Slovensko má toho v rukáve naozaj hromadu.
Chladná zima je už za nami a aj keď priniesla mnoho, predovšetkým športových príležitostí, je čas posunúť sa ďalej a poriadne privítať slnečnú, voňavú jar. Prvé teplé dni máme za sebou a bola by naozaj škoda nevyužiť ich a ostať sedieť doma. Najmä, keď toho Slovensko ponúka naozaj veľa. Spoločne so slovenským turistickým portálom slovakia.travel sme si pre teba pripravili zoznam toho, čo v našich končinách rozhodne musíš v najbližších dňoch vyskúšať.
Objav východ
Slováci sa často rozhodujú pre objavovanie metropol v západnej Európe, no akoby sme pritom zabúdali na všetky tie klenoty poskrývané v domácich končinách. Tretie najväčšie mesto na našom území, Prešov, je pritom miestom, na ktoré môžeme byť naozaj hrdí.
Ako sa dozvieš na komentovaných prehliadkach, od zahraničia si už vyslúžilo mnoho titulov. Atény na Toryse, Slovenský Seattle alebo Malá Viedeň sú niektoré z nich, no v skutočnosti robia toto miesto najkrajším ľudia, nie dychberúce pamiatky. Navyše, Prešov je jediným slovenským mestom, ktorým prechádza 49. rovnobežka a nikdy nebolo lepšie obdobie sa presvedčiť o kvalitách tohto kraja než počas teplej jari.
Boj na úpätí veľhôr
Niečo tu máme aj pre milovníkov nezvyčajných a poriadne namáhavých športov. Už od 22. marca sa pokúsi zdolať Západné Tatry hromada skialpinistov. Milovníci hôr a lyžovania v náročnom teréne zo Slovenska, no tiež Poľska, Česka a Nemecka, si už po jedenástykrát zmerajú sily v trojdňových pretekoch. Podujatie Bokami Západných Tatier v Európe jednoducho nemá obdobu. Pretekári musia každý deň absolvovať trať dlhú dvadsať kilometrov, pričom nechýba ani náročné prevýšenie asi 2 200 metrov.
Z Luníka IX do Nitry
Je viac než nad slnko jasné, že sa Rómovia v našej spoločnosti nenachádzajú práve v závideniahodnej pozícii. Podľa výstavy Bez nenávisti? v Nitrianskej galérii je za nevýhodné postavenie rómskej menšiny vinný predovšetkým systém a zlyhávanie jeho mechanizmov. Každý človek by mal mať zaistené dôstojné podmienky na život, bez ohľadu na farbu pleti či etnický pôvod. A práve v tom by malo Slovensko pridať.
Sladké pokušenie na východe
Naši čitatelia neustále hovoria, že hlavnému mestu venujeme jednoducho až príliš veľa priestoru. Aj ostatné časti Slovenska však dokážu ponúknuť zaujímavé zážitky. V Košiciach napríklad zakotvila sladká medovníková výstava, ktorá o vianočnej pochúťke predstaví všetko, čo je len možné.
Východoslovenské múzeum ťa až do 9. apríla prevedie Tajomstvom medovníkového srdca, teda nielen históriou a osobnosťami medovnikárstva, no tiež unikátnou pekárskou dielňou či nezvyčajnými medovníkovými formami.
Bazovského tajomstvá
Tvoriť lahodné medovníky je bezpochyby úžasným umením, no pokiaľ chceme tento pojem pojať doslovne, musíme sa vydať do Slovenskej národnej galérie priamo v srdci hlavného mesta. Práve tam sa totiž nachádza jedinečná výstava diel Miloša Bazovského, tajomného pioniera moderného slovenského maliarstva. Tentokrát sa však zameriame na jeho fotografickú činnosť, ktorú on sám nikdy nepublikoval, no galérii sa predsa len podarilo ukoristiť niekoľko pozoruhodných kúskov. A navyše, vstup je úplne zadarmo, bratislavské výstavné priestory galérie sú totiž zdarma po celý rok.
Kam sa to Slovensko dostalo?
Ak sa však na časovej osi posunieme o niekoľko desiatok rokov dopredu, skončíme v nemilostnom socializme, ktorý desaťročia kváril naše končiny a panelákmi, zničenými pamiatkami či rokmi stagnácie nás poznačil doteraz. Pripomenúť si tieto tvrdé časy nám pomáha výstava Friedricha Weinwurma, najvýznamnejšieho reprezentanta architektonickej avantgardy. Práve jeho tvorba nás donúti položiť si jasnú otázku: Kam sa tá slovenská architektúra po rokoch vojny dostala?
Symbolické osmičky
Počas jari sa toho dá na Slovensku robiť naozaj veľa a čo je kultovejšie, než zájsť do divadla? Slovenské národné divadlo v Bratislave si totiž v Modrom salóne pripravilo vzrušujúci diskusný program. Témou sú práve osmičky, ktoré Slovensko zmenili najväčšmi. Roky 1918, 1928, 1938, 1948 priam nastavili smerovanie slovenského národa na roky dopredu. Témy Na troskách monarchie, Dekáda demokracie, Na prahu vojny a V znamení kosáku kladiva bude hltať aj ten, kto dejepis v škole práve nemiloval.
Kvapka nezvyčajnosti v Trnave
Každý si môže predstaviť akýkoľvek pojem iným spôsobom a podobne je to aj v umení. Väčšinu diel vieme na základe tematického zasadenia zhrnúť do jedného vreca, no v trnavskej galérii Jána Koniarka nájdeš práve ten zvyšok. Výstava Zrkadlo ticha je zhromaždenie nezvyčajných diel od celej hromady slovenských a českých umelcov, ktorí poňali umenie nekonvečnou cestou. Vykašľali sa na tradičné cesty a miesto toho sa objavili v úžasných a najmä originálnych dielach.
Adrenalín v Tatrách
V každom z nás drieme športový duch a raz za čas ho rozhodne nie je škoda prevetrať. Už čoskoro tak môžeš urobiť na podujatí Hero Season Trophy Tour. Lyžiarske strediská spadajúce pod Tatry Mountain Resorts si totiž pripravili akciu, na ktorú sa môže zapojiť každý. Ak si myslíš, že si fantastický lyžiar, no nedostal si príležitosť, alebo len chceš prevetrať lyže a samého seba, rozhodne zabojuj o trofej a lákavé ceny a zúčastni sa akcie na Štrbskom plese, v Lomnici či Jasnej.
Čaro slovenskej Veľkej noci
Čo väčšmi vystihuje slovenskú jar než ikonická Veľká noc? Tieto sviatky si však dokáže každý interpretovať inak. Jedna skupina ľudí sa teší z prázdnin, druhá zasa oslavuje zmŕtvychvstanie. Niekto polieva dievčatá, ďalší sa uspokojí s návštevou blízkych. Veľkonočné sviatky oslavuje hromada národov po celom svete, no ten slovenský spôsob bezpochyby patrí medzi tie najkrajšie.
A na Veľkú noc sú pripravení aj organizátori podujatí po celom svete a na webe slovakia.travel nájdeš hromadu nápadov, ako stráviť voľný čas čo najoriginálnejším a najzábavnejším spôsobom.