Dnes sa pozrieme na pozície 1 až 5.
Stále viac ľudí vo svete začína byť fanúšikmi elektronických športov a Slováci nie sú výnimkou. Hra Counter-Strike: Global Offensive je pre nováčika jednoznačne najjednoduchšia na pochopenie, a podľa komentárov pod niektorými článkami o progamingu, je u Slovákov aj najpopulárnejšia. Kto však sú tí ľudia a tímy súperiaci o státisíce dolárov pred vypredanými štadiónmi? Aké tímy treba sledovať, pokiaľ si chcete pozrieť skvelý zápas? Kto má šancu na úspech a kto môže zamiešať kartami na každom turnaji? Ktoré tímy padli z vrcholu a ktoré sa držia v strede svorky už niekoľko mesiacov?
Odpoveďou na tieto otázky bude séria troch článkov, kde si v každom predstavíme päť tímov. Rebríček je zostavený na základe viacerých faktorov. Berie sa do úvahy momentálna, ale aj celková forma za niekoľko posledných mesiacov, kvalita jednotlivých hráčov, ale aj tímu ako celku, účasť na turnajoch, ale aj krajina pôvodu. Samozrejme poradie tímov nemusí sedieť každému a niektoré tímy by pokojne mohli byť aj o niekoľko priečok vyššie alebo nižšie. Pre mnohých bude hrať veľkú rolu to akému tímu fandia, avšak veríme, že pri naozaj neutrálnom pohľade na scénu hry Counter-Strike: Global Offensive, sa na rebríčku zhodneme. Pamätajte však, že až na niektoré výnimky sú priečky iba orientačné.
1. Fnatic
Zľava doprava: Olofmeister, Krimz, Vuggo (coach), Flusha, Dennis, JW
Žiadny iný tím si nedrží svoju pozíciu tak stabilne ako zostava zo Švédska. Mnohými ich milujú, ale i nenávidia, čo však ide ruka v ruke s pozíciou na prvom mieste. Za posledný rok jednoznačne najlepší tím sveta, čo potvrdzuje aj to, že vyhrali z posledných piatich turnajov päť. V roku 2015 sa im podarilo vyhrať dva major turnaje, čo sa doteraz nepodarilo žiadnemu tímu. Jediný turnaj, kde tím Fnatic pohorel, bol Dreamhack Open Cluj-Napoca 2015, kde vypadli už vo štvrťfinále. Po skončení priznali, že v tíme nastali menšie nezhody s lídrom tímu Markusom “Pronax“ Wallstenom, na čo bol neskôr prepustený a nahradil ho Dennis Edman. Líderstvo prevzal Robin “Flusha“ Rönnquist a odvtedy Fnatic valcujú všetko, čo im príde do cesty. Prečo však práve táto zostava dominuje? Je množstvo faktorov ale za najväčší sa dá považovať Olof “Olofmeister“ Kajbjer, momentálne bez debaty najlepší hráč sveta. Ďalším faktorom je to, že podľa stránky hltv, má tím Fnatic v top 10 až štyroch svojich hráčov. Patria tam Freddy “Krimz“ Johansson, tichý, ale na každom turnaji efektívny hráč a Jesper “JW“ Wecksell, patriaci do najlepšej trojky awp-erov.
2. EnVyUs
Zľava doprava: Kioshima, KennyS, Happy, apEX, NBK
V posledných mesiacoch jediný tím schopný zastaviť rozbehnutý vlak menom Fnatic. Francúzska zostava paradoxne nepozostávajúca z tých najlepších francúzskych hráčov, avšak chémia v tíme je niekedy viac ako schopnosti jednotlivcov. Práve EnVyUs sú dôkazom toho, že tím nabitý hviezdami nie vždy prináša ovocie. Po slabom začiatku roka 2015 musela nastať v tíme zmena, keď hráči Shox a SmithZz (Shox bol v tej dobe jeden z najlepších hráčov sveta) odišli a v júli ich nahradili Kenny “KennyS“ Schrub a Dan “apEX“ Madesclaire. Aj napriek tomu, že KennyS bol v tej dobe považovaný za jedného z najlepších awp-erov na svete, fanúšikovia neverili, že nový tím môže byť lepší. Hneď na prvom turnaji IEM Gamescom Cologne však EnVyUs bez problémov vyhrali. Ich prvý major turnaj ESL One Cologne dopadol nad očakávania, keď skončili na druhom mieste po prehre s Fnatic. Na ďalších turnajoch nasledovali skvelé výsledky a úžasnú druhú polovicu roka 2015 zavŕšili titulom na major turnaji Dreamhack Open Cluj-Napoca. V roku 2016 toho moc nepredviedli, avšak dôležité turnaje ešte len prichádzajú a preto im patrí druhá priečka.
3. Luminosity
Zľava doprava: Fallen, fnx, coldzera, TACO, fer
Bezpochyby najväčšie prekvapenie minulého roka. 28. júla 2015 kanadská spoločnosť Luminosity Gaming podpísala zmluvy a získali hráčov z brazílskeho tímu Keyd Stars vedených legendou brazílskej scény Gabrielom “Fallen“ Toledom, momentálne považovaným za najlepšieho lídra na svete. Svoju púť pod novou značkou začali sľubne, keď sa prebojovali do štvrťfinále ESL One Cologne, kde vypadli s tímom Fnatic. To, čo však nastalo potom, nikto nečakal. Brazílsky tím sa začal neuveriteľne zlepšovať od turnaja k turnaju. Keď niečo nevyšlo tak nehľadali výhovorky ako to zvyčajne robia americké tímy, ale pracovali na zlepšení. Šok prišiel, keď 23.11. 2015 vymenili dvoch hráčov a k tímu sa pridali Lincoln “fnx“ Lau a Epitacio “TACO“ Pessoa. Bolo to iba pár dní pred turnajom FACEIT 2015 Finals a prvý zápas boli absolútne zničení tímom Fnatic. Nenechali sa však zlomiť, ich výkony sa zlepšovali, až sa dostali do finále turnaja a umiestnili sa na druhom mieste. Odvtedy je tím Luminosity radený medzi tie najlepšie. Hrajú krásny Counter-Strike a je radosť sa na nich pozerať. V roku 2016 sú od nich očakávané veľké veci.
4. Natus Vincere
Zľava doprava: seized, Zeus, Edward, Guardian, flamie, starix (coach)
Natus Vincere (v preklade narodení pre víťazstvo) v skratke Na´Vi je tím zložený z dvoch Ukrajincov, dvoch Rusov a jedného Slováka. Tým je Ladislav “Guardian“ Kovács, radený ako druhý najlepší hráč na svete a najlepší awp-er sveta. Na konci roku 2015 boli považovaný za druhý najlepší tím sveta a na začiatku roka 2016 vyhrali na turnaji Dreamhack Leipzig, kde sa však nenachádzali Fnatic ani EnVyUs. Na´Vi boli v roku 2010 absolútne dominantným tímom na poli Counter-Strike, odvtedy však mierne upadli. Nepodarilo sa im vyhrať ani jeden major turnaj a skvelé výkony striedajú so slabšími. Výkon zvyčajne spočíva na pleciach Guardiana, čo však nie vždy stačí. Na´Vi sú najsilnejší, keď sa darí celému tímu a nikto nezaostáva. Tento východoeurópsky tím je známy hlavne vďaka svojej taktickej hre na strane teroristov keď vyčkávajú do poslednej chvíle a až potom zaútočia. Pokiaľ sa chcete pozrieť do zákulisia tímu, hráč Daniil “Zeus“ Teslenko má svoj youtubový kanál, kde pravidelne umiestňuje vlogy z turnajov s anglickými titulkami. Čo čakať od Na´Vi v roku 2016? Rovnako ako všetky predchádzajúce tímy, tak aj Na´Vi má šancu na získanie major titulu. Bude však potrebné aby zabrali všetci v tíme a naozaj božie výkony od Guardiana.
5. Astralis
Zľava doprava: karrigan, Xyp9x, dupreeh, dev1ce, cajunb
Päť z toho najlepšieho čo dánska scéna môže ponúknuť opustilo koncom roka 2015 organizáciu Team SoloMid a 19. januára 2016 oznámilo vznik organizácie Astralis vlastnenej priamo hráčmi. Prvým prekvapením bolo to, že bol oznámený plat hráčov, pohybujúci sa mesačne okolo výšky 10 000 €. Tím je zložený z veľmi kvalitných hráčov, kde sa až traja dostali do top 20 hráčov roka 2015, z toho Nicolai “Device“ Reedtz sa umiestnil na treťom mieste. Pravidelne sa umiestňujú na predných priečkach, no nikdy nevyhrajú. Väčšinou skončia pred bránami finále, vďaka čomu si vyslúžili prezývku Team SoloChoke (choke vyjadruje dusenie sa). Majú potenciál byť najlepšími na svete? Určite áno, toľko talentu a skúsenosti v jednej zostave by ste našli ťažko. Pre tím Astralis bude potrebné v roku 2016 prekonať mentálny blok, a nebude pre nich problémom dostať sa na prvú priečku. Zatiaľ však nič nenaznačilo, že by sa im to malo podariť.
Súhlasíte s naším rebríčkom? Aké tímy by ste vy zaradili do top 5? Máte možnosť vyjadriť sa v komentároch pod článkom.