Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 12. 2019 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Filmy a Seriály - Osobnosti
4
Jakub Paulík
29. október 2017, 9:51

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

Excentrický, zvláštny, ale rozhodne talentovaný a mimoriadne úspešný. Taký je Nicolas Cage.

Jakub Paulík
29. október 2017, 9:51
Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke
Zdroj: Buena Vista Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nicolas Kim Coppola v súčasnej dobe patrí medzi jedných z najznámejších hollywoodskych hercov. Touto vetou sme vás ale možno trochu zmiatli, a tak poďme pekne poporiadku. Nicolas Cage sa v roku 1964 narodil do rodiny Coppolovcov. Jeho priezvisko určite nemožno považovať za žiadnu náhodu, pretože Cage je naozaj príbuzným slávneho režiséra Francisa Ford Coppolu, ktorý natočil famózneho Krstného Otca. Cage, ako Coppolov synovec, bol toho názoru, že človek by si mal vybudovať svoju reputáciu na základe tvrdej práce (a nie iba protekčne čerpať zo slávy rodiny) a preto sa nechal premenovať. Priezvisko Cage si vybral kvôli obdivu k dvom osobnostiam. Tou prvou je hudobník John Cage a druhou komiksový hrdina Luke Cage. Keď sa však na celú záležitosť pozrieme zo súčasnosti, aj v prípade ponechania si pôvodného priezviska by si o Cageovi vzhľadom na jeho úspechy dozaista nikto nemyslel, že za jeho slávu môže rodinné zázemie.

 

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

 

Mimochodom, Nicolas nie je len obyčajným fanúšikom komiksov, ale patrí medzi jedného z najfanatickejších (inak sa to ani nazvať nedá) obdivovateľov postavy Supermana. Na otázku, akou nadprirodzenou schopnosťou by chcel oplývať, zakaždým odpovie - lietanie. Čo je vzhľadom na jeho obrovský strach z výšok skutočne pozoruhodná úvaha. Väčšinu fanúšikov by potešilo aj vlastníctvo nejakého zo starších komiksov, ale Cage je jednoducho iný prípad. Za bližšie neurčitú sumu peňazí si totiž dokázal kúpiť úplne prvý výtlačok so Supermanom, ktorý mu však bol nanešťastie v roku 2000 odcudzený. Na jeho veľkú radosť sa ale o 11 rokov ukradnutý komiks našiel. Pokiaľ by ste však stále pochybovali o hercovej vernosti ku Clarkovi Kentovi alias Supermanovi, máme pre vás jeden nepopierateľný dôkaz. Svojho syna totiž pomenoval podľa rodného mena Supermana, a teda Kal-El. Jeden by mohol Cagea za takéto rozhodnutie obdivovať, druhý však prinajmenšom považovať za výstredného blázna. A to ešte neviete, že tento talentovaný, no určitým spôsobom skutočne bláznivý herec preferuje v rámci jedla zvieratá, ktoré majú iba "dôstojný sex" (nejako bližšie dané pomenovanie nedefinoval, ale ryby a vtáky majú zrejme slušnejší druh kopulácie ako prasatá).

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke
Už v pätnástich rokoch si mladý Nicolas zamiloval herectvo. Letné štúdium na American Conservatory Theatre v San Franciscu si ho získalo natoľko, že hodil za hlavu strednú školu v Beverly Hills a ráznym krokom napredoval k vysnívanej hereckej kariére. Pôvodne však Cage uvažoval (po vzoru svojho otca) o kariére spisovateľa, no podľa jeho slov ho k herectvu mimoriadne inšpirovala zosnulá hviezda James Dean so svojou rolou v snímke East of Eden. A následne už bolo o jeho ceste viac-menej rozhodnuté. Súčasná Cageova filmografia predstavuje približne 50 celovečerných snímok, avšak nie všetky možno pochopiteľne označiť za žiarivé úspechy. Na tie najväčšie si musel vo svojich začiatkoch ešte nejaký čas počkať. 

Jeho prvým filmom, v ktorom si zahral, bol Fast Times at Ridgemont High (vďaka nemu sa preslávil hollywoodsky rebel Sean Penn) z roku 1982. Bohužiaľ, väčšinu scén s Cageom tvorcovia z filmu vystrihli, čo herca zdeprimovalo natoľko, že prijal prácu predavača popcornu v kine a myslel si, že bližšie k filmového biznisu sa už azda ani nedostane. Krátko na to si strihol menšiu rolu v Coppolovom filme Rumble Fish (1983) a v zápätí si zahral postavu punk-rockera v komédii Valley Girl a jeho kariéra sa konečne pohla tým správnym smerom.


Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

 

V nasledujúcich rokoch sa objavil napríklad v snímke Vampire's Kiss (1988), z ktorej má pomerne zaujímavý zážitok. V jednej scéne si totiž pochutnal na živom švábovi. Sám o o tejto bizarnosti následne prehlásil: „Každý kúsok môjho svalstva v tele to odmietal spraviť, ale napriek tomu som tak učinil". Režisérovi filmu, Robertovi Biermanovi, sa ale tento experiment zjavne mimoriadne zapáčil, pretože slávneho herca nechal danú scénu natočiť dvakrát, takže si musel Cage pochutnať nie na jednom lahodnom švábovi, ale rovno na dvoch. Paradoxom je, že nakoniec sa do filmu dostala práve prvá scéna, takže druhé kolo tohto lákavého dezertu si dávať už ani nemusel. Prečo to ale vlastne spravil, pýtate sa? Že by mal známy herec nejaké prapodivné chúťky? Ale kdeže, bral to jednoducho ako pracovnú povinnosť. Ako Cage povedal, ak by sa v danom zábere museli použiť špeciálne efekty, vyšli by štúdio na približne 2 milióny dolárov. Tomu sa hovorí oddanosť práci. Vykonala by ste niečo podobného nebodaj aj vy? 


Sedem rokov na to síce získal s filmom Leaving Las Vegas Oscara, ale jeho "najväčšia" cena prišla až v roku 2003, kedy prostredníctvom čínskeho Huading Awards vyhral v kategórii Svetovo najlepší herec. V danej dobe spolu s Haydenom Christensenom (Anakin Skywalker zo Star Wars) natáčal v Číne nie príliš úspešný akčný film Outcast, a tak mu nerobilo problém na odovzdávanie cien odbehnúť a cenu si prevziať (na videu nižšie uvidíte v rámci odovzdávania cien okrem Cagea aj Quentina Tarantina a iné známe tváre). Kto ale o jeho výhre rozhodol? Porota či diváci? Veru, ani nevieme. A dokonca nevieme ani vďaka čomu si toto ocenenie zaslúžil. Možno si Čínania všimli jeho špecifickú formu hereckého umenia, ktorú on sám nazýva Nouveau Shamanic. No naozaj, vážne, neklameme vás. Síce asi len samotný Cage chápe, čo dané pomenovanie znamená a z čoho tento štýl hrania pozostáva, ale verejne prisľúbil, že o tom raz napíše knihu. Tak, hádam sa jej raz aj dočkáme. 


Kombináciou návratu ku Cageovým filmom a jeho zaujímavým historkám si spomeňme snímku Birdy (1985). V nej si kvôli role vietnamského veterána nechal vytrhnúť štyri (niektoré zdroje uvádzajú dva) mliečne zuby (ďalšie zdroje zas píšu o trvalých zuboch), pretože si myslel, že týmto zákrokom dodá svojej postave čosi neobvyklého. Taktiež sa povráva, že si chcel herec prejsť podobnou bolesťou ako jeho postava a preto počas trhania zubov odmietol akékoľvek anestetiká. Filmový štáb prekvapil zároveň aj tým, že počas piatich dlhých týždňov mal celý čas hlavu zabalenú v obväzoch. A to nielen počas natáčania, ale aj mimo neho. Reakcie ľudí boli rôzne. Niektorí sa smiali, iní neveriacky zazerali. Na tento jeho ďalší šialený experiment ale doplatila Cageova pleť, ktorá bola po odstránení obväzov celá pokrytá akné.

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke
O päť rokov na to dokonale zažiaril vo fantastickom road movie Wild at Heart od kultového režiséra Davida Lyncha a s postavou rebelského Sailora si získal srdcia množstva divákov. Napriek všetkej snahe, ktorú do tejto role vložil, ho Oscarové ocenenie bohužiaľ stále obchádzalo. Ako sme už ale vyššie spomínali, zlom prišiel vďaka depresívnej snímke Leaving Las Vegas, v ktorej stvárnil alkoholika, upíjajúceho sa k smrti. Prostredníctvom tejto vynikajúcej drámy si ho už Akadémia (rozhodujúca o udelení tohto prestížneho ocenenia) konečne všimla. Išlo o jeho prvú nomináciu a zároveň rovno aj výhernú. V nasledujúcich časoch sa Cage preslávil ako úspešný akčný herec, s filmami ako Skala, Con Air či Face/Off, kde si zahral po boku Johna Travoltu. Milénium Nicolas nakoniec ukončil perfektným thrillerom 8 MM od Joela Schumachera a drámou Dotyk Smrti od Martina Scorseseho.


V 21. storočí si pozornosť divákov získal najmä kasovým hitom 60 sekúnd, drámou Kód Navajo, kritikmi zle prijatého, ale všeobecne populárneho filmu Lovci Pokladov, no nesmieme zabudnúť ani na mimoriadne úspešnú a hlavne výbornú drámu Obchodník so smrťouMedzi jeho najlepších priateľov zo šoubiznisu patrí populárny komediálny herec Jim Carrey, no taktiež aj Crispin Glover, Samuel L. Jackson, Dennis Hopper, Charlie Sheen a v neposlednom rade aj Johnny Depp, ktorého samotný Nicolas Cage dotlačil k herectvu. Cageov honorárový postup z vyššie spomínaných filmov bol nasledujúci. So snímkou Valley Girl začal na piatich tisícoch dolároch, no za hity, akými sú Skala a Face/Off si odniesol viac než slušných 4 a 6 miliónov dolárov. No a pri dráme Kód Navajo a akčnom hite 60 sekúnd hovoríme už o mimoriadne peknej sume, a to rovných 20 miliónov dolárov.

 

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke
Nicolas Cage bol niekoľkokrát ženatý, najprv s Patriciou Arquette, následne s dcérou Elvisa Presleyho, Lisou Marie Presley a jeho treťou ženou bola Alicia Kim (s ktorou má syna Kal-Ela). Ich vzťah ale skončil začiatkom roku 2016. S prvými dvoma manželkami sa mu spájajú skutočne zaujímavé historky. Na to, aby si Cage získal srdce Patricie Arquette, musel pre ňu splniť dve náročné úlohy. Vybaviť podpis od svetoznámeho spisovateľa J.D. Salingera (Kto chytá v žite) a nájsť čiernu orchideu. Podpis sa mu zohnať síce podarilo pomerne ľahko, ale asi bol príliš lenivý na kúpenie čiernej orchidei, a tak si obstaral iba obyčajnú a prestriekal ju na čierno. Svoju druhú manželku, Lisu Marie Presley, spoznal na narodeninovej oslave známeho hudobníka, gitaristu Johnnyho Ramonea zo slávnej punkovej kapely Ramones. Ten išiel neskôr Cageovi na svadbu dokonca aj za svedka. Mimochodom, Lisa Marie Presley bola za života manželkou aj dnes už zosnulého kráľa popu, Michaela Jacksona. 

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

 

Ak sa však vrátime ku Cageovým honorárom, medzi rokmi 1996 až 2011 zarobil neuveriteľných 150 miliónov dolárov. S obrovskou kopou peňazí sa však zvýšil aj jeho apetít a Nicolas začal kupovať skutočné zbytočnosti. Spomeňme si napríklad dinosauriu lebku (o nej sa taktiež čosi dočítate v záverečných zaujímavostiach), dve kráľovské kobry, dva malé ostrovčeky na Bahamách či štyri luxusné jachty, z ktorých len jedna stála neuveriteľných 20 miliónov dolárov. Ďalej 50 extrémne drahých umeleckých diel, dva európske zámky (v Nemecku a Anglicku) a k roku 2004 údajne vlastnil 30 motoriek a 50 aút. 

 

Tým ale výpočet nekončí. Spomeňme si ďalej kúpu údajného domu sériovej vrahyne Madam LaLaurie (fanúšikovia American Horror Story, spomínate si?), rozkošného krokodíla, chobotnicu a žraloka, súkromné lietadlo, 15 sídiel rozličnej veľkosti (žiadne by si však nemohol nikto z nás dovoliť) - dom na pláži v Malibu, palác v Bel Air, vilu v Las Vegas a mnohé iné. Takýto extrémistický materializmus mal ale bohužiaľ v konečnom dôsledku aj mimoriadne negatívnu odozvu. Cage bol následkom jeho neracionálneho rozhadzovania peňazí nútený založiť niekoľké nehnuteľnosti a predať množstvo majetku. Napríklad musel predať jeho milovaný, prvý výtlačok Supermana, ktorého cena sa mimochodom vyšplhala na závratných 2,16 milióna dolárov. Azda aj kvôli tomu nemôže byť Cage posledné roky príliš výberčivý, a preto si zahrá aj v skrz naskrz priemerných až podpriemerných filmoch, ako napríklad The Wicker Man (2006), Drive Angry (2011) či Left Behind (2014), len aby posplácal dlhy.


Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

 

Okrem iného si na záver spomeňme aj niektoré Cageove zážitky/zaujímavosti, ktoré s kinematografiou nemajú veľa spoločné, ale určite stoja za to. 

 

 • Predstavte si, že sa prebudíte a vedľa vás sedí cudzinec vo vašej koženej bunde a vyjedá jedlo z vašej chladničky. A aby sme to upresnili - naozaj sedí len v koženej bunde, inak je absolútne nahý. Podobná situácia sa stala aj Nicolasovi Cageovi, no herec dokázal byť taktný a úchylného fanúšika presvedčil, aby opustil jeho dom. A dokonca proti nemu nepodal ani žalobu.

 • V osobnom živote sa vie o seba tento herec rozhodne postarať. Trénoval totiž pod dozorom MMA legendy Royce Graciea, vďaka ktorému vlastní čierny pás z jiu-jitsu.

 • Cage vlastní Lamborghini, ktorého kedysi patrilo princovi Ali-Reza Pahlavímu, poslednému iránskemu vládcovi z dynastie Pahlaví.

 • Cage si do svojej zbierky pozoruhodných artefaktov kúpil aj dinosauriu lebku za rovných 276 tisíc dolárov. Nakoniec ju však musel odovzdať vláde, pretože sa ukázalo, že bola nelegálne privezená z Mongolska. Hups.

Ako sa zo skvelého akčného hrdinu stalo internetové meme alebo život Nicolasa Cagea na hojdačke

Zdroj: fandango.com, fdb.cz, scifimoviepage.com, diply.com, telegraph.co.uk, financebuzz.ioFoto: geektyrant.com, Atlantic Releasing, Buena Vista Pictures, Paramount Pictures, Tri-Star Pictures, The Death of , Hemdale Film Corporation, Metro Goldwyn Mayer, Image Entertainment Tagy: nicolas cage
Ohodnoť článok
60
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.