Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 3. 8. 2020 meniny má Jerguš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Kultúra - Umenie
2
Tomáš Macho
10. september 2017, 13:11
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

Foto-turista s neobyčajne krásnymi fotografiami nám zodpovedal niekoľko otázok.

Tomáš Macho
10. september 2017, 13:11
Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)
Zdroj: Šimon Trnka
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Šimon Trnka je meno, ktoré rezonuje u Slovákov čím ďalej, tým viac. Jeho facebooková stránka sa rozrastá o stovky až tisíce nových fanúšikov zdieľajúcich rovnaké zážitky a pocity alebo minimálne túžiacich po slobode a voľnosti, ktorá srší snáď z každého Šimonovho záberu. Niekoľko otázok sme mu položil i my a odpovede ťa ľahko utvrdia v tom, že dovolenka neznamená len ubytovať sa v hoteli a ležať na pláži. Mimo iného, jeho fotografie sú skutočne nádherné a zaslúžia si vašu pozornosť. Sledovať ho môžete na Facebooku či Instagrame

 
Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Ahoj. Veľa našich čitateľov ťa už zrejme pozná, no i tak sa nám môžeš na začiatok predstaviť

Ahoj, volám sa Šimon Trnka, v podstate obyčajný 29-ročný chalan, len s tým rozdielom, že popri výletoch do hôr so sebou ťahám aj celkom veľký foťák, 2 objektívy, statív, karimatku, spacák, stan, varič a plynovú bombu. Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení.

 

Ako si sa dostal ku fotografovaniu?

Úplne prirodzene, už od mala sa u nás doma vždy našiel nejaký fotoaparát, a keďže ma technické veci bavili, hral som sa s nimi a cvakal o stošesť. Len vtedy to šlo viac do peňazí, dnes máme SD karty a nie je problém priniesť z výletu 500 fotiek a finálne vybrať 40. Ku foteniu akému sa venujem dnes ma priviedla najmä záľuba v turistike, hory sú môj život a rád si odnášam pamiatky z výletov nielen vo forme zážitkov, ale aj fotografií.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Živí ťa umenie?
Nie, neživí, fotenie je čisto koníček, ktorým sa veľmi pekne dá odreagovať od každodenného stresu a povinností. Niekedy sa neviem dočkať piatku alebo predĺženého víkendu kedy aj s priateľkou odcestujeme do hôr a užijeme si pár dní samoty.

 

Neraz prespávaš v skutočne extrémnych podmienkach. Čo všetko potrebuješ k prežitiu?
Na začiatku to bola hlavne odvaha niečo také vyskúšať, spať na vrcholkoch hôr nie je vôbec sranda, párkrát sme sa ocitli v nie moc príjemných situáciách, zastihla nás búrka v lete alebo víchrica v zime, kedy sme sa dostávali do bezpečia hodinu po štvornožky lebo na nohách by nás odfúklo. Na prežitie toho človek nepotrebuje veľa, na užitie výletu potrebujem ale hlavne dobré počasie keďže fotím. Okrem toho je rovnako dôležité aj vybavenie na prenocovanie, v ruksaku nemôže chýbať kvalitný spacák, hrubá nafukovacia karimatka, varič, jedlo, 3-4 litre vody a oblečenie, stan len v prípade možnosti zhoršenia počasia. Ruksak občas váži aj 20 kíl, väčšinou cestou hore nadávam aký je ťažký, ale na vrchole to vypúšťam z hlavy a užívam si výhľady.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Je takáto forma cestovania, respektíve turistiky ekonomicky náročná?

Takéto špásy sú ekonomicky náročné na začiatku, treba zaobstarať kompletné vybavenie a oblečenie, ale keď človek správne investuje, vydrží mu roky. Baví ma robiť finančné štatistiky našich výletov. V USA sme za 15 dní cestovania minuli 1400 EUR na osobu, v cene je letenka, ubytovanie, požičanie auta, nafta, strava atď, stihli sme navštíviť 8 národných parkov a priniesli si úžasné zážitky, trik tkvie v tom, že sme nenocovali v drahých moteloch, ale väčšinou v stane len tak v divočine, v kempoch, alebo v aute pri zhoršenom počasí. Možno si niekto povie že sme držgroši, že si nezaplatíme normálne ubytovanie, ale nie je nad pocit vstávať v prírode, navariť si raňajky vo dvojici a vypiť kávu s výhľadom na okolitú krajinu a nie v all inclusive reštaurácii s ďalšími 200 hosťami.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Tohto roku si absolvoval výnimočnú škandinávsku expedíciu Fjällräven Polar. Ako takáto udalosť prebieha?

Fjallraven Polar bol nezabudnuteľný zážitok na severe Švédska a Nórska za polárnym kruhom. Počas 4 dní sme prešli na psom záprahu 300 kilometrov. Z celého sveta sa nás zišlo 28 účastníkov z 13 krajín. Každý vyfasoval záprah so 6 psami o ktorých sme sa počas celého pobytu starali, varili stravu a oni nás na oplátku viezli po nádhernej škandinávskej krajine. Začínali sme na severe Nórska kúsok od mesta Tromso a končili pri meste Kiruna vo Švédsku, trať sa ťahala od hôr cez lesy až po miest s množstvom zamrznutých jazier. Poslednú noc klesla teplota na - 24 stupňov celzia a my sme mohli pozorovať aj polárnu žiaru nad hlavami keďže sme spali pod holým nebom len v spacákoch. Proste splnený sen.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Tvoja tvorba zaujala množstvo významných zahraničných médií vrátane National Geographic. Môžeme očakávať rozsiahlejšiu spoluprácu s týmto či iným magazínom?
Zatiaľ sa nič nečrtá, ale nebránil by som sa ponuke. Fotenie si hlavne užívam, nefotím pre slávu, robím čo ma baví, ukazujem pekné miesta ľuďom a som poctený ak fotky zaujmú aj v zahraničí. O National Geographic sníva asi každý fotograf, niektoré moje fotky publikovali na webe, jedna sa skoro dostala aj do časopisu, ale na to si ešte musím počkať.

 

Každý nejak začínal. Čo by si poradil neskúseným fotografom, ktorí majú záľubu vo foto-turistike?
Hlavne veľa fotiť, experimentovať a zdokonaľovať sa v úprave fotiek, aj keď podľa môjho názoru by mala kvalitná fotka vzniknúť hlavne na mieste, nie v počítači zdĺhavými úpravami, nie som moc zástanca photoshopu v krajinárskej fotografii, ktorej sa hlavne venujem.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Koľko času obetuješ úpravám fotiek a aký softvér používaš?
Záleží najmä od podmienok počas fotenia, pekný slnečný deň bez obláčika sa upravuje veľmi ľahko, pár menších úprav a fotka je hotová za pár sekúnd. Horšie sú svetelne náročné zábery napríklad pri západe a východe slnka, tam je nutné pohrať sa viac. Väčšina mojich záberov sú jednocvaky, photoshop nemám ani len nainštalovaný, občas experimentujem s HDRkom, všetky úpravy prebiehajú v Lightroome. Veľa času venujem aj finálnemu výberu fotiek, nech to stojí za to.

 

Nerozmýšľal si niekedy nad video-blogovaním?

Vôbec, nie som ten typ, aj keď teraz je to veľmi moderné. Pravdu povediac, pár krát som skúšal výlety aj nahrávať, ale nemám nervy na ešte oveľa zdĺhavejšiu editáciu ako pri fotkách, radšej sa budem venovať poriadne fotografii.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Je vidieť, že Slovensko ti prirástlo k srdcu. Ktoré miesta by si odporučil turistom?

Som horal, preto by som turistom odporučil hlavne kopce s peknými výhľadmi na okolie, tie sa nachádzajú najmä v Tatrách, či už Nízkych, Vysokých alebo Západných. Áno Slovensko mi prirástlo k srdcu, najmä naše kopce, môžeme byť šťastní že máme prírodu akú máme, len by sme si ju mali viac vážiť nech ostane aj pre ďalšie generácie. Najbližšie srdcu mi je Malá Fatra keďže som v nej doslova vyrastal, momentálne ma lákajú vysoké hory keďže s priateľkou pomaličky nakúkame aj do horolezectva, určite sa budeme častejšie motať po Vysokých Tatrách a skúšať liezť na niektoré vrcholky aj s celou výstrojom.

 

Máš nejaké vysnívané krajiny/expedície, ktorých si sa doposiaľ nezúčastnil?
Samozrejme mám a je ich veľmi veľa, spomínal som vysoké hory, preto ma to ťahá napríklad do Ázie, turistikovať v Himalájach je jeden z najväčších snov a verím že sa raz podarí. Veľmi rád by navštívil aj Južnú Ameriku, Kanadu alebo Aljašku, na to si ale ešte počkám, reálnejšie vidím napríklad výstup na Elbrus, Mont Blanc alebo Grossglockner ktoré sú oveľa bližšie a aj menej finančne náročné.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Organizoval si alebo plánuješ v budúcnosti zorganizovať výstavu tvojich diel?
Ešte nie, ako som spomínal fotografovanie je najmä koníček a spolu s turistikou aj hlavná forma odreagovania od starostí v živote. Myslím že zorganizovať výstavu by bolo pomerne náročné a moc sa do toho nehrniem. Teší ma že môžem robiť radosť ľuďom zdieľaním fotiek a zážitkov na internete.

 

Ako si predstavuješ ideálnu dovolenku?
Veľmi jednoducho, presne ako road trip v Amerike alebo nedávno v Európe, vybrať si hlavné destinácie ktoré chceme navštíviť a jednoducho ísť, neriešiť presný harmonogram, tvoriť dovolenku počas jazdy, neriešiť hotely, checkiny, checkouty a spať v stane tam, kde sa v ten deň dostaneme. Do kempu veľakrát prídeme v noci keď už na recepcii nikto nie je, to by sa na normálnom ubytovaní stať nemohlo, postavíme stan a ráno vyplatíme noc. Takýto typ dovolenky nás aj s priateľkou baví a garantuje úžasné zážitky a úplne iný rozmer spoznávania krajiny.

 

Šimon Trnka: Spať na horách je pre mňa relax, ktorý dopĺňam záľubou vo fotení (Rozhovor)

 

Okrem fotografie, venuješ svoj voľný čas nejakým ďalším záľubám?

Áno, fotografovanie je len doplnok k cestovaniu a turistike. Momentálne veľmi intenzívne lezieme, najčastejšie na skalkách, ale už už sa konečne odhodlávame aj na Vysoké Tatry. Verím že to bude ako s prespávaním na kopcoch. Na začiatku sú vždy obavy ale tie sa pominú po prvom vyskúšaní.

 

K záveru pár rýchlych otázok. Nízke alebo Vysoké Tatry?
Vysoké

 

Leto alebo zima?

Zima

 

Východ alebo západ Slnka?

Východ

 

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.

 

Zobraziť galériu 20 galeria
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: facebook.comFoto: Šimon Trnka Tagy: Simon Trnka, fotografi
Ohodnoť článok
45
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.