Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 20. 10. 2020 meniny má Vendelín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
6
Jakub S.
4. január 2016, 17:47
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

Ako vnímame filmové počiny jedného z najlepších mexických režisérov súčasnosti?

Jakub S.
4. január 2016, 17:47
Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
6
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Alfonso Cuarón, člen „veľkej trojky“ mexických režisérov, ktorí radikálne zmenili postavenie mexickej filmárčiny vo svete (áno, hádate správne, mená zvyšných dvoch sú Alejandro Gonzalez Inárittu, resp. Guillermo del Toro). 54-ročný rodák z Mexico City rád korení svoje tragédie humorom a často tak premieňa potenciálne deprimujúce sekvencie na údernú satiru. Jeho dlhé zábery spolu s Lubezkiho ručnou kamerou sú obdivuhodné a fascinujúce, pričom sa len zriedkakedy dajú označiť ako samoúčelné. Cuarónove najlepšie filmy stavajú rozprávanie a štruktúru na bravúrnej práci s kamerou a technickej virtuozite jemu vlastnej. Takmer všetko v Cuarónových filmoch pôsobí nenútene a prirodzene. Poďme si jeho celovečerné snímky priblížiť detailnejšie:

 

7. Veľké nádeje (Great Expectations, 1998)

Jednotvárne, no vizuálne vyspelé spracovanie Dickensovej klasiky by sa dalo označiť za nádhernú maľbu nudného výjavu. Prvý režisérov kontakt so svetovo uznávanými hercami nedopadol podľa očakávaní a hoci Ethan Hawke, rovnako ako Gwyneth Paltrow, predviedli uspokojivé výkony, filmu niečo zásadné chýbalo. Cuarón nedokázal nájsť skrytú tragédiu tohto príbehu. Sám sa neskôr vyjadril, že natáčanie snímky si príliš neužil a pozornému divákovi neunikne, že mexický režisér tu nedokázal vyrozprávať príbeh s takou ľahkosťou a jedoduchou precíznosťou ako v iných svojich počinoch.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

6. Len s tvojím partnerom (Solo con tu pareja, 1991)

Cuarón dostal svoj impozantný filmársky prejav do povedomia hneď svojím prvým filmom, ktorý sa v roku 1992 objavil na filmovom festivale v Toronte, no trvalo ďalších 14 rokov, kým sa snímka dostala k divákom v USA. Ide o príjemný malý film, kde nechal režisér naplno prejaviť svoj zvrátený zmysel pre humor, keď divákom ponúkol príbeh mladíka menom Tomas Tomas, ktorý očividne netúži po ničom inom, ako po neviazanom sexe. Karma ho ale dobehne, keď mu jedno z mladých dievčat, ktoré využije, obráti život naruby jednoduchým klamstvom - oznámi mu, že má AIDS. Napohľad možno mierne necitlivý prístup režiséra je v skutočnosti výbornou satirou na vtedy prebiehajúcu a veľmi zavádzajúcu mexickú kampaň proti tejto pohlavnej chorobe (ktorá prepožičala filmu aj svoj názov). Vo filme je evidentných mnoho Cuarónových charakteristických prvkov, ako luxusná kamera oscilujúca medzi klaustrofobickými interiérmi a slnkom nasiaknutými exteriérmi spolu s výbornou dynamikou, vtipné slovné hračky a sex.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

5. Gravitácia (Gravity, 2013)

Po takmer dvoch dekádach revolučnej filmárčiny, vytvárania nových noriem v prístupe k tvoreniu záberu a podkopávania zaužívaných hollywoodskych princípov, dostal Alfonso Cuarón Oscara za svoj najmenej autorský film, ktorý je na míle vzdialený jeho najlepším dielam. Gravitácia rozhodne nie je obyčajným filmom, ide o technický „zázrak“, majstrovsky zrežírovaný a zároveň, spolu s Interstellarom, pravdepodobne najdôležitejšie mainstreamové sci-fi od Kubrickovej Vesmírnej odysei. Stala sa prvým presvedčivým argumentom v prospech 3D vôbec. Cuarón vytvoril jedinečný audiovizuálny zážitok, no je to emocionálne prázdny kolos, film, ktorý predviedol možnosti 3D spracovania za cenu chýbajúcej myšlienky, postáv a emócií -  vecí, na ktorých Cuarónovi dovtedy záležalo najviac. Samozrejme, film je v kine doslova odzbrojujúcim zážitkom, no akonáhle sa toto adrenalínom napumpované dobrodružstvo skončí, človek si uvedomí to obrovské prázdno samotného jadra filmu. Veľké filmy by mali fungovať aj na malých obrazovkách, no tak, ako je Gravitácia v kine neopakovateľným dobrodružstvom, je doma ťažko pozerateľným filmom, ktorý navyše nemá žiadnu pridanú hodnotu.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

4. Harry Potter a vezeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004)

Áno, presne takto sa to robí! Cuarón na tému, ako premeniť masovo obľúbený bestseller na masovo obľúbený blockbuster. Režisér doručil filmársky precíznu a príjemnú snímku plnú dospelo spracovanej nedospelej zábavy, ktorá rýchlo nechala zabudnúť na predošlé dva rodinne detské filmy. Jednoznačne najhravejší Potter, ktorý zároveň pôsobí relatívne temnejšie a vďaka Cuarónovmu ironickému humoru a výbornému obrazovému prevedeniu niektorých vtipných scén z knihy dokáže pobaviť celú rodinu, zatiaľ čo režisérov výnimočný štýl a precíznosť uspokojí aj náročných divákov. Azkaban nie je tak emocionálne bohatý ako Dary smrti, no žiadny iný film z Potterovskej ságy nie je spracovaný tak dobre, ako práve Cuarónova snímka. Režisér tu svojím zmyslom pre správne načasovanie a už tradične výbornou kamerou robí z prebytku CGI výhodu, keď dáva filmu dospelejšiu tvár a zároveň zachováva ono detské dobrodružstvo pre Pottera tak charakteristické.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

3. Mexická jazda (Y Tu Mama Tambien, 2001)

Prelomová snímka Cuarónovej kariéry, ktorá patrí medzi klenoty mexickej kinematografie. Trpká komédia o dospievaní sleduje dvoch mladíkov, Julia a Tenocha, ktorí sa vydajú na road trip s vydatou ženou a ich cesty sa po konfrontácii s reálnym životom nenávratne zmenia. Cuarón a kameraman Lubezki vymenili predošlú nápaditú kameru a bohaté farebné prostredia za praktické, dlhé zábery, ktoré dajú vyniknúť hereckým výkonom a dialógom. Prelínaním zvrátených vtipov s graficky naturálnou erotikou a vážnymi konverzáciami o dievčatách, chlapcoch a neprekonateľnej priepasti dospelosti sa Y Tu Mama Tambien stal jedným z najdôležitejších filmov v moderných dejinách mexickej kinematografie.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

2. Malá princezná (A Little Princess, 1995)

Cuarónov druhý celovečerný film sa stal jednou z najlepších rozprávkových adaptácií v modernom filme. Len pár snímok je skutočne kúzelných, no príbeh mladej Sary, ktorá musí nastúpiť do internátnej školy pre dievčatá, keďže jej otec narukuje do vojny a čeliť trýzneniu opovrhnutiahodnej pani Minchinovej, je jedným z najkrajších hraných filmov, aké dnes môžeme vidieť. Lubezkiho nádherná práca s kamerou dokonale zachytáva pocit sveta tak cudzieho a predsa tak známeho. Cuarón sa baví vizuálnymi motívmi a s materiálom pracuje vážne, no zároveň bez toho, aby sa stratilo čaro rozprávkového sveta. Režisér má zvláštny zmysel pre uchopenie prchavého pocitu detstva, vďaka ktorému je tento počin tak výnimočný. Hoci sa Malej princeznej nepodarilo dostať sa do tak širokého povedomia ako Pan's Labyrinth, patrí k rovnako výnimočnému druhu fantasy ako del Torova snímka.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

1. Potomkovia ľudí (Children of Men, 2006) 

Dokonalá ukážka Cuarónovho obrovského talentu, nezameniteľná post-apokalyptická snímka Children of Men je monumentálnym filmárskym úspechom. Toto absolútne bezútešné, mystické vyobrazenie budúcnosti je neoddiskutoveteľne najlepším počinom mexického virtuóza, ktorý tu spoločne s kameramanom Lubezkim pri niektorých sekvenciách takmer kričia: „Pozrite, čo dokážeme“. Najmä niekoľkominútový záber sledujúci Cliva Owena striedavo sa skrývať pred zúriacim bojom a bežať centrom chaosu v nádeji, že zachráni ono zázračne narodené dieťa a jeho matku, okolo ktorých rotuje hlavná osa príbehu či Cuarónov zmysel pre iróniu, kedy sa bojom zdevastované mesto na malý okamih v tichu prizerá prechádajúcemu Owenovi a dieťaťu, aby vzápätí jedným záberom vražedné besnenie začalo znovu, ako keby sa nič nestalo. Brilantné a odvážne pracovanie s dramatickým napätím, ktoré by menej odvážny a precízny režisér nemusel vôbec zvládnuť. Cuarón sa ale neuspokojuje s ničím menším, ako dosiahnutím dokonale vyváženého tónu počas celého filmu. Sú to práve detaily jednotlivých okamihov, ktoré z Potomkov robia tak zásadné dielo.

 

Children of Men či Harry Potter. Vybrali sme najlepšie filmy Alfonsa Cuaróna

 

Súhlasíte s naším výberom, alebo by ste volili iné poradie? Neváhajte sa podeliť o svoje postrehy a názory.

Ktorý film z dielne Alfonsa Cuaróna je najlepší podľa vás?
Children of Men
80 hlasov
Harry Potter a väzeň z Azkabanu
145 hlasov
Malá princezná
6 hlasov
Veľké nádeje
0 hlasov
Mexická jazda
14 hlasov
Gravitácia
31 hlasov
Len s tvojím partnerom
0 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
4
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.