Tieto zdravotné problémy dnešných dní nám najviac komplikujú životy. Akýkoľvek z nich môže nečakane postihnúť aj teba
Vždy je dobré o nich vedieť a naučiť sa rozpoznávať príznaky skôr, než je neskoro.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Tieto zdravotné problémy dnešných dní nám najviac komplikujú životy. Akýkoľvek z nich môže nečakane postihnúť aj teba
Vždy je dobré o nich vedieť a naučiť sa rozpoznávať príznaky skôr, než je neskoro.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Žijeme v roku 2018 a máme sa oveľa lepšie, ako kedykoľvek predtým. Vo svete, ale aj na Slovensku, vidíme pulzujúce mestá plné života, kde si človek dokáže zabezpečiť všetky svoje životné potreby. Či už potravu, bývanie, nejaké športové či kultúrne vyžitie a veľa podobného. Hoci nám technológie uľahčujú naše životy, aj v 21. storočí sa objavujú nepríjemné choroby a bolesti spojené s aktuálnym životným štýlom.
Srdce

Jeden z našich najdôležitejších orgánov je v dnešnej dobe vystavený hneď niekoľkým výzvam. Kardiovaskulárne problémy patria k najväčším neduhom (nielen) Slovákov. Rýchly životný štýl doplnený stresom a často aj nezdravými návykmi spôsobujú, že tisícky našincov ročne zomierajú najmä kvôli infarktu. A iným problémom spojených so srdcom.
Nedochádza k nemu zo sekundy na sekundu. Keď sa tepna začne upchávať alebo zužovať, telo začne vysielať varovné signály. Samozrejme, najtypickejším z nich je nepríjemný pocit na hrudníku. Malo by ísť o bolesť vystreľujúcu do rôznych častí tela z hrude, či už do ľavej ruky, krku, čeľuste a podobne.
V prípade infarktu môže mať „postihnutá osoba“ šťastie, že ak dokáže rozpoznať príznaky a začne okamžite konať, t.j. privolá si záchrannú službu alebo sa vyberie do nemocnice, je šanca, že z nepríjemnej situácie vyjde bez ujmy na zdraví. Možno aj ty poznáš vo svojom okolí osoby, ktoré prežili hneď niekoľko infarktov alebo mozgových príhod.
Treba si strážiť aj svoj krvný tlak. Poznáme dva výkyvy - vysoký a nízky. Všeobecne sa vraví, že je lepšie mať nízky tlak ako vysoký, no ani jeden z nich nie je ideálny. Najlepšie pre svoje zdravie urobíš, ak si domov zadovážiš tlakomer a sem-tam si skontroluješ svoje hodnoty. Niekedy postačí len z dlhej chvíle, inokedy, ak sa necítiš dobre. Tam môžeš nájsť príčinu.
Psychika

Každý deň sa dostávame do rôznych situácií. Príjemných aj nepríjemných. Bývame v strese, v obavách a v hlave si tvoríme scenáre a momenty, ktorým by sme sa najradšej chceli vyhnúť. Vtedy trpí najmä naša psychika. Nebolí, nič ťa nepichá, avšak výrazne zhoršuje kvalitu života. Ak ju máš teda naštrbenú.
Existuje hneď niekoľko konkrétnych psychických chorôb a porúch. Najznámejšia z nich je asi depresia. Netreba ju brať na ľahkú váhu. Nikto z nás by ju určite nechcel zažiť.
Človek sa dostáva do stavu, kedy je sklesnutý, smutný, prežíva úzkosť a jeho kvalita života ide rapídne dole. Je podráždený, zle spáva, akoby stále nemal na nič energiu a prežíva pocity viny. Všetko zlé, na čo si spomenieš, je v depresii obsiahnuté.
Depresívne stavy môžu viesť k strate priateľov, kontaktu s realitou, ba až k samovražde. Takýto človek jednoznačne potrebuje pomoc a je dobré rozpoznať príznaky hneď od začiatku a nebáť sa ísť k psychológovi.
Samozrejme, poznáme aj kopu ďalších duševných chorôb. Medzi ne môžeme rátať anorexiu, schizofréniu, sociálnu fóbia či panickú poruchu.
Chrbtica

Povedzme si na rovinu, sme pohodlní. Sme radi za eskalátory, mestskú hromadnú dopravu, rôznorodý výber pochutín v miestnom obchode či akékoľvek iné uľahčenie života. Samozrejme, všetky tieto „benefity“ od bežného života sú super. Niekedy im však holdujeme oveľa viac, ako by sme chceli. Jedným z dôsledkov je aj málo dávok pohybu.
Sedíme zhrbení za počítačmi, krky nakláňame k displejom a podobne. Tieto „aktivity“ nepriaznivo pôsobia na našu oporu - chrbticu. Čudoval by si sa, no aj táto časť tvojho tela môže negatívne pôsobiť napríklad aj na psychiku, o ktorej sme písali vyššie. Každý jeden stavec má vplyv na jednotlivé časti tvojho tela.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3510 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOMJednoducho, z chrbtice ťa začnú bolieť kolená, budeš mať problémy s močením a podobne. Ak sa nervy zaseknú a bolia, dajú ti to výrazne pocítiť. Netreba zabúdať na pohyb, strečing a ďalšie cvičenia, ktorými nielen predídeš zdravotným problémom, ale aj ulahodíš svojej psychike a zlepšíš si náladu a pocit zo seba samého.

Počul si už aj niekedy o karpálnom tuneli? Možno nie, no ani nevieš, že kvôli nemu trpíš. Ak ťa živia tvoje ruky a hojne ich pri práci využívaš, môžeš si spôsobiť nepríjemnosti. Ide o to, že si presilíš zadný zápästný sval, ktorý následne priškrtí prístredný nerv. Dôsledky vyzerajú tak, že ti bude tŕpnuť ruka, v noci ťa bude bolieť tak, že sa dostaví nespavosť.
Rakovina

Alergie

Kto nejakou trpí, vie, že nejde o nič príjemné. Alergický môžeš byť na čokoľvek, od chlpov rôznych zvieratiek až po obilie a ďalšie veci. Akonáhle sa dostaneš do kontaktu s nevyžiadanými látkami, tvoje telo naštartuje sled komplikácií. Z očí spustíš „vodopád“, upchá sa ti nos, zhorší sluch, začneš kýchať a tŕpnuť.
Aj tu je samozrejme potrebná liečba. Čím skôr tým lepšie, pretože alergia sa časom môže zhoršiť či prerásť až do astmy. Netreba sa hanbiť, že kýchaš a ledva dýchaš kvôli nejakému poletujúcemu prášku.
Obezita

V médiách ju spomínajú veľakrát a určite aj ty vo svojom okolí poznáš tučnú osobu. Ak sám nevieš, do akej kategórie sa zaraďuješ, tak si stačí vyhotoviť svoju vlastnú hodnotu BMI. Stačí, ak si na tejto stránke vyberieš svoje výškové rozmedzie a pozrieš sa na váhu. Za pár sekúnd zistíš, ako na tom si. Príčin obezity je hneď niekoľko a netreba ju brať na ľahkú váhu.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.