Závislosť na nás číha z každej strany.
Závislosť na digitálnych technológiách sa oproti situácia spred desiatich rokov niekoľkonásobne zväčšila a zhoršila, a tak dnešné deti a mladí ľudia trávia oveľa viac času na internete ako v skutočnom svete pri oveľa podnetnejších aktivitách. Jedna z najlepších špecialistiek na liečbu závislostí Mandy Saligari z Londýna dokonca opisuje používanie mobilných zariadení a počítačov ako bránu do sveta závislostí, ktorá je porovnateľná s tým, ako keby rodičia dali svojim deťom do ruky gram kokaínu alebo fľašu vína a nechali ich zamknúť sa za dverami svojej izby.
Saligari upozorňuje na to, že rovnako ako drogy, aj závislosť na internete a smartfónoch dokáže ovplyvňovať rovnaké oblasti v mozgu, a tak netreba nadmerné používanie moderných technológií v žiadnom prípade podceňovať. Už 13-ročné deti dnes nútene navštevujú kliniky, aby ich tam liečili zo závislostí, pretože tretina britských detí vo veku od 12 do 15 rokov priznala, že ich rovnováha medzi používaním internetu a životom mimo neho nie je zdravá ani vyvážená.
Odborníčka Saligari ďalej dodáva, že probémom spojeným s malými deťmi neustále pripojenými na internete je aj narastajúce používanie zariadení na zdieľanie sexuálne obsahu. Už 13-ročné dievčatá dnes v rozhovoroch s odborníkmi priznávajú, že cez internet posielajú svoje nahé fotky a nevidia na tom nič zlé až do momentu, kým na to neprídu ich rodičia.
Len v Spojenom kráľovstve bolo za posledné tri roky nahlásených cez 2000 detí za šírenie nevhodných materiálov na internete a odborníci podčiarkujú dôležitosť toho, aby sa mladá generácia naučila v prvom rade rešpektovať samú seba a priučila aj regulácii vlastného času. Podľa Saligari existuje viacero spôsobov, ako mladých ľudí viesť ku správnej životospráve aj v oblasti internetu, a teda namiesto prísnych rozkazov zaviesť do ich životov len úpravy a menšie zmeny, ktoré ich postupom času naučia tomu, že v živote je toho oveľa viac ako internet.