A prečo natáčanie ohrozoval Osama bin Laden? To všetko a ešte viac zaujímavostí nájdete v novom diele Spoza kamier.
Naposledy sme sa v našom seriáli Spoza kamier venovali veľkolepej fantasy snímke epických rozmerov, ktorú môžeme právom označiť aj za jeden z najvýznamnejších projektov modernej kinematografie. Pán Prsteňov si z odovzdávaní Cien Akadémie odniesol až 17 zlatých sošiek, pričom 11 z nich obdržal za posledný film. V článku sme si rozobrali pár zaujímavostí a incidentov z natáčania, povedali si o problémoch súvisiacich s produkciou a takmer nedostupnými lokáciami, a nazreli aj do tajomstiev modelov či známeho motion capture. Jedno je však isté. Režisér Peter Jackson tu prekonal sám seba a priniesol nám fantastický príbeh, ktorý si z času na čas veľmi radi osviežime opätovným pozretím.
Dnes sa opäť vrátime k jednému z tých najtalentovanejších režisérov, ktorý už v pár článkoch figuroval. Christopher Nolan nám priniesol azda jednu z najlepších trilógii, ktorú si priblížime vo forme rôznych zaujímavostí a záhad, ako to vždy robíme. Už z nadpisu je vám jasné, že je reč o Temnom rytierovi. Každý diel bol absolútnym trhákom a posledné dva dokonca prekročili v Box Office hranicu miliardy dolárov. Nahliadneme na priebeh natáčania, povieme si pár informácii o celkovej produkcii a bližšie sa pozrieme na proces, ako sa snímky dostali z papiera až na veľké plátno. A aby sme si nerozoberali len jeden diel, poďme sa pozrieť rovno na celú trilógiu.
T H E D A R K K N I G H T
Prípravy a predprodukcia
Po vydarenom mysterióznom thrilleri Memento sa o Nolanovi začalo hovoriť ako o novoobjavenom talente. Niet teda divu, že sa mu časom začali vytvárať ponuky, medzi ktorými sa objavila aj možnosť priviesť Batmana na veľké plátno, avšak v trochu modernejšom šate. Písal sa rok 2003 a Chris ponuku nadšene prijal so zámerom, že príbeh Brucea Waynea pretvorí podľa seba a predstaví divákom svoju vlastnú víziu (a aj kvôli tomu, aby sa dostal k natočeniu Počiatku ležiacemu v jeho hlave 10 rokov). A v dnešnej dobe viete, že Nolan zakladá svoje filmy na báze reálnosti a uveriteľnosti, aj keď ide vo veľkom množstve o science fiction snímky. Napríklad pri Interstellar spolupracoval s americkým vedcom Kipom Thornom, ktorý neskôr publikoval knihu o všetkých záhadach vesmíru, aby si to diváci vedeli predstaviť, a hlavne, aby tomu pochopili.
Už Batman Begins, a teda samotná postava Batmana sa mala niesť práve v takomto svetle. Dva mesiace po tom, čo si Warneri najali Nolana vďaka jeho predošlej spolupráci so štúdiom (film Insomnia), sa k projektu upísal aj scénárista David S. Goyer a obaja sa rozhodli, že sa zamerajú na Batmanove úplné začiatky. A tie ešte nikto predtým takto neukázal.
Pravdou je, že sa Chris do DC komiksov a komiksového sveta ako takého veľmi nevyznal, a preto mu spolupráca s Goyerom padla vhod. Goyer v jednom rozhovore prezradil, že chcel, aby sa diváci starali rovnako o Brucea ako o samotného Batmana - teda, aby chápali obe stránky jeho charakteru a aby im na nich záležalo rovnako. Nolan zas cítil, že predošlé snímky o Batmanovi boli skôr niečím štýlovým ako drámou a nevenovali sa hĺbke postavy až tak, ako by sa mali. A taktiež bolo jasné, že ak Warneri chcú reboot, treba k tomu ako celku pristupovať odlišne. Obaja tvorbu scénáru popisujú ako symbiotickú prácu a zaujímavosťou je, že scénár samotný musel byť udržovaný v tajnosti nielen pred verejnosťou, ale aj pred veľkou časťou štúdia. Pracovný názov znel The Intimidation Game.
S rozpočtom 150 miliónov si prvá snímka zarobila 375 miliónov, čo nie je veľmi veľké číslo, predovšetkým s masívnymi tržbami ďalších častí. Avšak diváci z nej boli nadšení a žiadali si viac. Pokračovalo sa ďalej, do obsadenia sa aj naďalej dostávali známi herci, medzi ktorými sa objavil aj Heath Ledger či Aaron Eckhart, no a v trojke aj Tom Hardy v role Banea.
Natáčanie
Nolan sa rozhodol nepoužívať second unit (druhý štáb pod nepriamym dohľadom režiséra s cieľom urýchliť produkciu), aby mal konzistentný dohľad nad celým procesom nakrúcania. Prvé dni točenia jednotky sa odohrali na poriadne veternom a chladnom Islande a následne sa štáb presunul do Anglicka. Tam bola vytvorená aj známa Batcave. Normálne by sa na jej použitie vytvoril len čiastočný pľac - to znamená, že by sa na jednu stranu nainštalovali svetlá a podobne, no a tá druhá by sa využila do filmu. Avšak Nolan si dal vyrobiť 360-stupňovú jaskyňu, aby mal voľnosť vo výbere uhlov pre kameru.
Celý proces výroby Batcave nájdete v krátkom videu nižšie
Natáčanie The Dark Knight Rises sa skončilo v New Yorku 14. novembra 2011, čo bol stoosemnásty deň od jeho začiatku. Batman Begins trval o jedenásť dní dlhšie a The Dark Knight o deväť. Veľká časť štábu už vďaka predošlým spoluprácam vedela, ako k tretej snímke pristupovať s cieľom ušetriť čo najväčšie množstvo času. A teda trojka zabrala najmenej dní natáčania aj napriek faktu, že bola najväčším projektom série.
Vedeli ste, že samotné nakrúcanie takmer ohrozil Osama Bin Laden? Scény s jamou v treťom filme sa natáčali v Rajasthane v Indii, teda v indickom štáte blízko hraníc s Pakistanom. Samotná produkcia už mala pár problémov s miestou byrokraciou, obmedzeniami či obavami o bezpečnosť. Dva dni pred klapkou sa však podarilo americkým ozbrojeným silám zabiť Ladena, lídera al-Qaedy, čo viedlo k značným a logickým obavám. Lokácia štábu sa nachádzala blízko leteckej základne a naskytli sa výrazné limitácie ohľadom používania helikoptér na letecké zábery, čo bolo viac na škodu ako na prospech. Celý štáb bol veľmi nervózny a ani krajina okolo nevyžarovala práve známky spolupráce a dobrých vzťahov.
Natáčanie v New Yorku je drahá záležitosť. Uzatvorenie ulíc a napratanie celej techniky na konkrétne miesto, predovšetkým Wall Street a Brooklyn Bridge, stojí nemalé peniaze, a tak sa na komplikované dvanásťdňové natáčanie tretieho dielu pripravovalo až osem mesiacov. Mestská polícia taktiež prispela ako len mohla a jej členovia s radosťou transportovali model lietajúcej verzie Batmobilu vo svojej životnej veľkosti. Mimochodom, New York bol dôležitý pre svoju paralelu s Gothamom.
Úvodná sekvencia tretieho filmu s lietadlom sa natáčala v Škótsku. Skutočne natáčala. Lietadlo vzlietlo na letisku v mestečku Inverness a ďalej smerovalo ponad Cairngorm Mountains patriace medzi najväčšie britské pohoria. Kaskadérsky kúsok zabral tri dni a exteriérové scény neboli vylepšené digitálnymi efektami. Zato interiér sa natáčal v Anglicku, konkrétne v simulátore v Cardingtone. Nolan ním mohol otáčať a pohybovať, pričom herci boli po celý čas vo vnútri.
Efekty
Keď už sme pri tých veľkolepých scénach, azda všetci si pamätáte sekvenciu so štadiónom (Heinz Field v Pittsburghu), v ktorej Bane odpáli nálože, čím vytvorí masívnu dieru. A to nehovoríme o jeho talente vystrašiť ľudí do morku kostí. Baneov útok z podzemia doslova symbolizuje zlo a korupciu stúpajúcu na povrch. Pekné znázornenie metafory. Priblížme si scénu obrázkom nižšie.
Pripomíname znova, že Nolan rád robí všetko tak realistické, ako to len ide. To znamená, že ak potrebuje dav 12 000 ľudí, nedotvorí si ich digitálne, ale pozve si ich pomocou svojej kampane. Veď sa nájde veľa takých, ktorí sa chcú stať súčasťou filmu, aj keď len v maličkostiach. Pri bežnom celodennom natáčaní sa však stáva, že ľudia postupne odchádzajú, a preto bolo potrebné nájsť spôsob, ako ich tam udržať. Okrem tohto faktu museli byť komparzisti oblečení v kabátoch a šáloch, čo nebolo veľmi pohodlné vzhľadom na to, že bol vonku pekný letný deň. V snímke na druhú stranu vládla príjemná chladná jeseň. A aby sa dav ľudí nenudil a neodchádzal, tvorcovia ho zabávali autami podobnými Batmobilom a pár šťastlivcom rozdali celkom hodnotné ceny, ako napríklad nové autá či iPady. Nolan si jednoducho nemohol dovoliť, aby časť ľudí odišla, pretože využíval široké zábery, v ktorých by bolo veľmi ľahké zazrieť úpadok v počte divákov.
Veľký stret na Wall Street kulminoval až do súboja Batmana a Banea tvárou v tvár. Na pľaci bolo veľa komparzistov a natáčanie sa stalo trochu chaotickejším, než sa predpokladalo. Tom Hardy túto situáciu opísal nasledovne: „V tej scéne sme boli celkom zmätení. Bane hľadá Batmana, kráča dole po schodoch, v bitke narazí na šesť až sedem policajtov a následne čelí Batmanovi, ktorého chce zbiť. Batman sa medzitým prediera žoldniermi, tiež hľadajúc svojho protivníka, aby mu uštedril pár rán. Keď sme sa to pokúsili natočiť prvýkrát, na mieste bolo tak veľa policajtov, že som nevedel, ktorých sedem mám udrieť. A tak som teda mlátil každého! A keď som sa ďalej predral davom hľadajúc Batmana, zistil som, že ho ani nevidím. Stál šesť metrov odo mňa a takisto ma nevidel. No a ja som bol taký, že 'Hej, Batman, ja som tu!', na čo odpovedal 'Ach, okej', takže sme potrebovali ešte viac pokusov.“
Používalo sa aj zelené plátno spolu s CGI, avšak nie vo veľkom,
...za to sa tvorcovia vyhrali so známym motion capture (Harvey Dent)
Predtým, než sa posunieme ďalej, si ukážeme pár akčných scén spoza kamery
Herci a masky
Hovoriac o Baneovi, súboj s Batmanom naozaj bolel. Tom Hardy si väčšinu bojovej choreografie vymyslel sám, avšak pri súboji s netopierím mužom čelil poriadnej výzve. Herec sa k tomuto vyjadril nasledovne: „Milujem si vytvárať vlastnú bojovú choreografiu, lebo to vyzerá poriadne drsňácky a v skutočnosti to vôbec nebolí. Ehm, niekedy. Udierať do Batmanovho kostýmu vyrobeného z hrubého plastu a gumy zanechá na pästiach akúsi pamiatku. Ale čo neurobí herec, vykoná kaskadér.“
Alebo aby sme boli presnejší, kaskadéri
Netreba zabudnúť ani na Heatha Ledgera. Herec hrajúci Jokera sa na šesť týždňov zatvoril v hotelovej izbe, vytvoril si akýsi denník a naplnil ho svojimi najtemnejšími myšlienkami a kresbami, pričom viaceré z nich sa zaoberali mozgovými poruchami, AIDS či fotografiami hyen, náčrtov klaunov a Jokerovým pohľadom na svet. Na poslednej stránke stálo veľkými písmenami napísané „BYE BYE“, no a vy samozrejme viete, že herec neskôr spáchal samovraždu. Čo však možno neviete, je informácia, že Nolan chcel Ledgera do roly Batmana už pre prvý film. Herec však nemal záujem o „takýto typ filmu“, no po premietaní Batman Begins a spoznaní Nolanovho postoja k Batmanovi razom zmenil názor. Jokera si chcel vystavať podľa seba.
O Make-up sa postaral John Caglione Jr., ktorému dala práca poriadne zabrať. Aj pri pokusoch spraviť z Jokera niečo nechutné a výstredné vždy skončil s niečím profesionálnym a úhľadným. Tvorcovia sa neskôr inšpirovali umelcom Francisom Baconom. Pri nanášaní make-upu sa azda každý herec tvári neutrálne, no Ledger robil zakaždým klaunské grimasy, aby to ako celok vyzeralo nerovnomerné a neuhladené.
Ale aby sme zašli úplne do detailov, najväčšou inšpiráciou bola maľba kričiaceho pápeža
Ledger si však svoju rolu zobral k srdcu až natoľko, že si make-up začal robiť sám. Odôvodnil sa, že by si Joker nemal nechať robiť vizáž niekým iným a v tomto si stál za svojím. Prirodzene sa nemohol maľovať každý deň, a tak sa vizážisti rozhodli jeho tvorbu replikovať a následne ju robiť namiesto neho.
Čo vám vzhľadom na Jareda Leta a jeho vlastnej verzie Jokera môže prísť nezvyčajné, je fakt, že sa Heath medzi klapkami správal úplne prirodzene a neostával vo svojej role. Ráno každého objímal, bol veľmi priateľský a počas prestávok si buď čítal zo svojho denníka alebo fajčil. Počas skúšobných záberov dokonca ani nehral na ostro, možno aj preto, aby herci spoznali jeho pravú tvár až pri rozbehnutých kamerách. Okrem toho pár členov štábu hovorilo, že sa rád prevážal na skateboarde z miesta na miesto, a to v kostýme.
Jeho neustále oblizovanie si pier pochádzalo z jeho zlozvyku, no hralo celkom významnú rolu pri Jokerovom rozprávaní - presnejšie povedané zvukoch, ktoré vydával. A ešte jedna zaujímavosť. V scéne na policajnom oddelení, v ktorej policajt vyberá zbrane a ostré predmety z Jokerovej vesty, si môžete všimnúť, že ako posledné vyťahuje škrabku na zemiaky.
Jeho oblek sestričky v nemocnici, napriek tomu, ako desivo mal v ňom herec vyzerať, v sebe skrýval trochu lásky a skrytej myšlienky. Nad nápisom „Dent“ má Joker pripnutú malú ceduľku s menom svojej dcéry Matildy, ktorá bola v tej dobe ešte veľmi maličká. Dievčatko malo v čase hercovej smrti len dva roky a Heath sa rozhodol jej meno zvečniť aj napriek vážnosti a zvrátenosti danej scény. Láska. Mimochodom, Ledger bol dokonca len druhým hercom, ktorý vyhral Oscara po svojej smrti. Viac o ňom nájdete tu.
Scéna výbuchu nemocnice bola improvizovaná, keďže po stlačení tlačidla na ovládači žiaden výbuch skutočne neprišiel. Budova skutočne explodovala a štúdio a štáb mali šťastie, že to Ledgera ani trochu nevyviedlo z miery a zahral to geniálne.
Jeho kostýmová dizajnérka Lindy Hemming opísala jeho výzor ako „vôbec sa o seba nestará“, ale zdržala sa pomenovania ho ako tuláka.
Christian Bale bol siedmym hercom hrajúcim Batmana. Kaskadérske kúsky si chcel robiť sám, no riadenie Batmobilu mu tvorcovia zakázali. Zoskok nižšie bol natočený v Chicagu a neskôr digitálne upravený na vzhľad Hongkongu.
Dizajnéri po prvom filme upravili vzhľad Batsuitu na lepšiu verziu pridaním elastických pásov, ktoré Baleovi umožnili lepší pohyb a zľahčené zohýbanie sa. Kostým bol zložený z 200 individuálnych kúskov gumy, plastu, nylonu, laminátu a kovových doplnkov. Aj napriek ôsmim pridaným kilám si Bale oblek pochvaľoval, a dokonca mu v ňom bolo pohodlnejšie. Taktiež mu nebolo až také teplo.
A čo Bane? Vyššie spomenutá Lindy v jednom rozhovore vysvetlila, že Bane dýcha analgetický plyn, ktorý v režisérových slovách „udržuje Baneovu bolesť pod hranicou znesiteľnosti, aby mohlo jeho telo normálne fungovať“.
Hudba
V prvých dvoch filmoch išlo o spoluprácu talentovaného Hansa Zimmera s Jamesom Newton Howardom. Soundtrack tretieho skomponoval už len samotný Zimmer. Hudba v scénach s Jokerom pochádza z inšpirácie o žiletke, ktorá prechádza po klavíri. Hans s hudbou veľmi rád experimentoval a náš exkluzívny rozhovor vám ponúkol náhľad do jeho sveta hudby. Dozviete sa v ňom, prečo na soundtracku dvoch snímok pracovali až dvaja a aká bola ich vzájomná spolupráca.
Na záver ešte jedno video z natáčania
Trológia o Temnom rytierovi patrí právom medzi tie najlepšie série a my sa už nemôžeme dočkať na Nolanov ďalší projekt z vojnového obdobia s názvom Dunkirk. Snímky si zarobili spolu takmer 2,5 miliardy dolárov, pričom dve z nich prekročili hranicu miliardy, čo môžeme považovať za poriadny úspech. Ak poznáte ďalšie zaujímavosti zo sveta Batmana, neváhajte sa o ne podeliť v sekcii komentárov.