Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 30. 5. 2020 meniny má Ferdinand

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
6
Jakub Paulík
14. október 2018, 9:30
Čas čítania: 4:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

Pri hľadaní hrdinov či hrdiniek druhej svetovej vojny by ste nemuseli chodiť ďaleko. Stačilo by sa pozrieť napríklad smerom na naše severné hranice.

Jakub Paulík
14. október 2018, 9:30
Čas čítania: 4:30
V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať
Zdroj: pexels.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

I keď bolo druhá svetová vojna plná hrôzostrašných činov, našli by ste medzi nimi aj množstvo humánnych a odvážnych skutkov. Tie mimo iných národov vykonávali Česi, Slováci, ale aj naši severní susedia z Poľska.

 

Stanislawa Leszczyńska riskovala svoj holý život len preto, aby pomohla bezbranným deťom. Za jej prístup ju ženy z tábora smrti prezývali ako Anjel alebo Matka. S príchodom nacistických vojsk do Poľska si Stanislawa zažila peklo. 

 

Jej manžel Bronislaw Leszczyński bol neskôr v roku 1944 zabitý, synovia Stanislaw, Henryk a Bronislaw poslaní do jedného z pracovných táborov, no a Stanislawu s jej dcérou Sylwiou odviedli nacisti do neslávne známeho Osvienčimu.

 

V ňom malo podľa dostupných záznamov zomrieť aspoň 1,1 milióna ľudí. Aj vďaka pričineniu Stanislawy sa však rovnako v Osvienčime mnohí ľudia narodili. Matka a dcéra dostali číselné označenie 41335 a 41336. Písal sa rok 1943.

 

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

 

Záchrana pre deti narodené v Osvienčime?

Ešte pred presunom do Osvienčimu sa s rodinou nachádzala v druhom najväčšom európskom gete (hneď po Varšavskom) kontrolovanom nacistami s názvom Litzmannstadt. Už v tomto období sa prejavila jej dobrosrdečná povaha, kedy sa židovským obyvateľom geta snažila dodávať potraviny a taktiež falošné dokumenty.

 

V činoch ilegálnej organizácie Narodowe Siły Zbrojne (Národné ozbrojené sily) jej mal pomáhať taktiež manžel Bronislaw a jej traja synovia. Neskôr ale boli prichytení pri čine a odvedení gestapom.

 

Veľkým šťastím pre Stanislawu boli jej dlhoročné skúsenosti s prácou pôrodnej asistentky. S touto informáciou prišla v Osvienčime za jedným z prítomných nemeckých doktorov, ktorý ju prijal do služby. No aj jej dcéra Sylwia mohla byť vzhľadom na jej predošlé štúdium medicíny v rámci koncentračného táboru pomerne užitočná.

 

Ženské kasárne v Osvienčime neboli zriadené dokonca ani pre základnú lekársku starostlivosť a už určite nie pre starostlivosť o tehotné ženy a ich deti. Problémom však bol fakt, že do koncentračného tábora prichádzalo veľké množstvo tehotných žien. A práve im sa snažila Stanislawa pomáhať. Svoju prácu vykonávala údajne celý deň i noc a len málokedy si dopriala zaslúženého odpočinku.

 

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

Väčšinu detí čakala po pôrode rýchla smrť

Pôrody boli však častokrát abnormálne bolestivé, pretože ženy, ktoré na danom mieste rodili, sa nachádzali v podvyživenom a zlom psychickom stave. Stanislawe taktiež neboli poskytnuté žiadne lekárske pomôcky, lieky proti bolesti či dokonca plienky a oblečenie pre deti.

 

Preto musela táto nebojácna Poľka improvizovať. V snahe ochrániť deti pred chladom začala z plachiet väzenkýň vyrábať akúsi náhradu oblečenia a plienok. Dokonca sa jej podarilo vytvoriť náhradné dojky (niektoré matky boli totiž kvôli svojmu zlému zdravotnému stavu neschopné dojčenia). Všetky jej pôrodné asistencie mali skončiť úspechom.

 

Čo sa ale dialo s novorodencami? Mengele poznamenal, že takéto prvotriedne pôrody nie sú možné ani v modernom nemeckom zdravotníctve. Podľa neskorších rozkazov mala byť väčšina z nich ihneď po pôrode utopená. Stanislawa riskovala svoj život a príkaz odmietla.

 

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

Odpor voči Mengelemu

Z presne neurčených dôvodov ju napriek tomu Mengele nedal zabiť, no zakázal jej vykonávať lekársku prax (aj tak ale v tajnosti vo svojej práci pokračovala). Hovorilo sa dokonca, že voči Stanislawe prechovával rešpekt či dokonca strach, ale ako to bolo v skutočnosti, nevieme. Voči jej zdravotníckym schopnostiam mal ale obdiv.

 

Určití svedkovia ďalej údajne tvrdia, že keď jej Mengele vyčítal nesplnenie rozkazu, Stanislawa mu hrdo odpovedala: „Deti sa nemajú zabíjať. Ja to viem, no a taktiež to ako lekár viete určite aj vy. Veď ste taktiež skladali lekársku prísahu!“

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 970 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Za tieto slová, ak boli naozaj povedané (niektoré zdroje ich potvrdzujú, iné vyvracajú), skladáme Stanislawe veľkú poctu. Na druhej strane však môže byť rada, že za takú úprimnú odpoveď neskočila ako mnohí iný v plynovej komore„Nikto doposiaľ nevie, prečo ju vtedy nezabili,“ povedal v jednom rozhovore z roku 1988 jej syn Bronislaw.

 

Kvôli jej morálnym hodnotám a odmietnutiu Mengeleho príkazu sa o tieto pekelné zverstvá postarala dvojica uväznených nemeckých pôrodných asistentiek Pfani a Klara (znova pripomíname, že možno k danému príkazu voči Stanislawe nedošlo a vykonanie vrážd bolo rovno presunuté na Pfani a Klaru).

 

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

Z 3000 narodených utopili približne polovicu

Či už ale príkaz vydal Mengele aj voči Stanislawe alebo nie, jej postoj k danej veci bol jasný. Podľa niektorých zdrojov mali Pfani a Klara popravu detí utopením zväčša vykonávať dokonca priamo pred ich matkami.

 

Stanislawa v Osvienčime vykonala približne 3000 asistovaných pôrodov. Z toho krátko po pôrode nanešťastie zahynulo zhruba 2500 detí. Podľa historičiek Susan Benedict a Lindy Shields malo byť zhruba 1500 utopených a 1000 ďalších umrelo kvôli zlým podmienkam a nízkemu príjmu potravy.

 

Zvyšných niekoľko stoviek detí, ktoré sa vyznačovali árijskými rysmi (napríklad modrými očami), bolo odoslaných do sirotincov, kde si ich mali neskôr adoptovať nemeckí občania. Týmto spôsobom síce zrejme nikdy nespoznali svoju pravú rodinu, ale aspoň zostali nažive. 

 

Danému nacistickému nápadu sa hovorilo Lebensborn program, ktorý sa mal postarať o zvýšenie počtu detí s árijskými črtami. Experimentálny návrh vznikol ešte 12. decembra 1935 pod záštitou Heinricha Himmlera, veliteľa SS a neskôr Gestapa. Len v samotnom Poľsku sa malo týmto spôsobom uniesť viac ako 100 000 detí.

 

V Osvienčime pomohla priviesť na svet 3000 detí. Väčšinu však nechali nacisti utopiť či vyhladovať

Dať dieťa nacistom? Alebo ho radšej zabiť?

Matky mohli byť síce rady, že ich deti dožijú na inom mieste, no zároveň neprestávali dúfať, že sa s nimi možno jedného dňa stretnú. Preto spoločne so Stanislawou prišli na spôsob akéhosi tajného tetovania, vďaka ktorému by mali šancu svoje dieťa v neskoršom období vypátrať a spoznať. Niektoré matky sa ale v zúfalstve a biede rozhodli svoje deti radšej zavraždiť, než aby ich dali do rúk nacistom.

 

Z tých detí, pri ktorých pôrode Stanislawa asistovala, malo údajne zostať v opatere vlastných matiek iba približne 30 (väčšinou išlo o nežidovské deti). „Ak bolo dieťaťu dovolené prežiť, zväčša zostali nažive pre konkrétny účel alebo (vzhľadom na zlé podmienky) len na určitý čas,“  spomína na prípady z Osvienčimu historik Zoé Waxman.

 

Stanislawa v Osvienčime zostávala až do 26. januára 1945, kedy bola spoločne s ďalšími zajatcami oslobodená. Po vojne sa vrátila do rodnej Lodže, kde pokračovala v jej práci (tu by skôr ale pasovalo pomenovanie "v poslaní") pôrodnej asistenky.

 

Cirkev ju zaradila medzi kandidátov na svätcov

Domov sa okrem jej v boji zabitého manžela (1944) vrátili aj deti, z ktorých sa po veľkom vzore matky stali lekári. Pani Stanislawa, ako silno veriaca osoba, za úspešné pôrody v rámci Osvienčimu, no aj pred ním a po ňom, vďačila Bohu. Každú jej pôrodnú asistenciu mala sprevádzať modlitba (deti z Osvienčimu dokonca po pôrode ihneď krstila).

 

V roku 1957 spísala svoje spomienky v knihe nazvanej Raport położnej z Oświęcimia (Správa pôrodnej asistentky z Osvienčimu). V záznamoch spomína aj na rozhovory s Mengelem, ktorý nedokázal uveriť, že všetky deti, pri ktorých pôrode asistovala, sa narodili živé a zdravé.

 

27. januára 1970 sa Stanislawa zúčastnili osláv vo Varšave, kde stretla jednu zo žien, ktorej pomohla v Osvienčime s pôrodom. Vedľa nej stáli jej dospelé deti. 11. marca 1974 Stanislawa „Matka“ Leszczyńska umiera. Za svoju životnú prácu bolo podľa nej pomenovaných niekoľko ulíc a katolícka cirkev ju zaradila medzi kandidátov na svätcov.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
185
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.