Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 18. 8. 2019 meniny má Elena, Helena

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
10
Michal Beňo
28. marec 2016, 21:53

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

Ukážkový príklad toho, ako pýcha predchádza pád.

Michal Beňo
28. marec 2016, 21:53
Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Po článku o bitke v Teutoburskom lese si dnes priblížime ďalšie zlyhanie pyšnej orlice, tentoraz ale z obdobia ranej republiky, kedy musel Rím prvýkrát bojovať o vlastné prežitie.

 

Rímska ríša si už od počiatku svojej existencie buduje cez krviprelievanie a utrpenie výsostné postavenie na Apeninskom polostrove. Po mnohých vojnách s latinskými susedmi uzatvára s mestom Tibere a horskými kmeňmi výhodný mier, čím si prezieravo zaistí ochranu pred vonkajšími nepriateľmi. Po viac než desať ročnom ťažení sa váľa v prachu pod pazúrmi pyšnej orlice aj mocné etruské mesto Veje. Sen diktátora Marcusa Furiusa Camillusa o rímskej hegemónii v Itálii sa tak pomaly stáva realitou. Tieto ďalekosiahle predstavy ale prekazí kríza v západnej Európe, pod tlakom preľudnenia a nedostatku zdrojov  sa z divokej Germánie presúva bojovný kmeň Senonov na úrodné územia pádskej nížiny. Prostredníctvom neutíchajúcich výbojov vytláča Umbrov z ich kraja a usádza sa na východnom pobreží polostrova, kde vzniká okrem takzvanej agre Gallicus aj hlavné mesto Senonov, Sena Gallica, dnešná Senigallia. To však barbarom nestačí, chamtivosť a vidina bohatstva núti Germánov prekročiť rieku Pád a následne obliehať mesto Clusim. Obyvatelia etruského mesta sa preto obrátia s prosbou o vojenskú pomoc na Rím, ten síce nemá s Clusim žiadne obchodné ani spojenecké vzťahy, no vysiela trojicu diplomatov, ktorí majú za úlohu preskúmať situáciu. Podľa dobového historika a spisovateľa Tita Liviva boli rímski vyslanci členovia mocnej patricijskej rodiny Fabiov, známi skôr svojou pýchou a ctižiadostivou než umom a vyjednávacími schopnosťami, čo v konečnom dôsledku stálo aj za pádom hrdého Ríma.

 

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

 

Vyslanci pri rozhovoroch vyzvali Galov, aby opustili územia v okolí Clusim a prestali s drancovaním obchodných ciest. Barbari, ktorí dovtedy Rimanov nepoznali, neboli proti, za podmienky že im bude prenechaná časť úrodnej pôdy patriaca miestnym obyvateľom. Rímski vyslanci to ale výhradne odmietli, nasledovala ostrá výmena názorov, počas ktorej Quintus Fabius prebodol jedného z germánskych náčelníkov, čo ale znamenalo hrubé porušenie nepísaného, ale prirodzeného práva na bezpečnosť vyslancov, takzvané „casus belli“. Nasledovná reakcia Senonu bola podľa Livia pomerne pokojná, na ďalšom diplomatickom jednaní požiadali Galovia v zmysle princípu „oko za oko, zub za zub“ Rím o vydanie vyslancov, ktorí sa na krvavom incidente podieľali. Toto riešenie uvítalo mnoho rímskych občanov, no plebejský stav na čele so senátom odmietli vydanie synov vplyvného Marka Fabia Ambusta a naopak presadili ich zvolenie do najvyšších vojenských funkcií. Začala sa tak vojna a na tú nebola pyšná orlica pripravená, vyčerpaná z niekdajších vojenských kampaní nemala dostatok zásob a bojaschopných mužov na ďalší ozbrojený konflikt. Senoni samozrejme nezaváhali ani chvíľu, lační po pomste a bohatstve započali trestnú výpravu vedenú skúseným galským vojvodcom Brenom. Ten zostavil armádu z najschopnejších mužov a vyrazil smerom na juh s cieľom prekonať čo najrýchlejšie vzdialenosť 130 kilometrov, ktorá ho delila od Ríma. Pre tento účel sa všetko podriadilo taktike cieleného úderu, vojaci mali počas pochodu cez územia mestských štátov zakázané znásilňovať, plieniť a rabovať, aby sa tak vyhli miestnemu odporu a s tým spojeným komplikáciám.

 

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

 

Postup bol tak veľmi rýchly a 17. júla roku 387 pred n. l. sa Galovia s počtom 30 000 mužov objavili blízko rieky Allia, iba osemnásť kilometrov severne od Ríma. Práve tu sa im postavilo šesť neúplných légií, tvorených zväčša z domobrany a milície, ktorých viedol veterán Quinta Sulpicia. Nejednotnosť v otázke vojny, rýchla reakcia barbarov a rímska nepripravenosť viedla k tomu, že bolo do zbrane povolaných iba niečo cez 20 000 rímskych občanov. Samotná príprava bitky sa viedla tiež značne nerozumne, vojenskí tribúni sa totiž rozhodli nevybudovať opevnený tábor a ani zásyp, za ktorý by sa vojaci mohli v prípade ústupu skryť. Rovnako zabudli aj na vôľu bohov a obetné dary, čím sa značne podlomila morálka v radoch legionárov. Rozhodujúci stret, neskôr známy aj ako  „dies ater“ (čierny deň), nastal 18. júla roku 387 pred n. l. na brehu rieky Allia. Quinta Sulpicia sa rozhodol roztiahnuť vojsko pozdĺž rieky a vyhnúť sa tak prípadnému galskému obkľúčeniu. Zálohu zas umiestnil takticky na vyvýšeninu vedľa pravého krídla. Pre predstavu treba určite spomenúť, že vtedajšia rímska légia sa značne odlišovala od klasického útvaru za čias napríklad Caesara alebo cisára Augusta. Legionári fungovali ako ľahká pechota, domobrana, ktorá sa podľa možností zásobovala vlastnou výzbrojou, pričom bojovala v lineárnej formácii blízkej falange hoplitov. Bohatší občania bojovali v jej strede ako ťažkoodenci, zatiaľ čo chudina tvorila krídla celého šíku. Samotná bitka prebehla pravdepodobne rýchlo, Brenus najprv napadol zálohu na vyvýšenine a následne udrel na ľahko vyzbrojené krídla, pričom ich zahnal na ústup. Stovky legionár, ktorí sa dali na útek, skončili pobití na brehu alebo utopení v hlbokých vodách rieky. Väčšina preživších sa v panike stiahla do mesta Veil, zatiaľ čo zvyšok utiekol do blízkeho Ríma. Náporu besniacich Galov odolával iba výkvet rímskeho vojska zložený hlavne z patricijov, tí sa po ústupe svojich spolubojovníkov ocitli v krvavom kotli, kde všetci za ťažkého krviprelievania padli.

 

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

 

Prchajúce pravé rímske krídlo sa vrátilo do mesta, v panike nezavrelo brány a stiahlo sa na opevnený Kapitol  (jeden z rímskych pahorkov - 45 m nad morom). Tam sa rovnako uchýlila aj elita štátu a všetci bojaschopní muži z Ríma spoločne so svojimi rodinami a zásobami. Galovia ešte ten večer pritiahli k mestu a zmätene sa pred ním utáborili. Nasledujúceho rána prekonali opevnenia Ríma a obsadili metropolu, čo bola vec, ktorá sa nemala opakovať ďalších 800 rokov. Začalo sa z vraždením, rabovaním a plienením, všetko čo malo nejakú cenu bolo ukoristené, spálené alebo zničené, starci v chrámoch, ale aj chorľaví vo svojich príbytkoch boli nemilosrdne vraždení a ako nástroj demoralizácie ťahaní ulicami pred obliehaným Kapitolom. Posledná bašta Ríma urputne odolávala priamym útokom barbarov ale aj ľstivým výstupom po skalách, podľa známej legendy vtedy obrancov zachránili posvätné husi bohyne Junony, ktoré zobudili spiacu stráž, keď sa Galovia pod rúškom noci snažili dostať do citadely. 

 

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

 

Po mesiacoch obliehania však začala Galov okupácia Ríma značne oslabovať, kvôli všade prítomným mŕtvolám a odlišnej klíme vypukli  medzi Germánmi choroby, straty na životoch sa násobili aj neúspešnými pokusmi o ukoristenie posledných zásob jedla. Vznikla tak patová situácia, v ktorej Rimania nemali dostatok síl na porazenie Barbarov, a tí zas nemali na to dobyť Kapitol alebo nastálo obsadiť celý Rím. Pyšnej orlici hrala do kariet aj skutočnosť, že jej hlavné bojové sily sa pred stretom na rieke Alli nestihli zozbierať z celého územia a boli tak roztrúsené po blízkom okolí, odkiaľ mohli oslabených barbarov ohrozovať. Náčelník Brenus, ktorý si bol tejto nepriaznivej situácie dobre vedomý, sa rozhodol Rím opustiť, no len pod podmienkou, že sa metropola vykúpi zlatom. Vyhladovaní Rimania súhlasili a cena slobody bola zjednaná na 1000 libier (453,59 kg) zlata. Galovia ale pri vážení nehrali úplne čistú hru a váhy nastavili tak, aby dostali viac zlata. Keď proti tomu vojenský tribún Quintus Sulpicius protestoval, prihodil galský náčelník Brenus na závažia ešte svoj meč a zvolal „Vae victis“, čo znamená „hanba porazeným“.

 

Bitka pri rieke Allia: Pýcha jedného muža, ktorá zavinila pád Ríma

 

Podľa niektorých dobových historikov sa mal práve v tejto chvíli objaviť novozvolený diktátor Marcus Furius Camillus s armádou pred bránami Ríma a zaútočiť na Galov s pokrikom Non auro, sed ferro, recuperanda est patria“ teda „Nie zlatom, ale oceľou vykúpim rodnú zem.“ Camillius po krvavej bitke nakoniec zvíťazil a bol neskôr menovaný druhým Romulom a otcom vlasti. V ťažkých chvíľach totiž organizoval obranu Ríma, presviedčal občanov, aby sa neodsťahovali do susedných miest a celkovo sa pričinil o obnovu hrdej metropole. Rimania síce prehrali, no vzali si z porážky to najlepšie, konečne si okolo mesta postavili vysoké hradby a opevnili brány. Po tom čo im padla pri rieke Allie väčšina elitných bojovníkov, bola vytvorená nová formácia triariov, ktorá stála v zálohe a mala v prípade problémov bitku rozhodnúť. Zmenou prešla aj samotná formácia légií, hoplitský štýl sa nahradil klasickým štvorcovým a dobre manipulovateľným útvarom. Dlhé kopije zas nahradili krátke meče a väčšie štíty kryjúce väčšinu tela bojovníka. Rovnako sa pracovalo aj na výzbroji, disciplíne a taktike „nového“ vojska. Masaker a vypálenie Ríma teda nepristrihli pyšnej orlici krídla, ale naopak vytvorili z nej masívny kolos, ktorý sa neskôr stal superveľmocou staroveku.

Ohodnoť článok
27
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.