Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
27. apríla 2018 o 10:33
Čas čítania 0:00
Sona O.

Slováci jeden druhému absolútne neveria. Rebríček poukázal na to, že v rámci Európskej únie dôvera v rámci našej krajiny pokrivkáva

ZAUJÍMAVOSTI EURÓPA EURÓPSKA ÚNIA SLOVÁCI SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Výskum dôvery v krajinách Európskej únie odhalil o Slovákoch nepekný fakt. Veríme si najmenej zo všetkých.

Nedávny výskum mal monitorovať mieru dôvery v krajinách únie a hoci až polovica respondentov odpovedala pozitívne, Slováci medzi nich nepatria. Štatistika poukazuje na veľmi negatívny trend v našej krajine. Ukazuje nás vo svetle nedôvery a pochybností. Všetci dobre vieme, že napríklad taká dôvera v politikov a štát je u nás veľmi nízka, no tentokrát vôbec nešlo o politickú otázku. Otázka bola mierená na spoluobčanov a znela "Myslíte si, že môžete dôverovať ľuďom vo vašej krajine?

Opýtaní si mohli vybrať z možností "silne súhlasím," "súhlasím," "neviem," "nesúhlasím" a "silne nesúhlasím". Smutné je, že iba 2 % Slovákov označili prvú možnosť, zatiaľ čo až 31 % nesúhlasilo. Túto štatistiku sme si ale pokazili svojou vlastnou nerozhodnosťou, pretože najviac, 36 % odpovedalo "neviem". 

 Štáty označené červenou si veria najmenej, naopak modré krajiny najviac

Slováci jeden druhému absolútne neveria. Rebríček poukázal na to, že v rámci Európskej únie dôvera v rámci našej krajiny pokrivkáva
Zdroj: mapchart.net

Všeobecne platí, že čím viac sa približuješ k severu, tým viac si ľudia veria. Súvisí to aj s vysokou životnou úrovňou, ktorú majú obyvatelia týchto krajín. Výskum totiž ukázal, že ľudia, ktorí sú všeobecne spokojnejší, zdraví a dostávajú stabilný príjem, majú aj väčší sklon druhým dôverovať. Táto schopnosť však súvisí aj s mierou edukácie, teda vzdelanejší ľudia sú na tom lepšie, zatiaľ čo nevzdelanejší sú podozrievavejší. Obyvatelia bohatších štvrtí majú až o 57 % vyššiu mieru dôvery ako tí, ktorí žijú v chudobných častiach.

Odporúčané
Tatiana s rodinou býva v dome s veľkými francúzskymi oknami: Pozri si, ako si sama navrhla 280 m2 priestor na dizajnový raj (FOTO) Tatiana s rodinou býva v dome s veľkými francúzskymi oknami: Pozri si, ako si sama navrhla 280 m2 priestor na dizajnový raj (FOTO) 9. decembra 2024 o 9:30

Slovákov teda výrazne ovplyvňujú všetky tieto faktory, no nie sme v tom sami. Podobné výsledky malo veľa krajín bývalého východného bloku. Rovnako tak aj ekonomicky slabé Grécko a Cyprus, tie skončili v hodnotení iba tesne pred nami.

Najviac zo všetkých si vzájomnú dôveru prejavili Fíni až s 85 % pozitívnou odpoveďou, potom Dáni (82 %) a prvú trojicu uzatvára Švédsko (76 %). Práve severské krajiny najčastejšie obsadzujú top pozície v hodnotení životnej úrovne a spokojnosti, čím sa iba dokazuje, že blahobyt a šťastie obyvateľov je priamo úmerné aj ich ochote ostatným veriť, zatiaľ čo tí nespokojnejší Európania sú viac podozrievaví. 

Domov
Zdieľať
Diskusia