Najlepšie filmy podľa redakcie Filmkultu, ktoré mali kino premiéru na našom územi v roku 2016.
Tento rok bude skvelými filmami opať naprataný, a tak sme sa v redakcii rozhodli, že vyberieme TOP 10 už za prvý pol rok. Hlasovali sme len za počiny, ktoré mali distribučnú premiéru v roku 2016. Rebríček sa tvoril pomocou sčítania bodov z rebríčkov 10 najlepších filmov viacerých členov redakcie V každom prípade sme ale všetci s výsledkom spokojní a dúfame, že podobne to budete vidieť aj vy. Recenzie k jednotlivým filmom nájdete v odkazoch v názve.
Nečakané ohlásenie akéhosi duchovného pokračovania Cloverfieldu z Abramsovej producentskej dielne potešilo každého z nás. Skvelý teaser, tajomná zápletka a hlavne fakt, že nik nevedel, o čom to vlastne bude. Niekomu sa koniec nepáčil, no mňa veľmi potešil a na prípadné pokračovanie sa skutočne teším. Skvelá kamera, herci a hlavne režisér, ktorý presne vedel, čo a ako to chce natočiť. Vítaný svieži vietor v žánri, dusná atmosféra a zase raz nečakane skvelý film. Podobne, ako naše 8. miesto, aj to 10. bolo tento rok prehliadané, mali by ste to však rýchlo napraviť.
Nie je to jediná komiksovka v našom výbere, aj keď Deadpoola by sme pokojne mohli radiť k žánru akčných komédií, než ako ku klasickým superhrdinom. Civil War malo veľký potenciál, no ešte väčšia šanca bola, že to dopadne zle. Príliš veľké množstvo postáv, opozerané MCU a predloha, ktorá si zaslúžila veľmi kvalitné spracovanie. Sčasti to všetko vyšlo, v redakcii sme takmer všetci boli spokojní, kritici po svete stavali druhý film bratov Russovcov v MCU medzi 3 najlepšie od Marvelu, tržby presiahli miliardu dolárov a navyše sme sa dočkali Spideyho. Civil War nesklamalo, ponúklo najlepšieho záporáka z MCU, predstavilo pár skvelých postáv a potešilo azda každého komiksového fanúšika. Keby bol takýto dobrý každý marvelácky filmový projekt, boli by sme spokojní.
Jedno z najpríjemnejších prekvapení roka. Na Eddieho sme sa všetci pozerali ako na feel good dramédiu, dostali sme však perfektne zahraný, vtipný a dojímavý príbeh o chlapcovi, ktorý sa nevzdal, žil svoj sen, stal sa mužom a miloval ho celý svet. Krásne natočené, bezchybne zahrané a s množstvom momentov, ktoré spôsobovali priblblé úsmevy v kinosálach všade po svete. A pritom šlo len o tretí film režiséra a herca Dextera Fletchera. Ak by som vám mal poradiť medzi Civil War a Eddiem, vyhrala by to dvojka Jackman-Egerton.
Štyria outsideri pracujúci na Wall Street odhalia blížiacu sa ekonomickú katastrofu. A každý z nich si chce počas tohto kolapsu niečo uliať aj do vlastného vrecka. Finančné machinácie počas finančnej krízy sú pre väčšinu z nás nepochopiteľné. A nič na tom nezmení ani tento film. Ponúka však s obrovskou chuťou natočený pohľad do zákulisia ľudí ochotných zbohatnúť na nešťastí druhých. Režisér Správara a Fízlov zo zálohy radikálne zmenil žáner aj svoj rozprávačský štýl a slávil úspech. Špičkové obsadenie si svoje úlohy dokonale vychutnalo a previedlo divákov cez svet obrovských peňazí, špekulácií a veľkých rozhodnutí. Prekvapivo bez sentimentu, zato však s veľkou dávkou humoru a energiou neustále ženúcou príbeh vpred aj v momentoch, keď sa neznalý divák v informáciách a termínoch dokáže stratiť. Päť nominácií na oscara a zaslúžený víťaz tejto sošky za najlepší pôvodný scenár.
Po Djangovi a Bastardoch sa šlo s kvalitou trochu dole a mohol za to aj fakt, že išlo o špecifický projekt hviezdneho režiséra a scenáristu. Prvá a druhá polovica filmu fungujú ako protipóly z hľadiska ako príbehu, tak striedania akčných pasáži s nekonečnými dialógmi. Zatiaľ čo prvú hodinu a pol si užijú všetci tarantínovci, tá druhá je stavaná ako pre jeho fanúšikov, tak pre bežných divákov a filmových fajnšmekrov ako takých. Réžia je znova v tarantinových rukách istá a vzhľadom na stopáž sa snímka vymkne spod kontroly len málokedy, kratší úvod by však skutočne pomohol. Atmosféra, kamera, postavy a zápletka však pripravili ďalšiu skvelú žánrovku a v prípade, že tento filmový génius skutočne po dvoch ďalších filmoch skončí, bude to veľmi smutné.
Niekto bude rád, že tu Deadpool je, niekto len ohrnie nosom a povie si, že sme jednoducho mainstream. Asi aj sme, ale Deadpool bol trefa do čierneho. Bol filmom, ktorý dal hollywoodskemu systému do frňáka a ešte pritom zarobil neskutočné peniaze. Najzárobkovejšie R-ko a pre Fox prekvapenie, aké nečakali. Nasledujúce roky môžu pokojne budovať na Reynoldsovom ksichte a nechutných vtipoch. Deadpool bol vtipný, originálny a za tých pár miliónov aj skvele natočený. Ktovie, či to bude s vačším rozpočtom lepšie, dúfame ale, že v tom znova bude srdce tvorcov.
Kvalitných drám z novinárskeho prostredia je málo, a preto je veľmi potešujúce, že práve tento projekt padol na úrodnú pôdu. Tohtoročný oscarový víťaz ponúka v prvom rade strhujúci príbeh založený na skutočných udalostiach. Tím investigatívnych žurnalistov z Boston Globe odkrýva špinavé tajomstvá cirkvi a ich odhalenia následne šokujú celý svet. Výrazná inšpirácia klasikou Všetci prezidentovi muži urobila radosť radosť množstvu filmových fanúšikov, herecké výkony zúčastnených patria k tomu najlepšiemu, čo ste mohli tento rok v našich kinách vidieť a silná téma poháňa tento počin aj napriek strohému vizuálu. Nezávislý tvorca Thomas McCarthy vytvoril dielo, ktoré neprináša žiadnu filmársku revolúciu, no práve sústredenie na príbeh a postavy patrí medzi jeho najsilnejšie zbrane a dokáže strhnúť viac, než ľubovoľná komiksová adaptácia. Chcelo by to viac podobne realizačne skromných a tematicky dôležitých filmov. Akurát by mohli byť menej učebnicovejšie.
Originálny príbeh od Disney tento rok už na poli animovaných filmov asi nič neprekoná. Neuveriteľne nádherný vizuál, nekončiaca lavína originálnych a hlavne vtipných nápadov, skvelé postavy, emócie a svet, ktorý si zamilujete. A asi som čudný, ale tá zajačica bola viac, než len zlatá. Zootopia je obrovským hitom, len tretím animákom, ktorý prekročil hranicu miliardy dolárov zarobených v kinách a ďalším dôkazom, že Disney začalo robiť animáky viac než len konkurujúce Pixaru. Aj keď je pravda, že príbehy Pixaru budú vždy emocionálnejšie a silnejšie.
Na DiCapria ste už asi aj zabudli, že? Nuž, my nie. Revenant bol z technického hľadiska najlepšie natočeným filmom roka. Ponúkol nádherné zábery na americké krajiny plné monumentálnych ukážok ako sily, tak krásy prírody. DiCaprio na pokraji svojich fyzických, ale i hereckých síl, skvelý Tom Hardy, dych vyrážajúci úvod a momenty, kedy sme nedýchali. Revenant nie je pre každého a istým spôsobom je aj volaním ľudí pracujúcich na tomto projekte. Volaním o pomoc prírode a nášmu svetu. Vtipné je, že po jeho pozretí máte skutočne chuť vydať sa do lesa a sledovať jeho krásy. Pre mňa osobne dielo, ktoré v tomto rebríčku nič neprekoná. Veľká škoda, že od premiéry sme stále nepočuli o ďalších projektoch ako DiCapria, tak Iñárritua.
Revenanta dokázalo prekonať len jediné. Strohý humor s premyslenými dialógmi, skvelý scenár kombinujúci staré pecky Shanea Blacka a neprekonateľná atmosféra 70. rokov s dvomi komickými postavami. Shane Black natočil impozantnú akčnú komédiu, aké sa dnes v kinách už nenosia. Vďaka Warneru sa však zvykneme aspoň raz za rok z podobne skvelého filmu tešiť. Ani Nice Guys však napriek svojej unikátnosti nedokázali zarobiť balík a my už dnes vieme, že Warner bude stavať len na komiksovky, osvedčené franchise a zárobkovejšie filmy. Užite si preto Nice Guys naplno, veľa takýchto filmov sa s pribúdajúcimi rokmi točiť nebude. Hollywood sa totiž mení a už čoskoro vychová celkom iných tvorcov, producentov a hlavne divákov. You fell again? A kino už záchvat smiechu nedokázalo udržať.
Bonus: Hardcore Henry
No, museli sme! Sme tu buď osemdesiatková alebo devaťdesiatková generácia, takže asi 95% z nás pričuchlo ku FPSkám na konzolách či počítačoch. Hardcore Henry bol prekvapivo vtipná jazda s množstvom originálnych akčných sekvencií. Dúfali sme, že hodina a pol záberov z pohľadu prvej osoby bude cool, Ilya Naishuller však naše očakávania prekonal na míle. Veľká škoda, že si Henryho už v kinách neužijeme a tvorcovia dvojku neplánujú.