Bývalý profesionálny hádzanár Alex považuje sám seba za veľké dieťa, ktoré chce prebádať všetky kúty sveta ešte pred tým, ako sa usadí a založí si rodinu.
Dnes sme si pre vás pripravili ďalší rozhovor so zaujímavým človekom, ktorý pochádza zo Slovenska, no väčšinu času trávi v zahraničí, s ruksakom na chrbte a kamerou v ruke. Alexander Simon je bývalý profesionálny hráč hádzanej, ktorý bol po vážnejšom zranení nútený zavesiť kariéru na klinec, a tak sa rozhodol, že ešte predtým, ako sa skutočne usadí a založí si rodinu, precestuje celý svet. A to doslova. Ak ťa teda zaujíma, aké nezvyčajné zážitky už má za sebou, prípadne rady ohľadom ubytovania či tipy na zaujímavé výlety, určite pokračuj v čítaní. Veríme, že tento rozhovor prepletený množstvom atmosférických fotografií inšpiruje nejedného z vás. Poďme teda na to.
Čau, na začiatok by si sa nám mohol v krátkosti predstaviť a aspoň pár vetami poodhaliť, kto vlastne si, a čo robíš.
Volám sa Alexander Simon. Mám 28 rokov a pochádzam z Dunajskej Stredy. Po ukončení vysokej školy som si povedal, že ja nebudem mať ten klasický život, čo žijú ostatní. Ja budem viesť iný. Chcem zbierať skúsenosti, spoznať svet, kým nemám rodinu a kariéru, takže týždeň po štátniciach som sa zbalil a išiel do sveta, konkrétne na Ibizu. Odvtedy chodím po svete a natáčam svoje zážitky.
Kedy si sa rozhodol pre tento životný štýl, ktorý je od drvivej väčšiny Slovákov podstatne iný?
Pred troma rokmi som si musel zmeniť život, keďže moje okolie mi dalo až príliš veľa znamení, ísť inými koľajami.
Mal si k tomu konkrétny dôvod alebo si ho ani nepotreboval?
Po dvoch vážnych zraneniach kolena som sa rozhodol skončiť s hádzanou a môj dlhoročný vzťah tiež stroskotal. Potreboval som si nájsť niečo, čo by vynahradil ten predzápasový adrenalín, čo mi vrcholový šport dával. Po dlhšom rozmýšľaní som si uvedomil, že si vlastne môžem začať nový život, som voľný ako vták. Konečne som si mohol robiť to, čo som vždycky chcel. Cestovať a žiť bez záväzkov.
Las Vegas
Grand Canyon
Bali
Na tvojom youtube kanáli môžeme nájsť už viac ako stovku rôznych videí z tvojich výletov. Prečo si sa rozhodol všetko si natáčať a zverejňovať?
Počas cestovania sa často dostanem do takých situácií, kedy by som najradšej zastavil čas, alebo prežil ten daný moment ešte raz, a práve preto vynašli kameru a foťák - na zachytenie momentu. V prvom rade ich natáčam pre seba, ale keďže sú po anglicky, rád sa podelím o zážitky aj s celým svetom, a samozrejme, teším sa z každého komentu.
Cestuješ výhradne sám alebo si z času na čas nájdeš spoločnosť?
Ťažko si človek nájde parťáka, keďže väčšina mojich známych už vedie ten život pred ktorým utekám do sveta (deti + práca, hypotéky). Doteraz som väčšinu mojich kilometrov absolvoval sám, ale boli aj prípady, keď sa niekto z mojich kamošov pridal, čo ma samozrejme veľmi potešilo. Cestovať sám má svoje výhody, ale podeliť sa o tie zážitky s niekým, to je úplne iný pocit.
Kde všade si už bol a ktorý zo svojich početných výletov hodnotíš najpozitívnejšie?
Európu mám už skoro celú za sebou, ale na čo som veľmi hrdý sú krajiny Východnej Ázie, Južnej Ameriky a Spojené štáty. Keby som si mal vybrať krajinu, kde sa mi najviac páčilo, neviem... Je to ťažká otázka, lebo však každá krajina má v sebe niečo výnimočné, ale absolútnymi highlightmi môjho života boli Machu Picchu, Amazonas, Ekvádor, Jamajka, Kalifornia, Bali, Ibiza, Filipíny a Thajsko.
Machu Picchu
Jamajka
Bohol
A čo negatívne zážitky? Sú krajiny, ktoré ti jednoducho nesadli?
Keďže medzi mojimi cestovateľskými destináciami boli aj rozvojové krajiny, tak za tie najmenej obľúbené považujem mestá plné žobrákov a zatúlaných psov.
V cestovateľských destináciách tráviš pomerne veľa času. Plánuješ si všetky výlety, teda riešiš vopred, čo chceš vidieť či zažiť?
Väčšinou si doma nakreslím a naplánujem trasu, a riadim sa podľa nej. Keď sa mi ale v danej krajine zapáči, neponáhľam sa nikam, užívam si to, kým sa dá.
A čo zohráva hlavnú úlohu pri výbere destinácii?
V hlave mám už určitý zoznam miest, ktoré jednoducho musím navštíviť. Sú to väčšinou známe miesta, o ktorých sme sa učili na hodine zemepisu. Mám rád exotické krajiny s krásnymi neobjavenými plážami, ale v poslednej dobe sa venujem aj vysokohorskej turistike.
Denne stretávaš mnoho cudzincov. Ako reagujú, keď im prezradíš, odkiaľ pochádzaš?
Väčšinou stretávam ľudí, ktorí majú podobné záujmy ako ja, takže buď už počuli o našej krajine, alebo už aj navštívili počas ich backpackingu. Samozrejme, boli aj prípady keď som musel vysvetľovať, že nie sme súčasťou Ruska alebo Bulharska.
Ibiza
Las Vegas
Také cestovanie musí byť finančne náročné. Kde berieš prostriedky?
Ten štýl cestovania, backpacking, za ktorým stojím, nie je až tak finančne náročný, ako si to všetci predstavujú. Ja cestujem len s ruksakom, bývam v hosteloch a jem “streetfoody”. Moja stratégia vyzerá tak, že pracujem tvrdo pár mesiacov, a potom miniem všetky ťažko zarobené peniaze na cestovanie. Áno, viem, je to trošku šialené. Nemám síce ešte kľúče od vlastného domu, auto som predal, peniaze som minul na letenky, ale našiel som kľúč k šťastiu, a to je pre mňa najdôležitejšie.
Aké veci nemôžu chýbať v tvojom ruksaku počas cestovania?
Väčšinou vyrážam s ruksakom plným oblečenia, ale časom si šaty strácajú svoje priority, takže ich nahrádzam darčekmi a suvenírmi. Sú ale však veci, ktoré tvoria základ môjho batohu, ako napr. kamera, kreditná karta, GoPro, denník, cestovný pas a to najdôležitejšie, môj iPhone, v ktorom sú všetky aplikácie, bez ktorých by som bol stratený. Smartfón mi slúži na booking hostelov, leteniek a tiež na udržanie kontaktu s mojou rodinou a známymi.
Podľa čoho volíš bývanie v krajinách, kam cestuješ?
Ako som už spomínal, väčšinou bývam v najlacnejších hosteloch, ale po viacerých zlých skúsenostiach už venujem väčšiu pozornosť hodnoteniam a feedbackom od ľudí. Väčšinou sú práve hostely v centre diania a vládne v nich dobrá atmosféra, aj keď je človek sám, keďže tam stretne podobné duše ako je on. Najväčšia sranda v je, že hostely si rezervujem v deň príchodu, alebo vôbec.
Dokázal by si našim čitateľom dať tip na trip, ktorý možno nie je až tak nákladný a zároveň ponúka veľa zážitkov?
Určite by som odporúčal Áziu. Od Indie až po Indonéziu vrátane: Sri Lanka, Bangladeš Thajsko, Kambodža, Malajzia, Burma, Vietnam, Singapur a Filipiny. Vďaka neskutočnému prírodnému a kultúrnemu dedičstvu a nízkym cenám sú to obľúbené krajiny backpackerov.
Filipíny
Mesiac po zemetraseniach
Ekvádor
A čo Slovensko, už si precestoval všetky kúty našej krajiny?
Počas detstva som chodil do rôznych táborov a neskôr vďaka hádzanej mal som možnosť precestovať celú krajinu.
V čom by sme si podľa teba mali brať od cudzincov príklad? Jedlo, móda, zvyky?
Myslím si, že jedine v myslení. Ten životný štýl, ktorý ja vediem, je len v našich očiach výnimočný. Počas backpackingu stretávam ľudí napríklad z krajín Západnej Európy a Austrálie a zisťujem, že podobných ľudí ako ja, je vo svete veľmi veľa. V rozvinutých krajinách je to vlastne normálne, že študenti sa zbalia a vyberú sa do sveta zbierať skúsenosti do života. Objaviť svet, do ktorého sme sa narodili.
Čo slovenské ti najviac chýba a čo spravíš ako prvé, keď prídeš domov?
Nič iné mi nechýba, len rodina. Možno ešte ten pocit domova, kľudu a vlastná posteľ, keďže môj život je väčšinou ako kolotoč. Stále v pohybe a nikde sa necítim doma.
Zážitok, na ktorý nikdy nezabudneš?
Fúú, je ich veľa. Ako napríklad, keď sme si vyliezli s kamošom k veľmi dobre známemu Hollywood nápisu, poolpárty a kasína v Las Vegas alebo ten týždeň, čo som strávil v pralese Amazonas medzi hadmi a pavúkmi, ďalej neraz som bol spolu v backstagei s Dimitri Vegas & Like Mikeom a s Nervom, ale ten najlegendárnejší zážitok som mal možnosť prežiť na Filipínach. Letel som z Manily na ostrov Boracay a stalo sa mi niečo veľmi nezvyčajné. Bol som jedinný pasažier na palube a musím uznať, bol to super pocit. Ako keby som letel svojim privatjetom.
Hollywood
Nemal si niekedy pocit strachu, keďže sa túlaš po svete sám?
Na ostrove Cebu som plával so žralokmi. To bolo asi ten najväčší extrém, čo som kedysi zažil. Ďalej boli ešte situácie, keď som nevedel, či sa mi to sníva alebo je to realita. V niektorých krajinách Ázie je to proste normálne, že keď sa autobus zaplní, cestuje sa na streche autobusu. Neraz som cestoval sediac na streche na vreciach alebo medzi zvieratami.
Aké sú tvoje plány či už v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti?
Nerobím si plány, len si idem po svojom. Naháňam si svoje sny a zrealizujem ich, a to by sa nemalo zmeniť ani v budúcnosti. Áno viem, že žijem vo svojom ružovom svete a u mňa to detstvo trvá trošku dlhšie ako u ostatných, ale určite aj ja sa dostanem na rad, keď už medzi prvými prioritami nebude cestovanie, ale rodina, deti a kariéra.
Áno viem, veľa som toho už zažil a videl a musím byť úprimný, niekedy, keď sa tak zamýšľam, alebo keď si pozerám svoje fotky a videá, objavia sa v mojich očiach slzy šťastia. Reakcia organizmu, ktorá sa ťažko vysvetľuje. Je to vlastne neuveriteľný pocit, som prvý krát zažil pred pár rokmi na pláži Dremaland beach na Bali. Jednoducho som len stál a uvedomil som si, že odkiaľ vlastne pochádzam, kam som sa až dostal a aký je život krásny. Vtedy sa vo mne niečo vzbudilo. Začal som vnímať svet inak, že proste nebudem snívať o živote, chcem žiť svoje sny, kým som mladý. Možno keď zostarnem, budem mať usporené peniaze na užívanie si, ale nebudem mať toľko energie, ako teraz a možno sa budem trápiť aj Alzheimerom. Dokonca vôbec si možno nebudem pamätať, kto to bol ten chalan na tých videách na Youtube. Jedna vec ale bude istá, moju dušu určite obleje teplo, budem si myslieť, že ten mladík na videách mal skvelý život a budem mu trošku závidieť.
Tijuana
Thajsko
San Francisco
Plávanie so žralokmi
Pod vodopádom - Jamajka
Paríž
Ocho Rios
Mosquito Island
Osobné lietadlo? :)
Ďakujeme za pozornosť a Alexovi za skvelý rozhovor. Dúfame, že boli pre vás jeho slová inšpiratívne. V prípade, že by ste sa ho chceli opýtať na nejakú konkrétnu destináciu alebo máte iné otázky, pokojne ich môžete položiť v komentároch, určite sa vám dostane odpovede priamo od dobrodružného cestovateľa, prípade prostredníctvom nás. Na záver len pripomeniem, že viac z Alexovych ciest nájdeš na jeho oficiálnej facebookovej stránke, instagrame a youtube kanáli.
Dovidenia!