Aj Bratislava vie prekvapiť. Pochodili sme menej známe uličky mesta, aby sme ti priniesli zoznam atraktívnych oblastí a malých verejných tajomstiev.
Hlavné mesto dokáže niekedy ohúriť aj rodeného Bratislavčana. Nachádza sa tu mnoho lokalít a vychytávok, ktoré sa skrývajú v lese či medzi obytnými štvrťami. Vedel si o verejných knižniciach zdarma? Či o galérii priamo v prírode? Prechádzka nemusí vždy smerovať po tých istých chodníčkoch a občas sa naozaj oplatí preskúmať nové trasy. Možno si práve o týchto miestach doteraz nepočul.
Lesná knižnica na Partizánskej lúke
Lesná knižnica slúži všetkým milovníkom kníh. Darovať a požičiavať si knihy môžeš aj ty, a to úplne zadarmo. Nájdeš tu klasiku aj novšie romány a naozaj nie iba braky. Ak túžiš po niečom novom na čítanie, určite toto miesto navštív a ak náhodou nevieš, čo so starými vydaniami doma, nevyhadzuj ich. Môžno s nimi niekomu urobíš radosť.
Knižnicu nájdeš za workoutovým ihriskom priamo na lúke.
Lesná knižnica v Horskom parku
Aj v Horskom parku je otvorená knižnicu zadarmo. Stačí navštíviť plošinku pred povestnou Horárňou a privíta ťa hneď pri lavičkách. Je síce o čosi menšia ako tá na Partizánskej lúke, no kníh tam nájdeš dosť. Spoj svoju najbližšiu športovú aktivitu v lese s troškou kultúry. Alebo si môžeš len tak sadnúť a užiť si príjemné čítanie medzi stromami.
Park na Svoradovej ulici
Parčík obnovili v roku 2017 a odvtedy sa stal obľúbeným miestom na oddych pre miestnych aj študentov neďalekej základnej školy a VŠMÚ. Celá revitalizácia vyšla približne na 200-tisíc eur.
V parku sa nachádza aj pódium so sedením, ktoré slúži na rôzne kultúrne a spoločenské akcie.
Tento kúsok zelene je jedna z posledných nezastavaných plôch bývalej Pálffyho záhrady. Poskytuje ideálne miesto na oddych v hlučnom centre, iba pár metrov od zastávky autobusov Zochova.
Lurdská jaskyňa
Nachádza sa v Starom meste na Hlbokej ulici, len kúsok od známej Kalvárie. Je miestom nielen pre veriacich, ale aj tých, ktorí hľadajú trochu ticha a pokoja v ruchu hlavného mesta.
Do roku 1892 bola Lurdská jaskyňa obyčajným kameňolom. Grófka Gabriela Szapáry však vo výklenku umiestnila sošku panny Márie, a tak sa stala obľúbeným miestom pútnikov. V ten istý rok bola 15. septembra vysvätená a preto lákala stále väčšie množstvo veriacich.
Zvláštnosťou tohto miesta sú aj ďakovné tabule, čo tu kresťania umiestnili z pokory a vďaky k Panne Márii. Dnes sa tu nachádza už viac ako 4 000 pamätných tabuliek, a to nie len v slovenčine, ale aj v nemčine, maďarčine, angličtine a poľštine.
Bývalé kúpalisko Železná studnička
Hoci koncom mája bol areál ešte uzatvorený, v teplých letných mesiacoch býva pri prázdnych bazénoch otvorený bufet s občerstvením a pár stolmi na sedenie.
Kúpalisko fungovalo ešte v 90. rokoch a bolo vyhľadávanou rekreačnou oblasťou pre mnohých Bratislavčanov. Po definitívom zatvorení na prelome milénia však iba chátra.
Areál nájdeš na konečnej autobusu 43 v Lesoparku Železná studnička. Bazény sú postavené priamo v prírode medzi stromami.
Naposledy sa o rekonštrukcii hovorilo ešte v roku 2014. Vtedajší investor Arca však nakoniec nedostal povolenie, a to hlavne kvôli petícii ochrancov prírody, pod ktorú sa podpísalo viac ako 4 a pol tisíc ľudí. Tí sa báli hlavne chemikálií a znečistenia prostredia počas výstavby.
Priamo vedľa kúpaliska, kde boli kedysi ihriská, sa dnes nachádza ranč Matony. Organizujú sa tu hlavne detské tábory a rekreačná jazda na koňoch.
Veľká lúka
Jedno z najzaujímavejších archeologických nálezísk sa rozprestiera v mestskej časti Dúbravka. Nájdeš tu pozostatky rímskeho súkromného kúpeľa, tzv. balnea. Lokalita je známa aj pod menom Villa rusitca.
Súkromné kúpele boli zväčša súčasťou veľkých panstiev, kde sa okrem obytného priestoru nachádzali aj hospodárske budovy a svätyňa. Našli sa tu pozostatky malých miestností, v ktorých sa pravdepodobne nachádzali bazény na teplú, studenú a horúcu vodu. Najväčšia miestnosť v tvare písmena L bola pravdepodobne prezliekáreň.
Mätúci je fakt, že sa na Veľkej lúke nenašli žiadne známky podlahového vykurovania, čo sa v tých časoch bežne v kúpeľoch používalo. Archeológovia preto pripúšťajú, že stavba mohla mať aj iný účel.
Kaštieľ v Rusovciach
Táto pre Bratislavu netypická neogotická stavba bola postavená v Rusovciach. Terajšia podoba kaštieľa pochádza z 19. storočia, vznikla po rekonštrukcii grófa Emanuela Zichy-Ferrarisa. Kaštieľ bol rodinným sídlom rusovskej vetvy Zichyovcov.
Hrad tu stál už na začiatku 13. storočia, túto budovu daroval kráľ Belo IV. svojmu koniarnikovi Herrandovi Hédervárimu. O storočie neskôr boli Rusovce opäť majetkom kráľovskej rodiny a noví majitelia dostávali hrad iba do zálohy.
Rodina Zichyovcov sa k majetku dostala sobášom a Rusovce začala zveľaďovať. Pôvodný hrad v roku 1656 prestavali na kaštieľ.
Dnes je historická pamiatka vo vlastníctve Správy zariadení Úradu vlády SR. Od roku 1995 ho chcela prerobiť na miesto pre ubytovanie dôležitých zahraničných návštev, no stavba je zastavená a budova chátra. Hoci štát investuje peniaze na jeho udržiavanie, celková rekonštrukcia je zatiaľ v nedohľadne.
Galéria Horský park
Slovenská národná galéria si v Horskom parku našla priestor na vystavovanie veľkoplošných sôch. Nájdeš ich tu pod holým nebom, a to úplne zdarma. Na ploche 3 300 metrov štvorcových je to najlepšie zo slovenského umenia.
Bunkre v Petržalke
V roku 1933 sa na pohraničných územiach Bratislavy začali stavať bunke a opevnenia. Tie vychádzali zo strachu pred Hitlerovým nástupom k moci. Pôvodne ich výstavba mala pokračovať až do roku 1951, no po rozdelení prvej Česko-slovenskej republiky sa zastavila.
Asi najväčším a najznámejším je bunker BS-8, v jeho blízkosti sa nachádza aj BS-9 a BS-7. Všetky sú len kúsok od Kopčianskej ulice na hraniciach s Rakúskom.