Čiernym zlatom sa môžeme pochváliť aj my.
Ropa je jednou z najdôležitejších látok dnešného sveta a aj keď za ňou cestujú ropní magnáti zvyčajne na východ, našli by ju aj na Slovensku. Aj keď nie v uspokojivom množstve. Stačí sa len pozrieť na Kysuce. Tie sú po svete známe svojou krásou či lyžiarskymi podmienkami, pozornosť si však zaslúži aj vďaka ropnému ložisku v obci Korňa ležiacej hneď vedľa Turzovky.
Na úpätí Beskýd sa totiž nachádza stredoeurópska geologická rarita. Ide o Korňanský ropný prameň, prirodzené povrchové vyvieranie ľahkej ropy s občasnými výronmi metánu, ktorý sa samovoľne zapaľuje. Na pohľad neveľká ropná mláčka s priemerom do dvoch metrov je jediný na Slovensku zachovaný povrchový zdroj čierneho zlata. Adekvátne sa k nemu aj pristupuje, od roku 1984 je totiž prírodnou pamiatkou a, samozrejme, žiadna ťažba sa nekoná. Ropy nie je práve veľa, no na oplátku je veľmi vysokej kvality, ide o parafinickú ropu s malým obsahom síry a vysokým obsahom cenných olejov a ďalších látok. V minulosti ju miestni obyvatelia používali na mazanie, svietenie či kúrenie.
Snaha o ťažbu ropy tu však bola, v minulosti sa totiž v okolí prameňa uskutočnilo až päť vrtov, prvý v roku 1900, posledný v roku 1997. Ten posledný skončil v hĺbke 130 metrov a definitívne zhodnotil, že žiadna veľkolepá ťažba ropy sa konať nebude. Ropnou veľmocou teda asi nebudeme, no zato Korňa už určite pritiahla zopár turistov. Mimochodom, na Slovensku sa ropa aj ťaží. Pri Gajaroch a Gbeloch, čo sú dedinky na Záhorí, sa nachádzajú ropné ložiská, z ktorých sa asi až do roku 2020 bude ropa aj naďalej ťažiť, aj keď sa už niekoľko mesiacov plánuje rekultivácia pozemkov. Dnes ropa z prameňa len pokojne vyviera a tečie cez miestnu roľu do potoka v údolí.