Fenomén alternatívnych vzťahov, ktorý sa objavuje v monogamnej spoločnosti.
Predstav si, že sa ráno zobudíš, prežiješ kľudný deň v práci alebo v škole, a večer sa vrátiš domov k svojim milovaným partnerom alebo partnerkám. Áno, správne. Množné číslo. Presne to je totiž princíp polyamorie. Ľudia, ktorí žijú polyamorickým životným štýlom, sú schopní súčasne milovať viac, než jedného človeka a v súlade so všetkými stanovenými pravidlami aj s viac než jedným človekom chodiť.
Termín polyamorie je zložený z gréckeho slova poly, teda mnoho, a latinského amor, čiže láska. Doslova si teda tento pojem môžeme výstižne preložiť ako mnoholáska. Odtiaľ nám už chýba len krôčik k pochopeniu o čo vlastne ide. Týmto výrazom môžeme označiť situáciu, kedy niekto zistí, že monogamný spôsob partnerstva jednoducho nie je pre neho a radšej by po svojom boku mal viacero oficiálnych partnerov.
Aby sme si to rozobrali úplne presne - všetci zúčastnení takéhoto vzťahu o sebe musia vedieť a musia sa vzájomne tolerovať. Bez toho by sme to nemohli považovať za polyamoriu. To by bola klasická partnerská nevera. V polyamorickom vzťahu je dôvera a vzájomná komunikácia viac než dôležitá.
A pozor! Nejedná sa o žiadne neriadené orgie ani milostné romániky na jednu noc. Rovnako ako u klasických vzťahov, aj tieto formácie vznikajú z lásky. Polygamní ľudia však svoje množstvo lásky a citu len dokážu rozdeliť a venovať sa všetkým svojim drahým polovičkám. Teda vlastne tretinkám. Alebo štvrtinkám, pätinkám či dokonca i šestinkám. To, aké má ich vzťahové zoskupenie (tzv. polykula) podobu, závisí čisto a len na otvorenosti každého člena k ďalším partnerom a partnerkám. V praxi to znamená, že sa môže ich počet priebežne zvyšovať i znižovať.
Že to podľa teba nemôže fungovať? Očividne sa to dá bez problémov. Hovorí sa, že človek od prírody rozhodne nie je monogamnou bytosťou a fenomény súčasnosti, ako je práve polyamoria, o tom pravdepodobne vypovedajú. Takýchto zamilovaných trojíc, štvoríc, pätíc stále pribúda i na Slovensku a väčšina z nich na svoju vzťahovú filozofiu nedá dopustiť. Toľko spokojnosti, ako sa prežíva s väčším číslom partnerom, vraj niektorí ľudia v monogamnom vzťahu nikdy nezažili. Vnímajú totiž pocity väčšej podpory a lepšieho porozumenia a navyśe nemusia bojovať so stereotypom, ktorý sa pri pároch často vyskytuje a navyše vedia omnoho lepšie pracovať so žiarlivosťou. Samozrejme ale môže takýto vzťah znamenať aj poriadnu kopu nevýhod. Tou môže byť napríklad vyššie finančné zaťaženie alebo napríklad medzery v slovenskej legislatíve, ktorá tieto vzťahy a partnerov nijakým spôsobom právne nezaisťuje. Dve ženy si u nás jednoducho za manželky vziať nemôžeš.
Či už si urputný zástanca monogamie alebo máš pre polyamorické vzťahy porozumenie, je možné, že práve toto sa niekedy v budúcnosti stane novým modelom pre spoločnosť a rodinu. To, čo sa ti teraz môže zdať nereálne, môže ľuďom za desiatky alebo stovky rokov prísť úplne normálne. Možno nám to bude všetkým naozaj spolu fungovať.