Stal sa z Billionaire Boys Club dôstojný nástupca Vlka z Wall Street?
Dráma Billionaire Boys Club to mala svojho času dosť nahnuté. Projekt sa totiž dokončoval práve vtedy, keď na svetlo sveta vyplávali sexuálne škandály Kevina Spaceyho, ktorý si v snímke zahral jednu z vedľajších úloh. Istú dobu sa teda nevedelo, čo s filmom bude.
Napríklad taký Netflix nielenže Spaceyho vykopol z House of Cards, ale aj pozastavil rozpracovanú biografickú drámu Gore o živote spisovateľa Gorea Vidala, kde mal Spacey stvárniť hlavnú rolu.
Napokon sa však producenti rozhodli, že je škoda hotové dielo od Jamesa Coxa nedoručiť verejnosti, a tak tu máme snímku, ktorá sa zrejme nadlho stane Spaceyho (ak nie úplne) posledným filmom.
Ako na tom ale je samotný Billionaire Boys Club? Dostali sme skutočne zaujímavý a strhujúci príbeh? Nie tak úplne, hoci podľa môjho názoru by bola škoda, keby sa medzi divákov napokon nedostal.
Príbeh vychádza zo skutočných udalostí. V 80. rokoch sa dvaja priatelia zo školy, Joe Hunt (Ansel Elgort) a Dean Karny (Taron Egerton), rozhodli rozbehnúť vlastnú investičnú spoločnosť.
Nalákali do nej synov bohatých rodičov a čoskoro sa im podarilo rozprávkovo zbohatnúť, okrem iného aj za pomoci investora Rona Levina (Kevin Spacey). Malo to však háčik: celé ich fungovanie bolo postavené na podvode, konkrétne na tzv. Ponziho schéme.
Ponziho schéma je druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom ohromne vysoké výnosy v krátkej dobe. Výnosy však nie sú vytvárané reálnymi finančnými operáciami, ale vyplácajú sa z vkladov neskorších investorov.
Ako dlho môže podobne rozbehnutý podnik fungovať a ako ďaleko budú jeho členovia schopní zájsť, aby ho udržali v chode?
Billionaire Boys Club je rozhodne zaujímavou drámou a pokiaľ o skutočných udalostiach nič neviete, bude pre vás zážitok o to lepší. Osobne odporúčam nezisťovať si nič dopredu (najlepšie je vyhnúť sa aj traileru) a doplňujúce informácie o hlavných aktéroch si vyhľadať až po filme, nech sa nepripravíte o moment prekvapenia.
Pravdou ale je, že pokiaľ ste videli zopár filmov s podobnou tematikou, práve moment prekvapenia vám možno bude chýbať. Problémom Coxovej snímky je, že ako celok vlastne neprináša nič, čo by sme už nevideli. Ide o akýsi mix Vlka z Wall Street a The Wizard of Lies.
Ak ste však v tomto druhu snímok nováčikovia, budete s výsledkom spokojnejší viac. Samotné postavy sú potenciálne zaujímavé, ale zaslúžili by si trochu lepšie prekreslenie. O oboch hlavných aktéroch sa toho dozvieme pomerne málo, ostatné postavy sú na tom ešte horšie.
Čo však neznamená, že by snímka trpela zlými hereckými výkonmi, naopak. Všetci herci svoje úlohy zahrali perfektne. Vyzdvihnúť si zaslúži Ansel Elgort, ktorý opäť dokazuje, že s ním treba počítať.
V niektorých scénach sa mi síce zdalo, že trochu imituje DiCapria zo spomínaného Vlka z Wall Street, ale nebolo to nič rušivé. Kevin Spacey si potom svojho vychcaného podvodníka vyslovene vychutnal. Potešila aj moja obľúbená Emma Roberts, hoci žiaľ nemala toľko priestoru.
Film je pomerne svižne nakrútený, slušne odsýpa a nudiť sa pri ňom zrejme príliš nebudete. Napriek tomu je však škoda, že sa Coxovi nepodarilo dielu vtlačiť nejakú zapamätateľnejšiu pečať. Niečo, čo by ho odlíšilo od podobných príbehov a spôsobilo, že ho budete chcieť vidieť znovu.
To sa síce z môjho pohľadu nepodarilo, ale napriek tomu si myslím, že Billionaire Boys Club stojí za videnie, hoci ostáva skôr diétnejšou verziou Scorseseho Vlka z Wall Street.
Pokiaľ vás však podobné príbehy z finančných trhov, kde sa to len hemží hajzlíkmi a podvodníkmi zaujímajú, príliš sklamaní nebudete. Ale je fakt, že Coxova dráma vo vás nejakú hlbšiu stopu asi nezanechá. 6,5/10