NASA zverejňuje prvé obrázky z bádania.
Práve exoplanéty sú najpravdepodobnejšími miestami v celom našom vesmíre, kde by sme v budúcnosti mohli nájsť aspoň primitívne formy života. Či už v podobe baktérií, veľmi malých organizmov alebo jednoduchých živočíchov. Preto sa na ne odborníci zameriavajú čoraz častejšie a každej jednej prikladajú maximálnu pozornosť.
Počet telies vyhovujúcim kategórii „exoplanéta“ sa v súčasnej dobe blíži k číslu 4 000. Ak sa pozriete na nižšie priložený graf, vidno, že počet objavov stúpa najmä v posledných rokoch. Netreba za tým hľadať žiadne zložité vysvetlenia, pretože čím viac majú vedci k dispozícii lepšie technológie, tým lepšie, ľahšie a častejšie sa im ich darí v hlbokom a temnom vesmíre objavovať.
A práve v pátraní po ich existencii došlo k zlomu. Podstatnému z hľadiska kvality. Americká NASA ešte pred polrokom vypustila na obežnú dráhu zemegule zariadenie s názvom Transiting Exoplanet Survey Satellite, skrátene (TESS). Ešte 7. augusta sa dostalo prvýkrát do ostrej akcie, keď počas 30 minút zozbieralo snímky z južnej oblohy.
Pobyt vo vesmíre má naplánovaný na 2 roky, počas ktorých sa bude venovať 85 % viditeľnej oblohy. V prvej polovici svojho pobytu vo vesmíre preskúma južnú oblohu, v druhej zasa severnú. Zaznamenávať bude jednotlivé sektory a posielať dáta na Zem, kde už odborníci vytvoria snímky s vysokým rozlíšením. Prvý takýto kúsok sa dostal na verejnosť už teraz.
Zameriava na na hviezdy vo vzdialenosti 30 až 300 svetelných rokov. Oproti známemu „kolegovi“ Keplerovi však dokáže zachytiť 30 až 100-násobne svetlejšie hviezdy, než vie zamerať Kepler. Vedci tak majú oveľa lepšie podmienky na skúmanie poskytnutých dát.
Odhaduje sa, že celkovo by sa malo preskúmať 500 000 solárnych systémov. A keďže primárnym cieľom sú práve exoplanéty, ľudstvo by vďaka novému zariadeniu malo objaviť až 20 000 exoplanét, čo je veľmi veľa. Z nich by malo byť minimálne 500 a viac objektov podobných Zemi.
Uvidíme, aké nové zistenia a objavy nám TESS ponúkne.