Sam Altman zo Silicon Valley zaplatil firme za to, aby ho zabili a jeho pamäť a vedomie digitálne zálohovali.
Firma Nectom sľubuje svojim zákazníkom zálohovanie vedomia do digitálnej podoby, čím prakticky hovorí o nesmrteľnosti. Ich proces sa podobá asistovanej samovražde, ktorá je momentálne v USA legálna v 5 z 50 krajín.
"Veríme, že ešte v tomto storočí budeme schopní digitalizovať informácie v mozgu a znovu tak vytvoriť vedomie," tvrdí Nectom o svojom ambicióznom projekte.
Jedným z 25 ľudí, ktorí sú momentálne registrovaní na čakacej listine, je aj 32-ročný podnikateľ a miliardár Sam Altman. Podobne ako ostatní, aj on musí najprv fyzicky zomrieť, v postupe podobnom asistovanej samovražde. Zákazníka zaživa pripoja k prístroju, ktorý mu vpichne špeciálnu zmes chemikálií vytvorených firmou. Zmes pomáha telo uchovávať v stave zmrazenia bez toho, aby hrozilo, že dôjde k rozkladu, a to na stovky či dokonca tisícky rokov. Aby postup skutočne fungoval, mozog musí byť čerstvý.
Ak bude proces skutočne úspešný, mozog klientov sa následne pripojí k internetu a ich myseľ tak bude žiť naveky. Na svojej stránke firma sľubuje: "Zachováme všetky vaše spomienky, od obľúbenej kapitoly v knihe až po pocit chladného vánku, pečenia jablkového koláča alebo večere s priateľmi a rodinou."
Umelé zachovania vedomia bude pravdepodobne sprístupnené pre smrteľne chorých. Tým momentálne zákon povoľuje aj asistovanú samovraždu. Podmienky sú však prísne, chorý nemôže mať žiadnu nádej na vyliečenie a musí mu zostávať menej ako pol roka života.