Za obrovskými balvanmi vôbec netreba cestovať do Británie.
Nedávno sme ti navrhli alternatívu čínskej pamiatky Slovenským čínskym múrom, dnes ti napomôžeme k splneniu sna vidieť Stonehenge na vlastné oči. Ak sa chceš kochať obrovskými balvanmi, no výlet do Spojeného Kráľovstva ťa zrovna neláka, existuje aj prijateľnejší plán. Ten pozostáva z návštevy Holíča, neveľkého mesta neďaleko českej hranice. Návšteva je zadarmo a ty tak môžeš zažiť legendárny Stonehenge aj na Slovensku.
Rovnako anglický Stonehenge a aj našu verziu tvoria obrovské menhiry, neopracované megality pripomínajúce obelisk. Väčšina tých našich na rozdiel od tých v Británii leží, no na hodnote pamiatky to vôbec neuberá. Balvany boli nájdené v roku 1988 pri výstavbe sídliska SNP. Na danom mieste sa podľa nálezov nachádzala kruhová svätyňa chránená dvoma priekopami. Priemer toho celého bol asi 60 metrov a práve časti svätyne tvorili obrovské balvany, konkrétne ich bolo až 25. Rozostavené boli do dvoch kruhov, pričom sa striedali nízke a vysoké kamene - zrejme sa stavitelia snažili reprezentovať mužov aj ženy. V strede celej stavby stál najväčší megalit. Okolo neho bolo rozostavané veľké množstvo kultových kameňov a iných duchovných pomôcok, stredný kameň bol totiž najdôležitejší a reprezentoval prepojenie s vyššou mocou. Dodnes sa na ňom zachovali vysekané symboly nástrojov ako napríklad čakan, kladivo či sekera. Len tak neobišli ani ostatné balvany - pozorné oko v nich identifikuje tvary zvierat či ľudí.
Podľa odborníkov ide o najvýchodnejšie umiestnenú sústavu menhirov v Európe, čo z holíčskej zaujímavosti robí unikát. A to o nej drvivá väčšina Slovákov ani netuší. Dnes ich môžeš nájsť na nádvorí a sú symbolicky rozostavené do tvaru slnečných hodín. Aj napriek tomu, že ide o kuriozitu svetových kvalít, na mieste sa nikdy nevykonával žiaden oficiálny archeologický výskum. O dôvod viac navštíviť Záhorie.