VR headsety nás v najbližších rokoch nebudú iba baviť. Vďaka ich širokým možnostiam sa naučíme byť aj viac empatickí.
Viete si predstaviť, aké by to bolo, keby vám vadí hlasný zvuk či iné, nepravidelné detaily v prostredí okolo vás? A to až tak, že dlhší pobyt v spoločnosti iných ľudí a na rušných miestach by pre vás znamenal veľmi nepríjemný zážitok? Táto zlá skúsenosť, ktorej sa budete snažiť za každých okolností vyhnúť, vás navyše časom privedie do úplnej sociálnej izolácie. Ľudia trpiaci autizmom využívajú uzatváranie sa pred svetom ako jeden zo spôsobov obrany. Obrany, vďaka ktorej im je potom neporovnateľne lepšie, pretože ak vstúpia napríklad do kaviarne, vnímajú prítomné zvuky, pach alebo iné vizuálne detaily až stonásobne citlivejšie ako my. A to potom odvázda ich pozornosť, nakoľko sú zaujatí hľadaním určitej pravidelnosti či poriadku v týchto vonkajších podnetoch, ktoré bežní jedinci jednoducho iba odfiltrujú a viac sa nimi už nezaoberajú. Predstaviť si ale niečo také len v našej fantázii nestačí, a preto vznikol svetový unikát - simulátor autizmu.
„Človek s autistickou poruchou sa jednoducho snaží vyrovnať s “neporiadkom“ v podnetoch a až potom je schopný sa posunúť ďalej, napríklad vnímať, čo mu hovoríte. Ak sa mu to nepodarí, okrem neschopnosti sa sústrediť môže pociťovať aj frustráciu,“ vysvetľuje Mikuláš Štubňa zo spoločnosti SPOSA, ktorá za ambicióznou pomôckou spolu s agentúrami Seesame a iNFINITE Production stojí.
Za prvým simulátorom autizmu na svete stoja slovenskí vývojári. A keďže je vytvorený v pohlcujúcej virtuálnej realite, stačí, ak si zdravý človek nasadí VR headset Oculus Rift vrátane slúchadiel a po spustení simulácie zažije podobný pocit, aký zažívajú autisti v rušivom prostredí. Vývojári simulátor situovali do prostredia virtuálnej kaviarne, kde sa nachádza hneď nekoľko ľudí aj s čašníkom, ktorý má vlasy vo výraznej blond farbe a stenu zase zdobí pestrofarebný abstraktný obraz. Vo virtuálnej miestnosti je taktiež až prehnane počuť hneď niekoľko rušivých podnetov, ako napríklad cinkanie lyžičiek o šálku, zvonenie telefónu, tikanie nástenných hodín, pálenie dreva v krbe či hlasné údery nôh o prítomné objekty. Všetko ostatné, čo už neodláka ich pozornosť, jednoducho stratilo farbu alebo nie je počuť. Simulátor vznikol vďaka poznatkom a informáciám priamo od ľudí, ktorí autizmom trpia. Keďže je ale univerzálny a vo svete existuje hneď niekoľko druhov autizmu, nemožno na základe nadobudnutých skúsenosti tvrdiť, že to, čo virtuálna realita obsahuje, zažíva každý z nich úplne rovnako. Pre vytvorenie vlastnej predstavy to na druhú stranu určite bohato stačí. Aký je však cieľ a najmä budúcnosť tejto autentickej simulácie vývojovej poruchy?
„Simulátor sme vytvorili v prvom rade pre rodinných príslušníkov ľudí trpiacich autizmom. Vďaka nemu si budú môcť oveľa lepšie predstaviť, čo ich blízky prežíva a ako odlišne vníma svet. Simulátor sme odskúšali už na niekoľkých podujatiach a v budúcnosti by sme ho radi dali k dispozícii nielen pre rodiny našich členov, ale napríklad aj pre edukačné aktivity. V tomto prípade totiž rozhodne platí, že je lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť,“ opisuje poslanie slovenského simulátora M. Štubňa. Nižšie nájdete niekoľko foto záberov z jeho testovania, na ktorom dnes samozrejme nechýbal ani Refresher. Mediálne podujatie bolo ale venované predovšetkým projektu Autisti v práci, ktorý sa prostredníctvom crowdfundingovej kampane snaží vyzbierať dostatok finančných prostriedkov na realizáciu integrácie týchto ľudí do bežného pracovného života.