Fajčiari naozaj neškodia iba seba ale celému svetu vôkol.
Fajčiari majú opäť o dôvod viac na to prestať fajčiť. To, že pasívne fajčenie škodí nielen fajčiarovi ale aj všetkým v jeho okolí už dávno vieme. Ale asi nie všetci si uvedomujú, aké ekologické riziká so sebou prináša tento nezdravý zlozvyk a ako veľmi dokáže ublížiť našej planéte.
Všetci rozprávajú o tom, že sú plasty neekologické a zlé. Ničia ekosystém oceánov, zomierajú kvôli nim morské živočíchy a trvá im stáročia, kým sa v prírode rozložia. Faktom však je, že plasty tvoria iba 0,02 % odpadu v oceánoch. Tým skutočne najväčším znečisťovateľom sú podľa portálu NBC práve fajčiari.
Vo svete sa ročne vyrobí približne 5,3 biliónov cigaretových filtrov a až dve tretiny z nich sú zahodené nedbalým spôsobom. Od roku 1968 sa cigaretové ohorky stali najzbieranejšími odpadkami z oceánov a pláží.
Cigaretové filtre vo vode vylučujú umelé vlákna vyrobené z acetátu celulózy. Tomu trvá aj dekády, kým sa v mori rozloží.
Kampaň s názvom Cigarette Butt Pollution Project sa snaží zmeniť pohľad fajčiarov na ich zlozvyk a limitovať výskyt ohorkov v prírode. Zatiaľ navrhujú zásahy, ako zvýšenie ceny cigariet, aby mohli pokryť náklady súvisiace s čistením a tiež úplný zákaz filtrov.
Zatiaľ čo vojna, ktorú zvádzame s plastami určite speje k zdravšej planéte, musíme si uvedomiť, že existujú oveľa väčšie nástrahy ničiace prírodu a medzi ne bez pochýb patria cigarety a odpad, ktorý spôsobujú ľahostajní fajčiari.