Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 27. 2. 2020 meniny má Alexander

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Michal Beňo
12. jún 2017, 1:33
Čas čítania: 5:47

Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

Najrozšírenejší vojnový zločin v histórii ľudstva.

Michal Beňo
12. jún 2017, 1:33
Čas čítania: 5:47
Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V prvom rade si nesmieme pod pojmom detskí vojaci predstaviť výhradne maloletých (pod 18 rokov) so zbraňou v ruke, kričiacich propagandistické heslá v predných líniách boja. Jedná sa totiž aj o zásobovačov, špiónov, poslov, rôznych asistentov či kuchárov. Do bojovej mašinérie môžu deti zapadať i skrz propagandu či ako sexuálny otroci, samovražední atentátnici alebo ľudské štíty.

 

Dejiny detských vojakov sa datujú od dôb antiky, kedy slúžili ako rôzni poslovia, pohoniči či nosiči zásob. Príkladom nám môže byť aj vtedajšia mytológia, v ktorej niekedy v negatívnom, inokedy zas pozitívnom svetle vystupujú i mladí bojovníci (Herkules a jeho spoločník Hyla, Davi slúžiaci kráľovi Saulovi či tzv. „Egyptskí hrdinovia“). Najčastejšími využívateľmi detí v časoch vojny boli predovšetkým RimaniaSparťania. Grécky filozof a historik Plutarchos vo svojich dielach hovorí o krutom a nerozumnom zneužívaní mladistvých, tí mohli byť už od šestnástich rokov povolaní do krvavého kolosu zvaného vojna. V stredoveku sme zase svedkami zrodu šľachtického sluhu – panoša. Hoci bola jeho úloha v skutočnom boji obmedzená, slúžil ako nosič zbraní a brnenia, staral sa o koňa a o všetky „podradné veci“, ktoré by mohli pána pri vykonávaní jeho funkcie rozptyľovať. Za využívanie detí na vojenské a propagandistické účely sa považuje aj Detská križiacka výprava v roku 1212, ktorá znamenala nábor tisícok neplnoletých. Ich cieľom malo byť oslobodenie kresťanských miest od nadvlády moslimov pomocou detskej nevinnosti a čistoty. Nie je asi prekvapením, že väčšina z nich skončila mŕtva či ako lacná pracovná sila alebo sexuálni otroci.  Príchodom novoveku a narastajúcou modernizáciou armády sa deti čoraz častejšie objavujú v predných líniách, už však nie ako asistenti, ale ako plnohodnotné bojové oddiely.

  Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

Keď Napoleon čelí v roku 1814 masívnej invázií spojeneckých vojsk Rakúska, Ruska, Pruska a Švédska, sú do boja povolané zálohy vo forme detí. Väčšina z nich sú siroty a svoju dobrú povesť nadobúdajú v bojoch o Holandsko pod vedením maršala MacDonalda. Vekový priemer týchto mladíkov sa odhaduje na 16 rokov. Mnohí z brancov, ktorí boli povolaní v týchto krušných časoch do armády, boli označovaní ako „Cisárove dvojčatá“. Túto prezývku si vyslúžili najmä za svoje hrdinské činyneochvejnú morálku. Počas americkej občianskej vojny sa v bitke pri Antietam (známa aj ako najkrvavejší deň v americkej histórií)  zúčastňuje aj niekoľko detí, vrátane 11-ročného Willieho Johnstona, ktorý za svoju obetavosť dostáva medailu za statočnosť. Používanie detských vojakov však nebolo ničím nezvyčajným ani v iných kultúrach. V Bošin vojne, kde bojoval cisársky dvor proti šógunovej moci, sme na sklonku vojny svedkami sfanatizovaných mladých bojovníkov, ktorí sa neboja s katanou v ruke rozbehnúť proti gatlingovým guľometom.

  Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

Presuňme sa teraz do prvej svetovej vojny, kde iba 8-ročný Momčilo Gavric vstupuje do srbskej armády po tom, čo jeho rodinu vyvraždia vojaci z Rakúsko-Uhorskej monarchie. Na západnom fronte sa chlapci mladší ako 12 rokov pravidelne zúčastňujú bojových výprav. Motivovaní úprimným vlastenectvom, no i prekrútenou propagandou sa bezhlavo rútia oproti istej smrti. Záznamy z bitky o Gallipoli registrujú cez 120 detí pod 15 rokov, ktoré bojovali a umierali v zákopoch o dôležitý polostrov. Iba vo Veľkej Británii sa podarí vstúpiť do armády 250 000 chlapcom mladším ako 18 rokov. Ak sa maloletí neobjavujú vo vojnových vravách, sú mnohokrát „vrhnutí“ do priemyselných oblastí a baní, kde majú svojou prácou podporiť vojenskú mašinériu a jej dlhodobé ciele. Na oboch stranách konfliktu sme tak svedkami zneužívania detí na vojenské účely. Práve tieto skutočnosti však v roku 1924 poslúžia Lige národov ako hlavné piliere pre prijatie všeobecných práv dieťa.

 

Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje 

Napriek snahe chrániť najmenších a najslabších proti „všetkým formám vykorisťovania“ sa vzostupom fašizmu a rozpútaniu druhej svetovej vojny odkladá otázka zneužívania detí vo vojne na vedľajšiu koľaj. Opakujú sa rovnaké chyby a na oboch stranách barikád sa objavujú maloletí so zbraňou v ruke. Vďaka klamstvu a neoverovaniu dokumentov sa do armády Spojených štátov dostáva iba 12-ročný Calvin Graham. Krátko na to vyplávajú na povrch ďalšie neúmyselné, no mnohokrát aj plánované pokusy náborových pracovníkov dostať maloletých do vojnovej vravy. Vo Veľkej Británii zase roku 1940 vzniká akási „posledná obranná línia“, domobrana, ktorej súčasťou sú aj 16 a 17 roční chlapci. Viac ako 1200 ich zomiera pri nemeckých bombových útokoch. Proti bleskovej vojne a ohromným ľudským stratám odpovedá Sovietsky zväz náborom detí do armády. „Synovia pluku“ (väčšinou siroty) ochotne vykonávajú akúkoľvek vojenskú misiu, väčšinou však prieskumdiverzné akcie. Po celej Európe registrujeme stovky prípadov, kedy partizánske skupiny využívajú deti na propagandistickú a vojenskú činnosť.

 

Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

Nemecká mašinéria však čoskoro spomaľuje a nastáva obrat vo vojne. Otvorením druhého frontu sa príslušníkom Hitlerjugend menia zo dňa na deň priority, hru s drevenou puškou na lúke vystrieda špinavý zákop a zhrdzavený panzerfaust. V bitke o Francúzsko sa hlavným nepriateľom spojeneckých vojsk stanú mládežnícke oddiely SS, ktoré svojou zúrivosťou a efektívnosťou mnohokrát prevyšujú svojich starších spolubojovníkov. No ani fanatická oddanosť a bojovnosť nestačia proti materiálnej a ľudskej presile. Začiatkom roku 1945 sú na Hitlerov rozkaz tisíce detí odtrhnuté od školských lavíc a poslané na samovražedné misie. Odpoveďou na nekonečné zástupy ruských tankov má byť podľa nemeckého velenia 12. tanková divízia SS, ktorá mala vo svojich radoch cez 10 000 chlapcov, z toho 65% mladších ako 18 rokov. Neprijatie porážky spôsobí obrovské utrpenie a zúfalstvo, aj v posledných dňoch Tretej ríše bojujú stovky detí v uliciach zrúcaného Berlína. Medzitým na opačnom konci sveta rozhodnú japonské úrady o možnosti vstupu detí do armády (i keď sa jednalo o možnosť, kto odmietol bol potrestaný odňatím slobody). Mnohým chlapcov vo veku 17 rokov je povolená výnimka a stávajú sa samovražednými pilotmi kamikadze. Iní, vo vekovom rozmedzí 14-17 rokov, sú odvelení na Okinavu, kde v júni 1945 prebehne jedna z najkrvavejších bitiek druhej svetovej vojny. Vzniká aj špeciálna jednotka Tekketsu Kinnotai, ich členovia však do jedného zomierajú v samovražedných misiách, kedy sa s granátom v ruke vrhajú pod pásy amerických tankov.

 

 Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

Podobné, ba i horšie zneužívanie detí sa ťahá naprieč celými dejinami. Aj napriek medzinárodným dohovorom a zmluvám sa vo Vietname objavujú členovia komunistickej mládeže so zbraňou v ruke. Počas krvavej vlády Pol Pota sú zase v Kambodži mladiství strojcami krutej genocídy.  V Sierra Leone získavajú tieto „bezbranné bytosti“  status sexuálnych otrokov. Detí zo zbraňou v ruke pribúda, vyskytujú sa v každom väčšom konflikte a v akomkoľvek štáte (Uganda, Haiti, Kuba, Bolívia, Kolumbia, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Čečensko, Jemen, Palestína, Srí Lanka, Singapur, Filipíny, Čína, Ukrajina, Sýria, Libanon, Kurdistan, Irak, Irán, India, Zimbabwe, Sudán, Čad,  Pobrežie slonoviny, Demokratická republika Kongo, Libéria, Rwanda, Sierra Leone). V súčasnosti sa však pojem detský vojak spája predovšetkým s africkým kontinentom, kde u širokej verejnosti panuje obraz 12 ročných detí prečesávajúcich zbombardované domy s kultovým AK-47 v ruke. Tých má byť podľa odhadov z roku 2004 až 100 000. V najväčšej koncentrácií pôsobili počas druhej vojny o Kongo ako súčasť rôznych militaristických organizácii. Svoju povesť krutých bojovníkov bez štipky ľútosti získali i pri genocíde v Rwande. V Ugande napríklad tvorili väčšinovú časť Božej armády odporu. Zaujímavým je aj Somálsko, kde sú deti mladšie ako 18 rokov súčasťou oficiálnych ozbrojených zložiek.

  Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

I keď sa môže na prvý pohľad zdať využívanie detí na vojenské účely viac kontraproduktívne ako užitočné, opak je pravdou. Hoci dospelý človek porovnaní s dieťaťom dosahuje lepšie výsledky asi v akejkoľvek mentálnej či fyzickej oblasti, mladiství skorej prepadávajú propagande, klamstvucielenej manipulácií. Mnoho generálov rovnako vyzdvihuje ich statočnosť, obratnosť, vytrvalosť a fanatickú bojovnosť. V časoch občianskych vojen a s tým spojeným rozvratom spoločnosti nie je preto prekvapením, že rôzne militaristické skupiny siahajú práve po mladistvých. Tí potrebujú málo, sú len nepopísanou tabuľou, ktorú treba viesť v znamení „cukru a biča“. Deti sú všeobecne odvážnejšie, no i krutejšie. Zároveň sú lacnejšími vojakmi. Je ľahké ich zdisciplinovať, poslúchajú, nekladú otázky. Sú preto pre mnohých naozaj ideálnymi vojakmi.

 

Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje

 

Medzinárodné spoločenstvo cielenie bojuje proti verbovaniu detských vojakov už viac ako 20 rokov. Z vojenských uniforiem sa podarilo vyzliecť už desaťtisíce, no na čiernej listine stále zostáva 7 krajín: Afganistan, Demokratická republika Kongo, Mjanmarsko, Sudán, Južný Sudán, Somálsko a Jemen. V dnešných dňoch môžeme medzi tieto štáty zaradiť aj Ukrajinu a nikým neuznávaný Islamský štát. Na východe Ukrajiny registrujú úrady cez 41 prípadov náborov detí do ozbrojených zložiek. Z nich sa väčšina udiala na území, ktoré ovládali separatisti. Medzi vojakmi malo pôsobiť cez 37 detí (33 chlapcov a 4 dievčatá). Tento počet je však neporovnateľný s „všemocným“ Kalifátom, kde inštitúcie počítajú detských vojakov na tisíce.  "Využívajú deti, pretože je ľahké vymyť im mozog. Môžu si z nich urobiť, čo chcú, zabránia im pokračovať v školskej dochádzke a namiesto toho ich pošlú do svojich škôl," opisuje praktiky islamistov Rami Abdar Rahmán z organizácie ochrancov ľudských práv. Na území ovládanom ISIS funguje niekoľko špecializovaných tréningových centier, kde sa už 5 ročné „mláďatá kalifátu“  učia, ako narábať s nožom, automatickými zbraňami, granátmi. Väčšina sa však nikdy nedostane do predných línií boja a skončí ako ľudský štít alebo samovražedný atentátnik.

 

Detskí vojaci: Dokonalé bojové stroje, vykonávatelia genocíd, no i bezbranné bytosti plné strachu a beznádeje 

V súčasnosti tak registrujeme po celom svete 200 000300 000 detí zneužívaných pre vojnové účely. Väčšina týchto prípadov spadá podľa Medzinárodného súdu do zmluvy Rímskeho štatútu, ktorý hovorí, že „regrutovanie alebo prijímanie  detí mladších ako 15 rokov do ozbrojených síl“ je tvrdý vojnový zločin.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
75
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.