Vybrali sme pre vás 10 neobyčajných filmov, ktoré soundtracky od Hansa Zimmera spravili nezabudnuteľnými.
Sú sviatky štedrosti, a tak by nebolo fér, keby sme štedrí neboli aj my a niečo si pre vás neprichystali. S blížiacim sa májovým galakoncertom svetoznámej hudobnej legendy, Hansa Zimmera, sa pozornosť širokej verejnosti, ale i nás, radových „pisálkov“ či vás, fanúšikov kvalitnej hudby a filmových soundtrackov, bude upriamovať práve na hudbu tohto génia. My sme si už vybrali naše obľúbené skladby, ktoré by sme na koncerte chceli počuť, taktiež pre vás pripravujeme rozhovor s rómskou skupinou z Kokavy, ktorá pracovala s Zimmerom na hudbe k druhému Sherlockovi Holmesovi, no a dnes sa pozrieme na 10 najlepších filmov s ikonickou hudbou Hansa Zimmera. Snažili sme sa pritom vyberať ako kvalitné filmy, tak obľúbenosť/dôležitosť soundtrackov a ich krásu či hodnotu v kinematografii. Nejde o rebríček, takže poradie nevyjadruje aj kvalitu tak, ako ju vnímame. Ak si pustíte akýkoľvek film z tohto rebríčka, hudbou budete proste nadšení.
Crimson Tide
Crimson Tide predstavuje po snímkach Days of Thunder a True Romance už v poradí tretiu spoluprácu medzi známym režisérom Tonym Scottom a skladateľom Hansom Zimmerom, ktorému sa v tomto prípade naozaj podarilo dosiahnuť jeden zo svojich kariérnych vrcholov. Jeho burácajúca hudba totiž dokonale umocňuje nielen vypätú atmosféru v uzavretom priestore jadrovej ponorky, ale aj neústupný psychologický súboj dvoch rozdielnych mužov o kapitánsky mostík. Soundtrack síce obsahuje iba päť skladieb, tie však svojou dĺžkou ponúkajú o to viac pomalších a rýchlejších, resp. ponurejších a dynamickejších motívov, z ktorých musí behať mráz po chrbte snáď každému.
Interstellar
Za mňa najkompletnejší a najcelistvejší Zimmerov soundtrack vôbec. Ponúkol nám už nespočetné hodiny úžasnej hudby či jednotlivých skladieb, pri Interstellari si ale siahol až na dno svojho talentu. Bez hudby by bol Interstellar polovičný. Motívy, pri ktorých som v kine dostával zimomriavky, úderné nástroje, nesmierne ladné, jemné, no zároveň tóny plné emócií, no a scény, ktoré sa aj vďaka soundtracku dočkali prívlastku epických. Tento OST počúvame v redakcii dodnes, niekedy aj párkrát do týždňa, no a vybrané skladby (všetci si nájdeme tie naj) naše prehrávače asi neopustia už nikdy. Komplexná sci-fi hudba, ktorá nás zaviedla do vesmíru skrz burácajúce či jemné melódie sa stala ikonickou ako pre film, tak pre IMAX kiná. Ak ste sa dostali do kina s naozaj kvalitným zvukom, budete vedieť, o čom hovorím. Triasli ste sa spoločne so mnou.
Skala
Media Ventures v tej najkrajšej a najlepšej podobe. Najjednoduchšie by sa dala táto Zimmerova hudba zložená pre Bayovu klasiku popísať ako Crimson Tide na drogách. Rovnakými prostriedkami vybudované album sústreďujúce sa však miesto atmosféry na adrenalín. Na jednom z najslávnejších akčných soundtrackov spolu s Zimmerom spolupracovali aj Nick Glennie-Smith a Harry Gregson-Williams. Vytvorili nadživotnú, elektronickú pecku so skvelým tempom a chytľavými melódiami. Pre jednu generáciu fanúšikov bola práve Skala tým albumom, ktorý v nich prebudil lásku k filmovej hudbe. Skladby Hummell Gets the Rockets alebo Rock House Jail sa v CD mechanikách pretáčali viac než pravidelne a inšpirovali mnoho súčasných skladateľov.
Posledný samuraj
Jubilejný 100. OST Hansa Zimmera sa neniesol v sci-fi vlne. Bol razantným a jasným sprievodom akčného a historického eposu pre Posledného samuraja od režiséra Edwarda Zwicka. Vrúcne melódie východnej kultúry, zdrvujúce bubny pred bitkou či tóny charakterizujúce jednotlivé postavy sa pre niekoho stali nezabudnuteľnými. V každom prípade, Hans si aj tu dal nesmierne záležať a výsledkom je skvelá doprovodná hudba.
Leví kráľ
Úprimne, mám malý problém s vybavením si konkrétnych tónov či jednotlivých skladieb. Možno to bude tým, že som Levieho kráľa videl naposledy ešte vo veku označenom jednou cifrou. Niektoré skladby nám všetkým ale určite ostanú v hlavách navždy. Témy nového začiatku celej prírodnej sféry narodením Simbu, zrada Scara či smrť Mufasu ako i titulná pieseň sú ozdobami tohto úžasného a nadčasového animáku, ktorý má stále čo ponúknuť. Aj vyše 20 rokov po svojej premiére. Okrem úžasného príbehu, animácie a postáv totiž vynikala aj hudba.
Gladiátor
Ikonický soundtrack, ktorého titulná pieseň Now We Are Free hrá v prehrávačoch mnohých z nás aj na prelome rokov 2015/2016, sa už nezmazateľne zapísal do dejín kinematografie. Niektoré scény sú veľkolepé práve vďaka Zimmerovým tónom a melódiám či ostrými hudobnými motívmi symbolizujúc odvahu, slobodu, túžbu po pomste a láske. Gladiátor je sám o sebe jedným z najlepších filmov vôbec, na čom má nemalú zásluhu práve Zimmer.
Black Hawk Down
Soundtrack, o ktorom si aj samotný Hans myslel, že nebude príliš vhodný na samostatné počúvanie doma z CD-čka. Nakoniec tomu ale tak nebolo, i keď je jasné, že bez tých výbuchov vo filme to výrazne stráca na svojej atraktivite. Hudba tu zosilňuje napätie, zvýrazňuje dialógy/pokriky vojakov a v neposlednom rade oslavuje veľkolepé hrdinstvo - prežitie.
Dark Knight trilógia
Vybrať jeden jediný film z Nolanovej trilógie a baviť sa len o danom soundtracku by bolo kruté (veď sme sa o tej štedrosti bavili na začiatku článku). Každá jedna časť má svoje ústredné motívy, a hoci bol Batman Begins úžasným, myslím, že sa viacerí prikloníme k druhej, respektíve tretej časti, či už ide o filmy ako také alebo ich soundtracky. Táto trilógia tak skoro jednoducho nevymizne a to isté sa dá povedať aj o soundtracku, ktorému dominovali temnejšie témy či práve tá Jokerova. Malo to ale aj moderný nádych, miestami až s thrillerovým zvukom, čo dopomohlo OST k jedinečnosti. Taktiež je ale vhodnejšie započúvať sa doň priamo pri sledovaní filmu, kde ho kompletizuje práve vizuál, a zase naopak.
Inception
Opäť Nolan v spolupráci s Zimmerom. Geniálne melódie sprevádzajúce snové dobrodružstvo odvážnych a nesmierne inteligentných ľudí. V skutočnosti ale veľmi osobný a tragický príbeh muža, ktorému vzali všetko, no má šancu sa po rokoch vykúpiť. Pamätných je veľa momentov, ktorým taktiež dopomáhala hudba, či už to bolo točenie v hotelovej chodbe, celá posledná polhodina či už samotná skladba Time, ktorú by som vedel počúvať asi celý deň bez prestávky.
Man of Steel
Soundtrack k Supermanovi bol rovnaký, ako postava samotná. Veľkolepý a nezameniteľný, až ste mali sami chuť vzlietnuť k nebesám. Nikdy nezabudnem na perfektnú scénu prvého letu a odrazenia sa od ľadu a na skvelú hudbu, ktorá počas toho znela. V pamäti utkvel aj ústredný motív a hoci máme na Muža z ocele všetci rôzne názory, akcia, kamera a hudba na špičkovej úrovni... minimálne tieto tri veci Snyderovmu počinu nezoberie asi nikto.
Bonus: Piráti Karibiku
Do TOP 10 sa nezmestili, ale Piráti majú miesto v srdci každého z nás. Legendárna hlavná znelka niekoľkokrát variovaná do rôznych podôb a nálad, ikonické rýchle melódie dramatizujúce súboje či ústredné motívy jednotlivých časti pri daných postavách zdvihnú hlavu a donútia človeka si hmmkať aj o polnoci. Možno ale neviete, že Zimmer „len“ nadviazal na prácu Klausa Badelta.
Chýba vám tu nejaký soundtrack, alebo ste s našim výberom spokojní? Diskusia je už tradične vaša.
Vstupenky tu.