Ostrovná krajina konečne zvládla zrušenie zákona z roku 1985.
Možno si ani nezachytil, že v Írsku včera prebehlo mimoriadne dôležité referendum. Dlhé týždne príprav a kampaní vyvrcholili v hlasovacích miestnostiach, kde mali Íri pred sebou dôležitú otázku. Íri mali odpovedať, či si želajú odstránenie alebo ponechanie časti ústavy, ktorá je známa pod názvom Eighth Amendment.
Do ústavy pribudla v roku 1983 a v silne katolíckom Írsku zabezpečila rovnaké práva na život tehotnej žene, ale aj nenarodenému dieťaťu. Článok v ústave spôsobil za posledné desaťročia množstvo problémov. Írske ženy nemohli potraty podstupovať vo svojej domovine, a tak rýchlo rástla takzvaná potratová turistika, čo v praxi znamená, že ženy odchádzajú do susedných krajín, kde podstupujú potraty, ku ktorým sa doma nevedia dostať.
Aj keď oficiálny výsledok referenda zatiaľ nie je známy, pretože momentálne prebieha počítanie hlasov, exit polly z The Irish Times a RTÉ ukazujú, že za odstránenie článku z ústavy hlasovalo zrejme až 68 či dokonca 69,4 percenta ľudí. Doteraz mohli ženy podstúpiť potraty len v prípade, ak bol ohrozený ich život, lenže zákon to ženám zakazoval v situáciách, keď boli oplodnené následkom znásilnenia, incestu alebo trpel plod fatálnou anomáliou.
Trest za podstúpenie ilegálneho potratu podľa článku pritom dosahoval až 14 rokov za mrežami. Po zverejnení oficiálnych výsledkov plánuje vláda sprístupniť potrat ženám do 12 týždňa tehotenstva, zatiaľ čo do 24 týždňov tehotenstva bude interupcia dostupná, ak bude žena v ohrození života či vážneho poškodenia fyzického alebo mentálneho zdravia.