidding, ktorá celému svetu vyrazila dych. Poďakovať sa za ňu môžeme majstrovi menom Michel Gondry (Eternal Sunshine of the Spotless Mind).

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

This is absolutely amazing! Credits: @jakeschreier

Príspevok, ktorý zdieľa Cinema Magic (@cinema.magic),

Keď tu ešte nebolo CGI, museli sa filmári vynájsť.

Prikladáme menšiu hru s perspektívou v podaní Charlieho Chaplina

V akčnej komédii Zabijakov osobný strážca (2017) v hlavných úlohách s Ryanom Reynoldsom Samuelom L. Jacksonom si mohol vidieť mnoho napínavých scén. Niektoré vyžadovali zákrok počítačových efektov, no a iné...

Na nakrúcaní akčňáku Bournovo ultimátum (2007) asi neboli jasne zadelené pozície. Z kameramana sa razom stal kaskadér, no a podobný skok by dal azda len Tom Cruise. 

Divák si to občas ani neuvedomí, no pri akčných sekvenciách s naháňačkami na autách je kameraman v plnej pohotovosti. Kamera totiž musí ísť rovnako rýchlo, ako to najrýchlejšie závodné auto.

Druhý Michel Gondry v našom zozname. Tentokrát sa s perspektívou pohral on. Rovnakým spôsobom sa natáčali napríklad aj scény v Pánovi prsteňov.

Na záver pridávame ešte čistú radosť z milovanej práce. V hlavnej úlohe Michael Bay

Domov
Zdieľať
Diskusia