Piaty júl je národným dňom workoholikov. Máš aj ty dôvod na „oslavu“?
Peniaze a úspech. Túžia po nich mnohí, vládnu nimi len niektorí. Kým úzka skupina ľudí pre ich získanie nemusela urobiť nič, alebo len veľmi málo, nepomerne väčšia časť populácie nemá inú možnosť, než dopracovať sa k nim vlastnými silami. Cesta za splnením si snov býva zväčša dláždená tvrdou prácou. A práve tá môže viesť tak k dosiahnutiu vytýčených cieľov, ako i k pádu na samé dno.
Stará múdrosť hovorí, že všetkého veľa škodí. Podľa ďalšej práca šľachtí človeka. Oba výroky sú platné, no ten druhý len kým to s ňou nepreženieme. Dovtedy je práca štandardná a väčšinou nevyhnutná súčasť nášho života. Čo sa však stane, keď nám pracovné nasadenie prerastie cez hlavu a stane sa neželanou oceľovou guľou, pripútanou k nohe a zväzujúcou každý náš krok? Vtedy rozšírime čoraz početnejší zástup obetí civilizačného ochorenia známeho pod názvom workoholizmus.
V skratke povedané, workoholik je človek závislý od práce. Na rozdiel od pracanta, ktorý taktiež obetuje práci množstvo času, v rebríčku hodnôt workoholika okupuje práca prvé miesto. Rodina, priatelia, vlastné koníčky či spánok sú odsunuté na vedľajšiu koľaj. V mnohých prípadoch pre svoj chorobný záujem o prácu trpia zdravotnými ťažkosťami, depresiami, úzkosťou a nervozitou. Za workoholikov bývajú nesprávne označovaní aj ľudia, ktorí jednoducho majú svoju prácu radi a vykonávajú ju oduševnene. Pár hodín do týždňa navyše pre nich nepredstavuje žiadny problém či riziko, keďže im nechýba schopnosť prepnúť z pracovného do normálneho módu.
Ako zistím, či som závislý od práce?
Odpoveď na túto otázku možno získať zodpovedaním nasledovných ôsmich otázok. Krátky test uverejnil na svojich stránkach britský denník Daily Mail:
- Vyvoláva v tebe viac nadšenia práca než rodina?
- Berieš si svoju prácu do postele či na dovolenku?
- Pracuješ viac než 40 hodín týždenne?
- Berieš si na plecia viac práce v obave, že sa inak nestihne?
- Zmierilo sa tvoje okolie s tým, že nechodíš načas?
- Myslíš si, že je v poriadku pracovať dlhšie ak máš svoju prácu rád?
- Strácaš trpezlivosť s ľuďmi, ktorí majú iné priority než prácu?
- Máš strach z toho, že ak nebudeš tvrdo pracovať, prídeš o prácu?
Ak si odpovedal na tri a viac otázok áno, s najväčšou pravdepodobnosťou máš problém, ktorý treba riešiť.
Som workoholik. Ako ďalej?
Priznanie, resp. uvedomenie si problému, je základným predpokladom liečby akejkoľvek závislosti, workoholizmus nevynímajúc. Ak je toho človek schopný, nemusí hneď utekať za doktorom, avšak mal by (nielen) vo vzťahu k práci dôsledne dbať na dôslednú psychohygienu. Tu je niekoľko tipov od publicistky Tammy Strobel, ako predchádzať workoholizmu. Uvedené tipy dobre poslúžia aj pri „odvykačke“.
- Urči si jasné hranice - ak pracuješ do 16:00, konči o 16:00
- Dopraj si dostatok spánku
- Nebuď neustále zavesený na internete
- Snaž sa tráviť čas v prírode
- Urob si čas na priateľov, rodinu, svojho partnera
- Jedz nutrične hodnotné jedlo – užívaj si ho, nejedz pri práci
- Nájdi si záľubu a venuj sa jej
- Počúvaj svoje telo