Prekvapivé fakty, čísla a súvislosti, ktoré si možno o jednej z najväčších vojen v dejinách doteraz netušil.
O druhej svetovej vojne sa pravdepodobne každý z nás učil ešte na základnej škole. Hoci sa ti môže zdať, že ide o celkom jasnú a prebádanú tému, aj v tejto časti našej histórie sa nájdu mnohé fakty, ktoré pozná iba naozaj málokto. Počul si už o týchto zvláštnych skutočnostiach najznámejšej vojny našej doby?
1. Spojenci medzi rokmi 1939 a 1945 zhodili 3,4 milióna ton bômb. V priemere to znamená 27 700 ton bômb za mesiac.
Strategické bombardovanie sa začalo 1. septembra 1939, kedy Nemecko napadlo Poľsko a odštartovala ho nacistická Luftwaffe. Prvý útok Kráľovského letectva Veľkej Británie na Nemecko sa odohral v marci 1940. Hoci sa najprv Briti sústredili na oblasti, ktoré nemali ohrozovať civilné obyvateľstvo, z plánu neskôr upustili a začali útočiť aj na mestá. Za jedným z najkontroverznejších leteckých bombardovaním stálo USA v roku 1943, kedy ohrozili Hamburg, podobný osud postihol aj Drážďany o dva roky neskôr a iné nemecké mestá. Američania začali s útokmi na Japonsko v októbri 1944.
2. Najstaršia dcéra kráľa Veľkej Británie Juraja VI., princezná Alžbeta slúžila počas vojny ako automechanička a šoférka. Samozrejme, reč je o dnešnej kráľovnej Alžbete II.
Asi iba naozajstní fanúšikovia britskej kráľovnej vedia, že aktívne slúžila v armáde. Ešte menej ľudí však tuší, že táto jemná dáma pôsobila ako automechanička a šoférka.
3. Svastika je pradávny symbol.
Hoci si nie sme úplne istí jej pôvodom, vieme, že nacisti hákový kríž nevymysleli. Ide o pomerne jednoduchý symbol, ktorý sa pravdepodobne nezávisle od seba naraz vyskytoval na mnohých územiach už od obdobia neolitu.
Neskôr sa začal objavovať aj v rôznych náboženstvách a to hlavne v hinduizime, budhizme či džinizme. Aj keď je jeho význam mnohoznačný, všeobecne je označovaný za symbol šťastia.
4. Červená armáda znásilnila približne 2 milióny nemeckých žien a dievčat vo veku 13 až 70 rokov.
Sovieti samozrejme tvrdili, že znásilnenia sú iba výmyslom západných medií, avšak množstvo dôkaz svedčí o opaku. Dokonca sa našiel aj denník jedného z vojakov, kde popisuje ako znásilnenia prebiehali.
5. Hitler popravil 84 svojich generálov.
Väčšina z nich proti nemu plánovala sprisahanie.
6. Keď v roku 1945 Spojenci dorazili k rieke Rýn, vymočili sa do nej.
Nemôžeme im to zazlievať, mali za sebou fakt dlhú cestu.
7. Sovietska zbraň Katyusha dokázala vystreliť 320 rakiet za 25 sekúnd.
Raketomet Rusi prvýkrát použili 14. júla 1941, no existoval už od roku 1939. Až do konca vojny sa o ňom mohli zmieňovať iba v tajných dokumentoch. Sovietski vojaci ju prezývali Stalinov orgán.
8. Poľská pôrodná babica pomohla v Osvienčime na svet 3000 deťom
Za jej prístup k ženách prezývali Stanislawu Leszczyńsku aj Anjel alebo Matka. Približne polovicu detí, ktoré pomohla priviesť na svet nacisti pod vedením Mengeleho utopili. Viac sa o tejto žene môžeš dočítať v našom článku.
9. Britskí vojaci dostávali na prídel iba 3 útržky toaletného papiera, Americkí 22.
Aj z takej základnej veci ako napríklad toaletný papier sa počas vojny stal nedostatkový tovar.
10. Iba 20 % mužov narodených v roku 1923 v Sovietskom zväze prežilo vojnu
Ide však o trochu skreslené číslo, keďže nie všetci zomreli v dôsledku vojny.
11. Najmladší člen americkej armády mal 12 rokov
Bol ním Calvin Graham zo štátu Texas, ktorý slúžil v námorníctve v rokoch 1942 až 1943. Samozrejme, že o svojom skutočnom veku klamal a odhalilo ho, až keď bol poranený. Vojnu však prežil a k námorníctvu sa opäť pridal v roku 1948, keď mal 17. Službu musel ukončiť o tri roky neskôr, keď spadol z móla a zlomil si chrbát. Zomrel vo veku 62 rokov v roku 1992.
12. Počas vojny znelo pomenovanie hamburger Američanom príliš nemecky a tak sa rozhodli burgre volať steak slobody.
Znie to celkom chytľavo, no predsa sme si na hamburgery už zvykli.
13. Synovec Adolfa Hitlera slúžil v americkom námorníctve
Syn Aloisa Hitlera a Írky Bridget Dowling William Patrick Hitler sa narodil v anglickom Liverpoole. Keď sa jeho strýko dostal k moci, pokúsil sa zneužiť Hitlerovu vysokú pozíciu pre svoj vlastný prospech. Aby mu vybavil dobrú prácu, vyhrážal sa mu, že vyzradí nepríjemné tajomstvá o jeho rodine vrátane toho, že Hitlerov dedko bol žid.
Keď začal tušiť, že nacistický vodca by sa mu mohol za vydieranie nepekne pomstiť, rozhodol sa v roku 1939 emigrovať do USA a pridal sa k americkému námorníctvu. Neskôr si zmenil meno na William Stuart-Houston.
14. Prvá bomba zhodená na Berlín zabila jediného slona v ZOO.
Trest za zločiny Tretej ríše si odnieslo skutočne nevinné stvorenie.
15. 80 % padlých pochádzalo iba zo štyroch štátov a to z Ruska, Číny, Nemecka a Poľska. 50 % obetí boli civilisti.
Oficiálne čísla hovoria, že počas druhej svetovej vojny zahynulo 50 až 70 miliónov ľudí. Medzi civilistami padli najčastejšie ženy a deti.