Už o pár dni bude bratislavská Stará tržnica hostiť udalosť, na ktorú československá urban kultúra len tak nezabudne.
Neodmysliteľnou súčasťou teplejších mesiacov sa stala aj udalosť, ktorej cieľom bolo pri nultom a prvom ročníku hlavne dať širšej verejnosti možnosť nahliadnuť do elementov urban kultúry. Tá sa rozrastá do stále väčších rozmerov, a tak aj vďaka vám naberá FASHION DEALã na obrátkach a v aktuálnom roku sa pokúsi posunúť latku ešte vyššie. Každý jeden event sa niesol v duchu podtitulu NO SPACE FOR HATE, JUST PURE LOVE OF THE GAME a inak tomu nebude ani v tomto prípade, no prišiel čas presunúť sa z priestorov budovy na ulici Laurinská do majestátnej budovy Starej tržnice, ktorá sa nachádza v priamom centre Bratislavy.
Už o pár dní by malo FASHION DEALã podčiarknuť pôvodnú myšlienku, pre ktorú vlastne vzniklo. A tou nikdy nebolo vytvoriť obyčajný market. Samozrejme, značky, predajci a reselleri budú stále súčasťou, no tentokrát bude dominovať práve umelecká časť. A preto podtitul pre nasledujúci ročník FASHION DEALã v Bratislave znie GALLERY OF STREET CULTURE. Preto sme sa rozhodli vám predstaviť sedmičku českých umelcov svetových kapacít, ktorých FASHION DEALã prinesie na Slovensko spoločne po prvý krát s projektom SãLON DE PRAGUE.
Jeden z najznámejších priekopníkov street artu a graffiti v našich končinách. Časom a prirodzeným vývojom - ako sám tvrdí, prepracoval svoju tvorbu až do obrovských galérií a to, čo ho baví, robí na viac než plný úväzok. Za dlhé roky mal možnosť spolupracovať na obrovskom množstve veľkých projektov a svoju tvorbu charakterizuje takto: Reflektuje a ironizuje současnou popkulturní společnost. Tradiční témata jako je fascinace světem bohatstvím, sexu, víry, luxusních značek a spotřební krásy zařazuju do nového a aktuálního kontextu. Pasta Oner má už podobných výstav za sebou viac a sám skonštatoval, že sa určite je na čo tešiť, a tak nemáme dôvod mu neveriť.
Ako mnohí etablovaní českí umelci, aj Jan sa k umeniu dostal vďaka graffiti a street artu ešte v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Vďaka ním precestoval celú Európu a v každej metropole po ňom ostalo zopár spomienok v podobe obrovských malieb. Hovorí sa o ňom ako o jednom z priekopníkov v plastikových 3D graffiti na svete a časom sa rovnako dostal až do galérií, čo je skutočne fascinujúci posun. Predsa len, až v exteriéri mnohí význam týchto diel skutočne chápu.
Michal Škapa, známy aj pod umeleckým menom Tron alebo Key, spadá do generácie úplne prvých pražských writerov. Tieto korene sa nepopierateľne odrážajú aj v jeho dnešnej umeleckej tvorbe a Michal zároveň patrí k popredným českým grafikom. Od stien v Prahe sa cez grafickú tvorby dostal až do galérií, kde mal v roku 2014 svoju zatiaľ najväčšiu samostatnú výstavu s názvom Graffoman. Je tiež spoluzakladateľom analogovej tlačiarenskej dielne Analog!Bros spolu s Vladimirom 518 a štúdiom 44 print a jeho práce určite poznáte z nejedného rapového coveru alebo flyeru u nás, resp. v Česku.
Martin už pochádza z o niečo mladšej generácie, no stále sa nachádzame v deväťdesiatych rokoch, kedy začal študovať na pražskej škole odbor scénografie. Následne, v roku 2003 bol prijatý aj na Akadémiu výtvarných umení do ateliérov prestížnych maliarov a dnes je jednym z nich. Jeho expresívne poňatie maľby sa často zmení aj na čisto abstraktný obraz. Najprv bola jeho práca spojená s hiphopovou scénou a teraz je členom maliarskej skupiny Obr. Dôležitú rolu v jeho kariére zohrala aj stáž v Madride, kde vyhral uznávanú súťaž Seat Arte Emoción.
Už počasst' štúdia na stretnej škole si jeho plátna získali značnú pozornosť vďaka jeho výnimočnej maliarskej forme, kde uplatňoval najmä priestorové vnímanie maľby. To znamená, že ťaho štetca sa menia v plastické útvary evokujúce vo výsledku farebný reliéf. Karel Štědrý rád pracuje s mondrianovskou základnou farebnosťou - biela, čierna, červená, modrá a žltá a svojimi obrazmi ukazuje, že aj napriek tomu sú obrazové princípy nevyčerpateľné. Autor s nezameniteľným rukopisom vystavoval na celej rade výstav u nás aj v zahraničí a je zastúpený vo verejných aj súkromných zbierkach.
Po škole sa zameral na dizajn a sochárstvo. Získal štipendiá v Miláne, Berlíne, San Franciscu aj Španielsku, no využil len tie posledné dve menované. Samostatne vystavuje od roku 2004 a jeho tvorbu je možné vidieť v mnohých interiéroch v Prahe. Akutálne sa Michal Cimala venuje aj street artu a konceptuálnej tvorbe. Minulý rok sa objavil na viacerých zaujímavých výstavách doma aj v zahraničí, no okrem umelca je aj hudobníkom v kapele Roxor. Z času na čas sa venuje aj tvorbe svetelných objektov a vytvára vlastné originálne hudobné nástroje.
Tvorba Jakuba Hubálka je niečím tajomná. Pôsobí ako staré fotografie nájdete pri upratovaní po neznámom zosnulom. Keď tieto snímky začneme podrobnejšie skúmať, prídeme na to, že sú skutočne fascinujúce a dýchajú históriou, no v skutočnosti ani nevieme, kto alebo čo na nich je a o čo vlastne ide. Vieme len to, že fotografie pochádzajú z miulosti, no všetko ostatné je veľmi ťažko definovateľné. Presne tak, ako tvorba tohto autora. Často sa stane, že vám Jakubove obrazy niečo pripomínajú, no zakaždým si nemôžete byť istí, ale priestor dostáva zo značnej časti aj fantázia konzumenta umenia. A tak to má byť.
Všetci títo autori sa už od stredy, 31. mája budú spoločne so svojimi dielami objavovať na pokračovaní FASHION DEALã, pričom to bude pre všetkých premiéra na Slovensku. Viac informácií a aktualít nájdeš na oficiálnej facebook udalosti.