Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 16. 10. 2019 meniny má Vladimíra

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
4
František Kulhánek
16. máj 2017, 10:52

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli

Vo voľnom čase sa venoval psychiatrickej literatúre a obľuboval aj hypnózu. Všetko len preto, aby mal nad druhými moc.

František Kulhánek
16. máj 2017, 10:52
Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný nsfw obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Piatok trinásteho roku 1979 sa pre obyvateľov novozámockého sídliska začal obzvlášť nezvyčajne. Od skorého rána počuli vychádzať z bytu na siedmom poschodí výkriky zúfalstva a neutíšiteľný plač. Nikto však na prosby o pomoc nereagoval. Nikto sa totiž nechcel pliesť do vecí Tomáša Stražáka, ktorý bol svojou agresivitou a nevyspytateľným správaním v paneláku preslávený. Okolo 7:00 ráno sa ale hluk z bytu presunul náhle na balkón. Po pár sekundách nasledovala tvrdá rana, po ktorej zostalo už len nekonečné ticho. Pod okná paneláku dopadla zakrvavená a značne dobitá neznáma žena. Vtedy susedia neváhali a ihneď volali políciu. Pohľad na balkón, z ktorého mladá žena vypadla, bol pre mnohých prisilným zážitkom. Tomáš Stražák sa po ňom prechádzal nahý, navyše bol celý od krvi. Obrázok ako z hororu sa mnohým zapísal do pamäti na dlhé roky.

 

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli 

Všetko to však siahalo o čosi ďalej. Bol rok 1977, keď mala iba 19-ročná Alžbeta namierené domov do Gbeliec, no ešte predtým musela chytiť vlakový spoj z Nových Zámkov. Na vlakovej stanici sa však dala do reči s mladým mužom, ktorý ju pozval na pohárik nealka. Po chvíli sa pri stole zrazu objavili ďalší dvaja kamaráti. Ako čas plynul, Alžbeta si uvedomila, že jej čochvíľa pôjde vlak. Muži ju však začali prehovárať, aby neodchádzala. Mali totiž v pláne ísť na kamarátov byť niečo popiť a trochu sa zabaviť. Po niekoľko minútovom prehováraní napokon zostala. Partia sa teda vydala na novozámocké sídlisko, do bytu na najvyššom poschodí. Tam už čakal Stražák. Na uvoľnenie si všetci naliali po poháriku vína a pustili sa do debaty. Stražák sa ale veľmi nezapájal. Alžbetu za to nespúšťal z očí. Atmosféra začala mať veľmi rýchlo strmý spád. Stražákove pohľady jej už začínali byť nepríjemné. Navyše ju stále ponúkal vínom, i keď už cítila, že má dosť. Alžbeta odmietala, no zrazu mala pred sebou plný pohár vína, ktorý ju Stražák prinútil vypiť. To už sa dotýkal jej intímnych miest.

 

Keď bola dostatočne opitá, Stražák išiel priamo na vec. Vyzliekol ju a znásilnil. Potom sa vystriedali. Takýto scenár sa ten večer opakoval ešte niekoľkokrát. Po otvorení očí zrazu zistila, že je ráno a v byte sa nachádza sama. Ihneď sa obliekla a chcela z bytu ujsť, no plány jej prekazili zamknuté dvere. Búchala a kričala o pomoc, ale na pomoc jej nik neprišiel. Ostávalo teda čakať. V podvečerných hodinách sa dvere otvorili. Bol v nich Stražák s ďalšími troma kamarátmi. Tí otvorili fľaše vína a Alžbete naliali plný pohár. Celý večer akoby sa začal odznova. Stražák navyše priniesol do obývačky aj fotoaparát a Alžbetu pri opakovaných znásilneniach fotografoval tak ako aj ženy pred ňou. Svojou zbierkou amatérskych fotografických snímok sa neskôr chválil aj pred psychológmi a psychiatrami. Po hrôzostrašnej noci sa Alžbeta opäť prebrala v byte sama. Takýto scenár sa opakoval zhruba týždeň. Bojovanie s násilníkmi po pár dňoch vystriedala apatia. Na siedmy deň ju Stražák pustil, no povedal jej, že keď niekomu niečo prezradí, zabije ju a fotky porozhadzuje po jej rodnej dedine. Alžbeta v sebe toto tajomstvo niesla dlhé dva roky.

 

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli 

A kto bol vlastne Tomáš Stražák? Narodil sa do slušnej rodiny, no jeho správanie bolo už od útleho veku problémové. Trpel záchvatmi agresie a hnevu, ktoré sa počas puberty stále viac a viac stupňovali. Agresia a sadizmus sa u neho prejavovali šikanovaním a zosmiešňovaním rovesníkov, pred ktorými si tak dokazoval svoju moc a nadradenosť. V detstve sa preto ocitol niekoľkokrát v polepšovni a na psychiatrii. V škole bol vnímaný ako podpriemerný. Strednú priemyselnú školu dokončil len s veľkými ťažkosťami. Testovaním jeho IQ dospeli psychológovia a psychiatri ku stanovisku, že trpí ľahkou duševnou zaostalosťou (IQ okolo 70). Testy v neskoršom veku však hovorili pravý opak, teda že je nadpriemerne inteligentný. Vo všeobecnosti sa však odborníci zhodli na tom, že osobnosť Tomáša Stražáka je veľmi rôznorodá a nie je ľahké ju jednoznačne kategorizovať. Stražákovu poruchu takisto nebolo ľahké jednoznačne definovať. Raz sa vravelo o psychopatii, neskôr o schizofrénii, inokedy o ťažkej epilepsii. K tomu všetkému si rád vypil, no nanešťastie alkohol znášal veľmi zle. Pod jeho vplyvom sa menil na agresora so sadistickými túžbami.  

 

Čoby opravár televízorov mal aj veľmi zvláštne záujmy. Vo voľnom čase študoval odbornú psychiatrickú literatúru, vďaka ktorej sa bez problémov vyznal v psychiatrickej terminológii a diagnózach. Taktiež sa zaujímal o parapsychológiu, okultizmus a hypnózu, ktorú dokonca neraz skúšal aj na svojich ženách. Veľké problémy so zákonom mal už v roku 1972 po tom, čo bol obvinený zo znásilnenia Heleny H. a neskôr aj 12-ročnej dievčiny. Okrom toho mal na svedomí aj mnoho pokusov o znásilnenie. V tej dobe bol Stražák ženatý so svojou prvou ženou, s ktorou to však taktiež nebola žiadna idylka. Tyranizovanie a vyhrážanie sa bolo na dennom poriadku. Za tieto činy si odsedel 2 roky vo väzení. V určovaní trestu museli sudcovia prihliadať aj na jeho psychický stav, o ktorom Stražák tak rád vravel. Jeho obhajoba bola totiž vo väčšine prípadov založená na nepríčetnosti.  

 

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli

Z bytu Tomáša Stražáka často vychádzali výkriky o pomoc a neutíšiteľný plač, v piatok trinásteho však navždy utíchli 

Presuňme sa do roku 1979. V tej dobe je Stražák ženatý so svojou treťou manželkou, ktorú ako všetky ostatné taktiež psychicky a fyzicky tyranizoval. Okrem iného na nej skúšal aj hypnózu, aby mal nad ňou plnú moc, čo ho veľmi vzrušovalo. Dokonca sa povrávalo, že má podomácky vyrobený pás cudnosti s elektrickým prúdom, ktorý svojej žene rád aplikuje. Keďže ani Stražák nebol v manželstve šťastný, v práci si našiel milenku Máriu, ktorá bola síce tiež vydatá, no taktiež nešťastne. Čoskoro tak spolu začali spávať a ich vzťah sa postupne prehlboval. Dospelo to až do bodu, keď podal Stražák návrh na rozvod, pretože si chcel Máriu vziať za ženu. Ešte pred tým však spolu odišli na pracovný výlet, kde sa pod vplyvom alkoholu obaja pohádali. Tam ju prvý raz surovo napadol. Márii tento čin stačil na to, aby prehodnotila svoje city ku Stražákovi. Prestala sa s nim stýkať.

 

Piatok 13. júla sa obaja po dlhšej dobe stretli. Stražák sa jej donekonečna ospravedlňoval a volal ju k sebe na byt. Mária odmietala, on bol však neodbytný. Napokon súhlasila s jedným pohárikom griotky. V byte si nalial do dvojdecového pohára, ktorý hodil do seba akoby nič. Už vtedy sa to Márii nepáčilo, lebo vedela, že keď si opäť vypije, bude agresívny. Po dopití svojho pohára sa postavila a chcela odísť, no v Stražákovi sa prebudil diabol. Sotil ju späť na pohovku a povedal jej, aby sa vyzliekla. Vzápätí jej uštedril zopár rán. V afekte sa jej spýtal, či bude jeho štvrtou ženou, na čo mu Mária povedala, že nikdy. Jeho pohár trpezlivosti práve pretiekol. Zobral gitaru a začal ňou trieskať o Máriu, kým sa napokon celá úplne nerozpadla. To mu však nestačilo. Z police zobral veľký kovový krucifix, ktorým pokračoval. Tvár jej zaliala krv. Celú dobitú a zakrvavenú ju usadil na stoličku a do tela jej začal púšťať elektrický prúd. Po mučení ju zobral na balkón, odkiaľ ju chcel vyhodiť von. Krik sa začal rozliehať celým sídliskom. Mária padala zo siedmeho poschodia priamo na trávnatý porast, čo jej zrejme zachránilo život. Po pár dňoch sa v nemocnici zázrakom prebrala. Stražák sa to opäť chystal uhrať na nepríčetnosť, no tentokrát nepochodil a vo väzení si odsedel dlhé roky.

Zdroj: youtube.comFoto: Najväčšie kriminálne prípady Slovenska - ilustračné foto Tagy: psychopat, znásilnenie, sexuálny deviant, agresivita
Ohodnoť článok
176
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.