Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. júna 2018, 11:10
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Zmiznú z internetu vtipné obrázky? Hovorí sa o zákone, ktorý obmedzí kolovanie obsahu na sociálnych sieťach

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Paródie, memes aj vtipné videá začnú čeliť krušným časom.

Čakal by si, že v roku 2018 budeme riešiť iné problémy, no dnes na internete pravidelne vidno sťažnosti ohľadne preberania fotiek či obrázkov. Hlavným dejiskom je jednoznačne Facebook, kde ľudia neuvádzajú zdroje, čo môže autora poriadne nahnevať. Doba sa skrátka zrýchľuje a informácie svetom cirkulujú ohromnou rýchlosťou, pričom jasnou súčasťou sú fotografie, no tiež memes, vtipné obrázky a iné kreatívne vizuály.

Bežný používateľ skrátka autorské práva na sociálnych sieťach nerešpektuje, súčasný nefungujúci zákon tak treba prispôsobiť dobe internetu. Európska únia pripravuje smernicu, ktorá síce priamo nič neobmedzuje, no môže prinútiť sociálne siete, aby zakročili.

Napríklad taký článok 13 vyžaduje, aby sociálne siete sledovali, aby sa kontrolovali autorské práva v prípade obsahu, ktorý môže ktokoľvek nahrať a následne si ho aj ktokoľvek pozrieť. To však nie je také jednoduché, používatelia by si tak museli sami overovať obsah, pričom je zrejmé, že nič podobné sa pravdepodobne diať nebude.

Výsledkom tak môže byť aj stav, kedy Facebook obsah ako fotografie tlačových agentúr, vtipné obrázky či memes úplne zakáže. Samotný efekt smernice by sa tak ukázal ako kontraproduktívny.

Zmiznú z internetu vtipné obrázky? Hovorí sa o zákone, ktorý obmedzí kolovanie obsahu na sociálnych sieťach
Zdroj: fxcknorthkorea

Hovorí sa tiež o spoplatňovaní hypertextovýh odkazov, ktoré vedú najmä na spravodajské portály. Najväčším problémom však je, že by sa o väčšinu procesov staral automatický systém, ktorý vždy nedokáže rozoznať obsah skutočne porušujúci nejaké práva. Niektoré remixy a paródie práva porušujú, iné zasa nie. Ľahko by sa tak mohlo stať, že nezákonny obsah by aj naďalej oblietal internet, zatiaľ čo bezproblémové kúsky by skončili zablokované.

Zmiznú z internetu vtipné obrázky? Hovorí sa o zákone, ktorý obmedzí kolovanie obsahu na sociálnych sieťach
Zdroj: fxcknorthkorea
Domov
Zdieľať
Diskusia