Najočakávanejší smartfón pomaly odhaľuje svoje tajomstvá. Aj keď je do oficiálneho predstavenia ešte ďaleko, jedno je isté, v septembri bude rušno.
Predstavenie nového iPhonu je vo svete IT každoročne veľkou udalosťou. O to viac, keď má ísť o úplne novú verziu, od ktorej očakávajú ľudia podstatne viac inovácií ako od modelov s prívlastkom S. Nie je tomu inak ani tento rok a už na jeho začiatku, viac ako 8 mesiacov pred oficiálnym predstavením máme k dispozícii obrovské množstvo uniknutých informácií a rôznych dohadov, a to od banálnych vecí ako zvýšenie rozlíšenia displeja a počtu megapixelov až po vážne zmeny ako napríklad odstránenie 3,5 mm jacku na slúchadlá. Poďme si teda zhrnúť aspoň niektoré z nich.
Dizajn
Ako sme pri Apple zvyknutí, výzor svojich zariadení väčšinou každoročne nijako drasticky nemení a jeho produkty si držia podobný dizajnový jazyk. Zopár väčších zmien v konštrukcii iPhonu prišlo až pri prechode z verzie 5s na kovovú šestku. Tento krok bol v minulosti viac ako potrebný, keďže pri predstavení iPhonu 5 (ktorý pri porovnaní so štyri-eskom dostal iba pár centimetrov výšky naviac) veľa ľudí Apple vysmialo.
Sedmička má podľa dostupných informácií prísť s veľkými zmenami. Pravdepodobne najvážnejším krokom má byť spomínané odstránenie audio jacku, ktoré si už medzi používateľmi vyslúžilo veľmi zlé ohlasy. Dokonca bola založená petícia za jeho ponechanie, ktorú podporili už tisíce ľudí. Otázne je, ako chce Apple tento hardvérový prvok nahradiť, keďže bluetooth slúchadlá nie sú oproti klasickým bohvieako rozšírené a prenos hudby cez lightning konektor pomocou redukcie mi nepríde ako praktická vec. Povráva sa, že Apple sa pre tento krok rozhodol spraviť z dôvodu stenšenia celkovej hrúbky na hodnotu medzi 6 až 6,5 milimetra.
Odzvoniť má taktiež aj plastovým pásikom, ktoré kovovým smartfónom pomáhajú vylepšiť signál. Nahradené budú čistou, unibody konštrukciou zo špeciálneho kompozitného materiálu, ktorý bude naviac dostatočne odolný na to, aby sme sa nemuseli báť ďalšej "bendgate" aféry.
Okrem toho sa hovorí aj o odstránení home tlačidla, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou iPhonov už od roku 2007, kedy bol predstavený prvý z nich. Jeho absenciu má nahradiť nový iOS 10 v kombinácii s vylepšeným 3D Touch (multitouch) a podporou rôznych gest. Touch ID by sa po vzore Qualcommu malo presunúť pod displej za pomoci novej ultrazvukovej technológie, ktorá namiesto dvojrozmerného obrazu zosníma váš odtlačok v 3D. Nemalo by teda vadiť ani ak budete mať mokré, či zašpinené ruky.
Bez tlačidla home by tiež vznikol priestor pre väčší displej pri zachovaní kompaktných rozmerov. Apple by sa tak mohol dotiahnuť na Androidy ponúkajúce podstatne lepší pomer displej / telo čo je v dnešnej dobe u mnohých užívateľov veľmi podstatnou podmienkou pri výbere nového smartfónu.
Pomer displej-telo ostatných smartfónov v porovnaní s iPhone
Poslednou dizajnovou zmenou, ktorú však na prvý pohľad neuvidíte, by malo byť pridanie určitého stupňa certifikácie odolnosti voči vode. Apple toto vylepšenie sčasti vyskúšal už pri iPhone 6s, no zatiaľ sa ním oficiálne nepochválil. Pri sedmičke sa však očakáva, že ak iPhone skutočne bude disponovať vodeodolnosťou, môžeme si byť istí, že tentokrát o tom budú všetci vedieť.
Vylepšená ochrana pred vodou v iPhone 6s
Zmena "vnútorného dizajnu" by sa mala dotknúť aj SIM karty, keďže nasadenie takzvaných e-SIM je len otázkou času, keďže sa Apple spolu so Samsungom snažia pretlačiť ich zavedenie. To by mohlo znamenať koniec problémov mnohých ľudí s rozlišovaním micro, nano, piko, SIM kariet a taktiež uľahčiť prepínanie medzi sieťami jednotlivých operátorov.
Displej
Čo sa týka displeja, aj tu sa majú udiať veľké zmeny a teraz nehovoríme len o zvýšení hustoty pixelov a dotiahnutí sa napríklad na Samsung Galaxy S6 s QHD displejom. Aj keď sa mnohé firmy stále využívajúce Full HD bránia, že nižšie rozlíšenie ľudské oko jednoducho nedokáže rozpoznať a taktiež si pýta menej energie, no v TOP modeloch s TOP cenovkou by qHD displej určite nemal chýbať.
Podstatnou zmenou by údajne malo byť použitie OLED zobrazovacej technológie a odstránenie bočných (možno aj zvyšných) rámikov. Taktiež sa špekuluje o ohybnom, zaoblenom displeji po oboch stranách po vzore S6 Edge, keďže nové zobrazovacie jednotky má pre Apple vyrábať práve Samsung. Zmenou by malo prejsť aj ochranné sklo, ktoré by po novom malo byť "nerozbitné" podobne ako u Motoroly X Force, keďže na rôzne patentované airbagy a tlmiče z dôvodu stenšenia konštrukcie zrejme priestor nezostane.
Batéria, fotoaparát a výkon
Ako už býva zvykom, výkon smartfónov ide každoročne míľovými krokmi vpred. Očakávaný je teda procesor A10 s až šiestimi jadrami, čo je možno zbytočné, keďže čo sa týka optimalizácie, je Apple zaručene jednotka o čom svedčí aj fakt, že najvýkonnejším smartfónom v roku 2015 sa stal práve iPhone 6s a to len s dvoma jadrami.
Novinkou by malo byť aj bezdrôtové nabíjanie, ktoré je nielen v smartfónoch už dnes bežnou záležitosťou. Ak však Apple znova zvolí cestu tenšej konštrukcie, je otázne, koľko priestoru zostane na kapacitu batérie, pretože aj keď iOS 9 má bezkonkurenčnú správu energie a iOS 10 (čo je mimochodom ďalšia novinka, no zatiaľ s málo informáciami) ju zaručene ešte viac vylepší, čísla sa jednoducho oklamať nedajú. Niektoré želané funkcie iOS 10 sú pekne znázornené v nasledujúcom videu.
Od fotoaparátu sa tento rok neočakáva zvýšenie megapixelov, no optickú stabilizáciu na menšom iPhone by určite všetci radi privítali. Je dosť možné, že sa Apple nechá inšpirovať Kóreou a pri LED blesku, mikrofóne a šošovke pribudne ešte aj laserové zaostrovanie známe napríklad z LG G4, aby si spotrebitelia mohli užívať ešte kvalitnejšie fotky a videá.
Návrat menšieho displeja?
V posledných dňoch až týždňoch sa stále viac a viac spomína návrat 4-palcovej verzie, ktorá by však nemala disponovať výkonom a ostatnými TOP špecifikáciami ako 4,7 a 5,5 palcové modely. Chudobnejšia by mala byť takmer z každej stránky. Osobne dúfam, že pomalší procesor, horší fotoaparát, absencia 3D Touch a ďalšie hendikepy z menšieho modelu nespravia iba recyklovaný iPhone 5s. Pomenovanie menšieho brata dnes už "klasických" iPhonov ešte nie je známe, keďže označenie sa mení pomaly každý deň (7c, 5se (enchaced) atď). Existenciu však potvrdzujú aj uniknuté fotografie a video nachádzajúce sa nižšie (za ich pravosť neručíme).