Často však mali veľké brady. Aj to sa ráta.
Dôvod neveľkej dĺžky prirodzení na starých gréckych a rímskych sochách možno nepatrí medzi každodenné útrapy väčšiny ľudí, no minimálne ide o zaujímavú tému na preskúmanie. A priznajme si - zriedka začujeme rozhovor aj s takouto tematikou. Presne to si možno povedal aj historik Kenneth Dover, keď do svojej knižky s názvom Grécka homosexualita zakomponoval aj odpoveď na túto otázku.
Laocoön a jeho synovia
A na ňu je odpoveď možno trochu nečakaná. Historik píše dokonca až o dvoch dôvodoch. Prvý z nich je skrátka úspora materiálu, pretože v prípade sôch s veľkými penismi (áno aj také boli, pre záujemcov je nižšie skromná fotogaléria) boli tie penisy vážne obrovské, v číslach aj 60 centimetrov. Tie však zobrazovali najčastejšie boha plodnosti Hermesa alebo jeho rodinu. Občas sa na zakrytie prirodzenia používali lotosové listy, väčšinou však v prípade neobľúbeného boha alebo previnilca. U nižšie postavených bohov si (v prípade, že boli zakryté) penisy zakrývali oni sami, často napríklad rukou alebo nohou, prípadne boli zobrazovaní zo sofistikovanejšieho uhla.
Druhým dôvodom je odlišné ponímanie. V antických dobách sa za estetickejší považovali menšie mužské prirodzenia a celkovo za väčšiu výhru pre daného muža. Všetky dobové antické sochárske diela, kde má zobrazený subjekt veľký penis, sa spájajú s bláznovstvom, šialenstvom a odpornosťou. Aj preto je často s veľkým penisom vyjavovaný syn Hermesa Satyr, kedže bol prekliaty večnou erekciou a škaredosťou. Dokonca bol medzi ostatnými bohmi tak neobľúbený, že ho vyhnali zo samotného Olympu.
Michelangelov "Dávid".
Grécke sochárstvo trpelo posadnutosťou idei dokonalosti, vyrovnanosti a harmónie. Sochy mužov s veľkými penismi by túto koncepciu narúšali a mohli by pôsobiť priam až groteskne. A je to koniec-koncov aj pravda. Ak s tým náhodou nesúhlasíš, po nasledujúcom obrázku pravdepodobne zmeníš názor.
Priapus, jeden z bohov plodnosti.