Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. marca 2018, 12:50
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

Slovákov stále sužujú pohlavné stereotypy. Podľa väčšiny sú ženy menej schopnými šéfkami či riaditeľkami a mali by ostať v domácnosti

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Naša krajina sa opäť raz nemá čím chváliť.

Svet dnes oslavuje Medzinárodný deň žien a pri jeho príležitosti sa rozhodol Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied publikovať výskum európskych hodnôt o pohlavných stereotypoch. Aj napriek tomu, že je naša spoločnosť plná hesiel volajúcich po spravodlivosti medzi pohlaviami, drvivá väčšina sveta sa nimi neriadi. Znevýhodňovanie žien stále potichu pokračuje.

"Väčšina ľudí súhlasí s tým, že k finančnému zabezpečeniu rodiny majú prispieť obaja manželia alebo partneri, napriek tomu polovica opýtaných si myslí, že zarábať peniaze má prvotne muž a žena sa má starať o domácnosť a rodinu," vysvetlila Alexandra Matejková zo Sociologického ústavu SAV.

Z prieskumu však vyplýva, že väčšina slovenských žien sa za rovnoprávnosťou práve búrlivo nehrnie. Až 70 % žien tvrdí, že žena jednoducho musí mať deti, aby bol jej život naplnený. Podobný názor zdieľa len 60 % mužov. Myšlienku o dôležitosti ženy v domácnosti potvrdzuje aj otázka zameriavajúca sa na dôsledky pracovného zapojenia ženy na rodinný život. Až tretina ľudí si myslí, že plný úväzok ženy je na úkor rodinnej situácie.

Slovákov stále sužujú pohlavné stereotypy. Podľa väčšiny sú ženy menej schopnými šéfkami či riaditeľkami a mali by ostať v domácnosti
Zdroj: TASR/AP

Najväčšie rozdiely medzi vnímaním mužov a žien sa však ukazujú pri predstavách o líderských schopnostiach. 60 % mužov je presvedčených o tom, že práve toto pohlavie býva lepším politickým lídrom či riaditeľom firiem. S týmto výrokom súhlasí aj 40 % žien.

Konzervatívne názory pritom majú len niektoré sociálne skupiny. "Starší ľudia, ľudia s nižším vzdelaním a muži do väčšej miery súhlasia s tradičným rozdelením rodových rol ako ženy, mladší ľudia a ľudia s vyšším vzdelaním," prezradila Matejková.

Domov
Zdieľať
Diskusia