Dobré skutky od človeka, ktorého identitu ani nepoznáme.
Mnohí z nás nežijú prepychové životy, ale možno si ani neuvedomujeme, že na svete existujú doslova miliardy ľudí v oveľa horšej životnej situácii v porovnaní s tou našou. Netreba ani rozprávať o všetkých tých problémoch, ktoré trápia našu planétu, veď tie sa v médiách objavujú takmer každý deň a ľudia ich už možno občas ani neberú tak vážne, ako by možno mali. Nexistuje snáď lepší pocit, než ponúknuť tým menej šťastným ľuďom kúsok zo svojho prepychu, aj keď nemusí byť obrovský, a jeden neznámy samaritán z amerického štátu Oregon už takto ľuďom vie vyčarovať úsmev na tvári, ale aj spustiť prúd sĺz viac než tri roky.
@CapiLynn you were quoted in a story by @washingtonpost https://t.co/2QFGM88gZ1
— Recite News (@ReciteNews) 16. července 2016
Prvýkrát sa správy o tom, že v oregonskom meste Salem niekto potajomky rozdáva bankovky, objavili ešte v roku 2013 a odvtedy sa aj napriek menším prestávkam nezastavili. Pred tromi rokmi sa mladým skautom podarilo objaviť zopár zložených stodolároviek a síce si spočiatku mysleli, že ide iba o akýsi žart a peniaze sú falošné, onedlho zistili, že tomu tak nie je. Peniaze boli práve a okrem všetkých ochranných prvkov obsahovali aj mysteriózny nápis „Benny“. Dodnes nikto netuší, ako tento neznámy človek prišiel na svoju prezývku, avšak mohol ju odvodiť napríklad od významnej americkej historickej osobnosti Benjamina Franklina, ktorý sa zhodou okolností nachádza aj na stodolárovke. Jedno je však odvtedy úplne jasné, Benny a jeho bankovky nezačali a neskončili pri skautoch, ale z času na čas na nich narazia ľudia aj v súčasnosti.
Skautský nález peňazí ešte v médiách nerezonoval natoľko, že by si dobrý skutok všimli médiá vo veľkom, čo sa zmenilo v roku 2014. Joe Robinson sa vtedy chystal na oregonskom festivale umenia predávať zdobené vázy a keď ich kontroloval a prípadne upravoval ich ceny, každú chytil do ruky, a potom otočil hore dnom, pretože cenovka sa nachádzala na spodnej strane. Z jednej tak odrazu vypadla nám už známa stodolárovka, na ktorej samozrejme nechýbal ani Bennyho podpis, a keď Robinson začal vyšetrovanie vo svojom okolí, na vlastné prekvapenie zistil, že Benny svoje bankovky rozdáva vo veľkom a šťastie sa usmialo už na množstvo jeho známych. Jednou z poznávacích značiek, okrem podpisu, je aj fakt, že Benny rozdáva výhradne čisté, nové a nepoškodené bankovky, takže človek ihneď zistí, že nejde o žiadne falošné peniaze. Ľudia tak bankovky nachádzali v obchodoch najrôznejšieho zamerania či na festivaloch, skrátka na miestach, kde sa premelie dostatok ľudí na to, aby si nenápadnú bankovku niekto všimol.
Nikto to nevie určiť presne, ale novinárka z okolia Bennyho mesta Salem prišla pomocou výpočtov na to, že za posledné roky, odkedy svoju činnosť Benny započal, mal rozdať už približne 55-tisíc dolárov a nezdá sa, že by s ňou chcel v blízkej budúcnosti prestať. Najkrajšie na tom celom je však to, že ľudia, ktorí na bankovky narazia, si ich približne v polovici prípadov nenechajú pre seba. Zamyslia sa nad tým, že mali šťastný deň a našli peniaze, ale potom si povedia, že keď im ich už niekto len tak daroval, mohli by s nimi urobiť aspoň nejaký dobrý skutok, a tak bolo množstvo peňazí použitých na nákup hračiek či oblečenia pre deti z detských domovov, alebo ľudia jednoducho pomohli rodinným príslušníkom a známym, ktorí na tom finančne neboli až tak dobre a každá pomoc sa im v tom čase zišla. Skvelým príkladom bol aj spomínaný Joe Robinson, ktorý so svojimi sto dolármi naložil zaujímavo. Vydal sa na jeden turistický chodník, kde absolvoval horskú prechádzku pred pár týždňami a spomenul si, čo všetko mu počas cesty chýbalo – od piva cez zmrzlinu až po zeleninu, tak to všetko nakúpil a potom rozdal náhodne okoloidúcim turistom. Veríme preto, že Benny, nech už je to ktokoľvek, tak skoro neprestane a aj keď ty sám nemusíš rozdávať tisíce, občasný dar detskému domovu alebo charitatívnej organizácii ešte nikdy nikoho nezruinoval.