Významná časť svetových dejín sa písala na Starom kontinente, preto sa netreba čudovať.
Dynamický svet neustále mení svoju tvár a nešetrí ani jednotlivé štáty sveta. Organizácia spojených národov ich dnes eviduje presne 195. Vytvoriť nezávislý štát je mimoriadne obtiažne, nie ako kedysi. Ešte niekoľko stoviek rokov dozadu stačilo nájsť "zem nikoho" a vyhlásiť ju za svoju súčasť, poprípade súpera obsadiť, vyvraždiť, zotročiť či podriadiť. Keď sa pozrieme do súčasnosti, vidíme akurát snahu niekoľkých regiónov o samostatnosť (napríklad Katalánsko, Kurdistan). Niektoré pokusy vyjdú, iné nie. Medzi najmladšie krajiny sveta chronologicky radíme: Južný Sudán, Kosovo (my ho neuznávame), Srbsko a Čierna hora, Východný Timor, Palau, Eritrea, Slovenská a Česká republika. Pozrime sa teraz ale na druhú stranu mince. Medzi desiatimi najstaršími štátmi má pomerne slušné zastúpenie práve Európa.
Pozor, poradie je náhodné!
San Maríno
"Hráme s nimi? To im dáme šestku!" Poznáme ich predovšetkým z futbalových zápasov. Trpaslíka rozprestierajúceho sa na Apeninskom polostrove obklopuje len jeho "starší brat" v podobe Talianska. Nemá kontakt s morom, aj keď je kúsok od neho. Síce zaberá plochu len o niečo viac ako 61 kilometrov štvorcových, pravdepodobne ide o jednu z najstarších republík na svete. Ak by ste sa miestnych spýtali na dobu prvotného vzniku, odvetili by, že 3. september 301 nášho letopočtu. Do oblasti vtedy prišiel Svätý Martinus a založil tu kláštor. Práve po ňom získal štát názov. Oficiálne potvrdenie nezávislosti pochádza z roku 1631, no v listinách sa eviduje aj v období 1253. Funguje dodnes.
Japonsko
Vychádzajúce slnko môže poľahky symbolizovať mladosť či nový začiatok. Pre samotnú krajinu ale tieto prirovnania neplatia. Podľa tamojšej mytológie vzniklo Japonsko približne v 7. storočí pred naším letopočtom. Významnú udalosť preto oslavujú každoročne 11. februára. Moderné Japonsko započalo svoju púť v roku 1868 počas Meidžiho reformy. Ústavu však prijali až v 1889. Každopádne, historicky a kultúrne ide o veľmi dlhú periódu existencie.
Čína
Zahanbiť sa nenechá ani neďaleký sused na ázijskej pevnine. Súčasná podoba Číny funguje od roku 1949, od ukončenia občianskej vojny. Dôležitú úlohu v ich historických análoch hrala práve dynastia Šang trvajúca od 17. do 11. storočia pred naším letopočtom. Roky následne ubiehali, až sa "čas zastavil" v 221 p.n.l. Práve vtedy mala podľa Číňanov vzniknúť ich modernejšia podoba krajiny.
Francúzsko
Zem Galského kohúta započala svoj kolobeh dejín rokom 843, kedy vznikla zo Západofranskej ríše. Následne sa vo vedení vystriedali rôzne rody, králi či vodcovia. Prežilo vojny, revolúcie i ďalšie katastrofy a takmer v rovnakej územnej podobe, akú malo v 9. storočí, funguje dodnes. Zároveň patrí k lídrom európskeho kontinentu spolu s Nemeckom a ďalšími.
Rakúsko
Naši západní susedia sa taktiež môžu pýšiť dlhodobou existenciou. "Východná ríša" sa od Franskej dokázala osamostatniť až v roku 976. Získal ju Leopold I. Babenberský. Následne, v 996, sa objavuje aj skomolenina názvu krajiny - Ostarrîchi, z čoho neskôr vzniklo známe Österreich. Neubehlo veľa rokov a prišli časy ďalších vládcov vrátane Habsburgovcov. Do ich sféry vplyvu sa dostali aj naši predkovia obývajúci severné časti Uhorska. Dlhé dekády tak prežili pod patronátom Rakúsko-Uhorska.
Maďarsko
Teraz možno trošku kontroverzie. V jednom zo zdrojových článkov sa píše názov krajiny ako Hungary. V angličtine pojem Hungary neoznačuje len súčasné moderné Maďarsko, ale aj nami nazývané Uhorsko. Ide o pomerne rozdielne pojmy, či už v oblasti geografie, zloženia obyvateľov, vzťahov, pričlenených území, veľkosti a podobne. Pre laikov to teda vyzerá, že súčasné Maďarsko funguje už od roku 1001, kedy vzniklo Uhorské kráľovstvo. Nakoľko sme už od počiatku boli jeho súčasťou aj my, Slováci, môžeme teda tvrdiť, že toto privilégium patrí aj nám, nie? Keď Uhorsko zaniklo, vznikli nové moderné krajiny, či už Československo alebo Maďarsko. V roku 1993 aj Slovensko a stále sa radí k najmladším krajinám sveta.
Je veľmi ťažké vyhotoviť exaktný rebríček s jednoduchým názvom "najstaršie krajiny sveta". Ak by sme brali ohľad na konkrétnejšie pojmy, vyšlo by nám nasledovné: civilizácia (Irak), kultúrne a nábožensky (India, Grécko a iné), následne Irán, Turecko,... My sme sa vám pokúsili ukázať skôr nezvyčajnejšie príklady. Ide teda o krajiny, ktoré radíme k najstarším a veľmi dlho existujúcim.