Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 19. 1. 2020 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Miesta
8
Michal Beňo
25. február 2016, 16:19
Čas čítania: 5:41

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

Ukážkový príklad toho, ako "pýcha predchádza pád."

Michal Beňo
25. február 2016, 16:19
Čas čítania: 5:41
Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
8
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V najbližších riadkoch si povieme niečo o jednej z najkľúčovejších bitiek staroveku, ktorej následky znamenali pre Rímsku ríšu doslova katastrofu.

 

Roku 27 pred Kr. sa po brutálnych občianskych vojnách dostáva na rímsky trón prvý cisár Augustus. Obdobie chaosu a krviprelievania vystrieda rozkvet umenia a literatúry. Ríša zažíva svoj zlatý vek, mestá na Apeninskom polostrove ale aj v ďalekých provinciách ekonomicky a kultúrne prosperujú, kúpele, amfiteátre, chrámy či akvadukty nechýbajú ani v najodľahlejších častiach impéria. Vplyv božského cisára však nezasahuje iba do vnútornej politiky štátu, vďaka agresívnym výbojom statočných „Jupiterových synov“ získala rímska ríša nové územia na juh od Dunaja, rovnako tak silné Partské kráľovstvo padá pred „pyšnou orlicou“ na kolená, kedysi hrdý národ z Mezopotámie je po sérii drvivých porážok nútený ustúpiť a prenechať status veľmoci svojmu úhlavnému nepriateľovi. Pokojný spánok rímskeho ľudu nerušia ani nepoddajné kmene Galov, ktoré sú vďaka vynikajúcej politike nadobro spacifikované a romanizované. Nová hranica impéria sa teraz tiahne od nehostinných lesov v Hispánii, cez Britské pláže až po horúce púšte v Sýrii. No Augustovi to nestačí, v nasledujúcich rokoch tlačí na všetky svetové strany s cieľom rozšíriť hranice Ríma čo najďalej, na jeho rozkaz legionári dobývajú oblasti za Rýnom a rozdeľujú ich na dve časti, Dolnú a Hornú Germániu.

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Na týchto územiach vzniká sieť stredísk, táborov a pevností, ktoré zaručujú cisárovi politickú kontrolu. Rímski správcovia vyberajú od Germánov dane, rozhodujú v právnych otázkach a zasahujú do vnútorných sporov. Rovnako prebieha aj budovanie infraštruktúry, vytvárajú sa cesty, výrobne keramiky a pece na spracovanie železa. Divoké germánske kmene však nemajú žiadne zľutovanie pred okupantmi, na oplátku podnikajú útoky na rímske územia, bez milosti rabujú, zabíjajú a plienia krajinu. Božský imperátor nehodlá trpieť žiadne náznaky neposlušnosti, opláca rovnakou mincou a posilňuje posádky na hraniciach, na ochranu rímskeho obyvateľstva vysiela do Germánia svojich najschopnejších vojvodcov Tiberia a adoptívneho syna Drusa. Tým sa podarí po niekoľkých brutálnych bitkách barbarov poraziť a situáciu v krajine stabilizovať. Mnohé znepriatelené kmene si impérium nakloní na svoju stranu pomocou štedrých darovsľubov, iné poslušnosti prinútia až meče legionárov. Roku 6 n. l. sa tak stáva z Germánie prakticky pokojná provincia, i keď sa v nej samozrejme stále prejavujú silne separatistické snahy, spôsobné vysokými daňami a obrovskými kultúrnymi rozdielmi.

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Nebezpečenstvo bolo nateraz zažehnané, no Augustus mal ďalekosiahlejšie ciele, pomocou svojich chrabrých légií chcel posunúť hranice impéria hlbšie do územia divochov, najlepšie k rieke Labe alebo až k Baltskému moru. Tieto veľkolepé vízie ale prekazilo protirímske povstanie v Panónií, kde bol talentovaný Tiberius prevelený, na jeho miesto vymenoval cisár niekdajšieho miestodržiteľa Sýrie, Augustusa Publia Quinctilia Vara, manžela svojej netere. Toto rozhodnutie sa neskôr ukázalo ako osudné. Menovanie Vara do takejto dôležitej funkcie bolo totiž skôr výsledkom jeho vplyvných stykov, než ocenením jeho kvalít a talentu. Vtedajší historici ho charakterizujú ako mierneho a apatického „zvyknutého výhradne na pohodlie tábora než na skutočnú službu v bojovom poli.“ Novozvolený vojvodca chápal svoju úlohu v Germánii ako čisto administratívnu, svojich nepriateľov neustále podceňoval „žil v ilúzií, že barbari sú zmužilí iba svojím zjavom a že tento národ, ktorý dlho nebolo možné podmaniť si mečom, padne na kolená pred rímskymi zákonmi“. Historik Classius Dio zas píše, že s Germánmi jednal ako z menejcennými bytosťami, verejne ich ponižoval, vymáhal od nich vyššie peňažné dávky či im odcudzoval zlato a striebro k výrobe náboženských predmetov.

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Varus mal za svojho pôsobenia v Germánii  k dispozícii päť légií. Dve v oblasti zvanej Moguntiacum a ostatné tri v Alisu. Keď sa v septembri roku 9 n. l. chystal presunúť do zimného tábora, zastihla ho správa o vlne menších kmeňových nepokojov. I keď Varus povstania nepokladal za nič iné než len za lokálne potýčky, rozhodol sa v rámci výpravy na daných miestach zastaviť a rebélie potlačiť. Rýchlym víťazstvom si bol dokonca taký istý, že nepodnikol žiadne zvláštne opatrenia, dokonca dovolil,  aby vojakov sprevádzali ich vlastné rodiny. Netušil však, že nepokoje sú len dômyselná pasca mladého šľachtica z germánskeho kmeňa Cheruskov, Arminusa. Doboví historici ho opisujú ako divokého a pekného muža, statočného v boji s inteligenciou ďaleko presahujúcou obyčajného vojaka. Tento syn kniežaťa Sigimeria slúžil v minulosti pod rímskym práporom počas vojen v Panónii a Illýrii. Rovnako pôsobil aj vo Varových oddieloch, kde si od rímskeho miestodržiteľa vyslúžil nesmiernu priazeň a lojalitu. Vďaka týmto skúsenostiam dobre poznal bojové manévre a taktiku Rímskeho vojska. Zaujímavé však je, že Arminusove dôvody k útoku nemuseli súvisieť len s nenávisťou voči „chamtivej orlici“, ale aj ako osobná pomsta strýkovi, prívržencovi Rimanov, ktorý mu nedovolil vziať si za ženu jeho dcéru Thusneldu.

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Začiatkom septembra roku 9 n. l. je tak Varus donútený vyraziť z Mindenu na čele XVII., XVIII. a XIX légie (cez 20 000 mužov) do zimného tábora na severe. Spoločnosť mu robí okrem 5000 otrokov, žiendetí aj dobytok a vozy, spoločne kolóna o dĺžke až štrnástich kilometrov. Kvôli už vyššie spomínaným rebéliám Varus zmenil trasu cesty, priamo cez hustý, močaristý  Teutoburský les, ležiaci medzi riekami Ems a Vezerou. Práve tu sa pred niekoľkými dňami zhromaždili tisíce germánskych bojovníkov z kmeňov Cheruskov, Chattov a Bructeriov. Presný počet vojska nie je dodnes známy, no pravdepodobná sila barbarov čítala niečo málo cez 12 000 mužov. I keď Varus dobre poznal nástrahy hustých lesov, v ktorých sa šíky legionárov nemohli naplno rozvinúť, neobozretne vydal rozkaz na cestu neznámym terénom, nevediac že si tým podpisuje rozsudok smrti.

 

Už počas prvých kilometrov pochodu zastihne Vara okrem silného dažďa aj správa o zmiznutí jeho „verného“ spoločníka Arminusa. I keď tejto informácii nekládol veľkú vážnosť, mala to byť predzvesť tých najhorších nočných môr. Krátko na to totiž poslovia prichádzajú z hlásením, že oneskorené jednotky legionárov sú pod ťažkým útokom. Miestodržiteľ Germánie sa preto rozhodne kolónu otočiť a zamieriť do Münsteru na dolnom toku rieky Ems. Tento manéver sa však ukáže ako extrémne nešťastný, už po niekoľkých hodinách presunu za absolútnej tmy, pretrvávajúceho dažďa a silného vetra začnú besniaci barbari zasypávať nepripravených Rimanov oštepmi a šípmi. Ako sa očakávalo, v lese sa légie nemôžu úplne rozvinúť a využiť svoje vynikajúce taktické schopnosti, vzniká tak pre Germánov obľúbený boj muža proti mužovi, kde majú rozzúrení divosi nad legionármi značnú výhodu. Taktiež neprestajný dážď spôsobil, že štíty vojakov nasiakli vodou tak, že už sa nedali uniesť a boli nepoužiteľné. Búrka a s ním spojený silný víchor lámal Germánmi napílené vysoké duby, ktoré následne spôsobovali už v tak dezorientovaných radoch rímskej armády chaos. Klincom do rakvy sa stali ohnivé balvany, spúšťané zo strmých svahov, poľahky prerážajúce akýkoľvek zorganizovaný šík.

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Masaker trval celú noc, barbari pobili stovky legionárov, žien a detí. Napriek tomu však Varus a jeho skupinka verných na čele kolóny húževnato odrážala útoky, dokým sa im nepodarilo vybudovať provizórny tábor. Ráno spálili Rimania všetky vozy a zbytočnosti, ktoré by ich pri postupe brzdili a vydali sa na cestu. Nasledovali tuhé boje na otvorených priestranstvách, odkiaľ však boli legionári nútení ustúpiť spať do „prekliateho“ lesa. Tam Arminiove vojská zahájili ďalšie výpady, do obkľúčenia sa tentoraz dostala rímska jazda, ktorá sa pokúsila utiecť cez močaristý terén, ten sa ale pre elitu rímskeho vojenstva stal doslova hrobom. Preživší dôstojníci a legionári na čele s Varom sa na noc zastavili a v ceste pokračovali až ráno. No ani nový úsvit nepriniesol dobré správy, dážď stále neustal a straty v rímskych radoch sa len násobili, za tri dni a tri noci padlo cez 20 000 mužov. Zlomený Varus sa tak nakoniec rozhodne spoločne so svojimi veliteľmi spáchať masovú samovraždu. Légie XVII., XVIII. a XIX sú nadobro stratené. Avšak malej časti rímskej jazdy pod velením Valy Numonia sa podarí presekať si cestu von z lesa. Ostatní preživší, medzi ktorými je aj mnoho žien a detí, skončia buď ako otroci, mŕtvoly alebo obetné dary (zaživa pribití ku posvätným stromom, ukrižovaní či uvarení).

 

Bitka v Teutoburskom lese: Krvavý kotol, v ktorom si počas troch dní našlo smrť viac než 20 000 legionárov, žien a detí

 

Keď sa správa o masakre dostane až do Ríma, Agustus upadá do depresie. Ešte mesiace po bitke sa prechádza prázdnym palácom, bije hlavou do steny, trhá si vlasy a kričí zúfalo do prázdna: „Varus, Varus, vráť mi mojich orlov !“ Božský imperátor považoval túto porážku za najväčšiu katastrofu vo svojom živote, a mal pravdu, Rím stratil veľkú časť Germánie a hlavne tri elitné légie, ktoré sa už nikdy neobnovili. Rovnako si uvedomil, že už nemá dostatok síl na ďalšiu expanziu, upustil od svojho plánu a severozápadnou hranicou impéria určil rieku Rýn. O päť rokov neskôr rímske prieskumné jednotky preniknú hlboko za líniu nepriateľa do hustého lesa, kde sa im vyskytne hrozný pohľad „našli hromady vybielených kostí a odťaté lebky nabodnuté na stromoch. Tie legionári pochovali, ako by to boli ich príbuzní, ich vlastná krv.“ Poslednú bodku za jatkami v Teutobruskom lese urobil veliteľ  Tacitus. Ten počas útoku na tábor barbarov objavil a oslobodil niekoľko mužov z Varových légií, ktorí boli držaní v zajatí cez 40 rokov.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
76
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.