Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 18. 2. 2020 meniny má Jaromír

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
36
Dominik Vetrák
15. máj 2015, 16:59
Čas čítania: 4:58

Mad Max spĺňa a poľahky prekračuje všetky vaše očakávania v revolučnom ponímaní akcie (Recenzia)

George Miller natočil akčný film, ktorým históriu nielen tvorí, on ju aj prepisuje. Mad Max vás uchváti, nechá v nemom úžase a uvoľní vás až po dvoch hodinách.

Dominik Vetrák
15. máj 2015, 16:59
Čas čítania: 4:58
Mad Max spĺňa a poľahky prekračuje všetky vaše očakávania v revolučnom ponímaní akcie (Recenzia)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
36
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ubehlo 8 mesiacov, odkedy sme videli prvý trailer. Osem nekonečných mesiacov, kým sa splnili naše sny. Sny detí, sny mužov, sny filmových fanúšikov, pre ktorých pojem akcia znamená viac, než len CGI bordel. Pamätáte si na ten pocit, keď ste ako malí v telke videli prvýkrát Star Wars či Matrix? Boli ste očarení, boli ste vtiahnutí do iného sveta, z ktorého sa vám nechcelo odísť. Boli ste svedkom revolúcie vo filmoch, aj keď ste to vtedy ešte netušili. Dnes, o viac než celú dekádu, stojíme na prahu ďalšej revolúcie, tentoraz v akčnom žánri. George Miller totiž po 14 rokoch prípravy natočil niečo, čo zbúra všetky doterajšie pravidlá, hranice a nepísané zákonitosti toho, čo sa na plátne odohrávať jednoducho nesmie. Miller pritom kašle na nás, divákov. Natočil si film presne taký, ako vždy chcel. A mne neostáva nič iné, len mu to kvitovať. Millerovu cieľovú skupinu totiž tvorí takmer každý chlapec/chlap, ale i žena na svete. Poďme ale pekne po poriadku.

Tom Hardy je novým Maxom, ktorý prišiel o všetko. Rodinu, auto, aj budúcnosť. Zajali ho War Boys, oddaní mladíci vyznávajúci fanatizmus Immortan Joa v až závratnej náboženskej miere. Post-apokalyptický svet, v akom žijú zvyšky ľudstva po všetkých tých vojnách a zabíjaniach pre vodu, jedlo a benzín, totiž dostal nový smer, akým sa život na Zemi uberá. Keď sa Max od tohto všetkého snaží utiecť, stane sa súčasťou šialenej naháňačky v snahe priniesť novému Bohu ľudí, Immortan Joeovi, to, čo mu bolo vzaté Furiosou, jednou z jeho oddaných veliteľov. Všetci od Maxa očakávali epickú akciu, no každý jeden prvok jeho sveta, jeho života a ľudí prežívajúcich v ňom je podložený uveriteľným stavom spoločnosti, do akej sa narodili. Dôkazom sú okrem iného aj úžasní záporáci. Chápete motiváciu každého jedného z nich, nikto nie je zlý a nikto nie je dobrý. Všetci sa len snažia prežiť, no a uprostred toho všetkého je Max, ktorý sa každý deň pýta, či je šialený on, alebo všetci ostatní. Šialený je jednoducho celý svet. Spochybňovať ho, ako i rozhodnutia a činy ľudí, ktoré sa odohrávajú na plátne, by ale bolo zbytočné, až neopodstatnené. Svet sa zmenil a s ním aj pravidlá hry. Ak ste si čítali zahraničné recenzie, viete o prvku zvanom feminizmus. Miller sa šikovne, aj keď vôbec nie nasilu či ukvapene pozerá na aktuálnu situáciu a miesto žien v spoločnosti, pričom ju nielenže kritizuje, ale zároveň akýmsi podvedomým spôsobom umocňuje v divákovi ideál ženy. Nie sú to len tvrdé rany a dlhý list zabitých, je to aj typický pud sebazáchovy, pud snahy ochrániť iných, ochrániť seba a zaistiť svetu lepšiu budúcnosť, pričom ide sebeckosť častokrát bokom, aj keď si to žena nie je ochotná priznať. 

 

 Mad Max spĺňa a poľahky prekračuje všetky vaše očakávania v revolučnom ponímaní akcie (Recenzia)


Každého z vás ale zaujíma, či je skutočne pravda všetko to, čo sa píše po celom internete. Mad Max: Fury Road je presne tým, čím ste chceli, aby bol. Je presne tým, čím ste dúfali, že bude. Je presne tým, čím celý svet a filmoví odborníci alebo aj amatérski recenzenti tvrdia, že je. Je všetkým tým, čo sme potrebovali, no nevedeli sme, že nám to niekto môže dať. Je všetkým tým a zároveň je tam toho ešte viac, než by ste si trúfali myslieť. Miller vsadil na svoju originálnosť, na dlhé roky kvitnúci zárodok geniálnej akcie, myšlienky jej zachytenia, grandiózneho soundtracku doprevádzajúc tak silný a neprekonateľný, nesmrteľný pocit satisfakcie, aký vám v kine nedalo už (ak vôbec) nič pekne dlho. Dvojhodinová vysoko-oktánová akčná jazda má len krátke prestávky, počas ktorých sa nám rozvíjajú charaktery a ich myšlienkové pochody. Tomovi Hardymu sa nedá nič vytknúť, no Charlize Theron je azda ešte lepšia, ešte uveriteľnejšia a ešte oddanejšia tomu, čo predstavuje jej postava Furiosa. Máme tu ale aj Nicolasa Houlta (Beast v X-Men), ktorý ako War Boy na pokraji smrti a žitia prehodnocuje svoju budúcnosť a všetko to, v čo vlastne verí. Azda jediným problémom tohto filmu je, že jeho prvá polovica vás navnadí na epické finále či aspoň rovnako dobrú druhú polovicu, ktorá vám taktiež nedovolí vydýchnuť. Pauza ale musí prísť a charaktery sa musia aspoň trošičku predstaviť. V tej chvíli ste ale napumpovaní adrenalínom a aj zaujímavý a potrebný dialóg vám jednoducho pripadá ako zbrzdenie tempa. Max je vo svojej prvej polovici neuveriteľne šialený a akákoľvek pauza vás jednoducho bolí pri srdci. Nemusíte sa ale báť, že snímka skutočne stratí tempo. Bez mihnutia oka vám tvrdím, že tie dve hodiny sú skutočne adrenalínovou jazdou takmer bez prestávky a aj počas tej prestávky sa vždy niečo deje. S pokojným srdcom tvrdím, že prvá polhodina, respektíve trištvrte hodina (úplne som stratil pojem o čase) je azda najúžasnejšou a najlepšie natočenou sekvenciou v dejinách akčného filmu. Zabudol som dýchať, zabudol som žmurkať, nechcel som nič iné, len aby to nikdy neprestalo. Mad Max je jednoducho azda prvým filmom v novodobej ére filmu, ktorého trailery nielenže neklamali, ale vo finále predstavovali len časť toho, čo nás čaká. 

 

 Mad Max spĺňa a poľahky prekračuje všetky vaše očakávania v revolučnom ponímaní akcie (Recenzia)


Praktické efekty potešili moje oko vskutku výdatne. Nie je to digitálny bordel ala Avengers, je to poctivo zvládnutá a s láskou natočená pocta remeslu, pocta pôvodnej trilógii a pocta žánru ako takého, ktorý ale Max nezmazateľne prepísal. Na akciu sa už nikdy nebudeme pozerať tak ako doteraz. Aj Furious 7, hoci skvele natočené, vyzerá oproti Maxovi doslova smiešne. Režisér George Miller prezradil, že dokopy mali asi 480 hodín záberov. Nešlo ale o príbehové dodatky. Jednoducho natočili všetky akčné sekvencie desiatkykrát, v desiatkach rôznych uhlov a v niekoľkých možných prevedeniach, pričom si následne vybrali to najlepšie. A je to poznať. Kamera je úchvatná, cit pre detail vrcholí v mnohých momentoch, no a viacnásobné záblesky geniality, napríklad v podobe až neuveriteľne krásne a zároveň prirodzene pôsobiaceho gitaristu, ktorému z konca svojho nástroja šľahajú plamene doprevádzané explozívnou hudbou, nuž, človek má chuť po týchto úsekov slastne zjojknúť a zatlieskať. 

Všetko, čo ste doteraz videli, akoby nesiahalo Maxovi ani po päty. Je pritom jedno, či ide o súboj 1vs1, ktorý má hneď niekoľko zaujímavých prestrihov a využití okolia, alebo sa bavíme o megalomanskej jazde smrtonosných vozidiel v nádherne štylizovaných záberov v apokalyptických farbách sveta šialenejšieho a zároveň prirodzenejšieho, než čokoľvek, čo si sci-fi autori snažili podložiť akokoľvek dobrým scenárom. Mad Max kombinuje geniálne zvládnutú kameru, zachytávajúci šialené, no brilantne zosynchronizované a nápadmi bohatšie akčné sekvencie, než o akých ste kedy snívali. Pričítajte si k tomu moderný soundtrack, skvelých hercov, úžasný svet a milióny detailov, ale i základných kameňov Millerovej predstavivosti konečne prevedených na strieborné plátno a dostanete presne to, v čo ste dúfali. Akurát toho bude ešte viac!

 

 Mad Max spĺňa a poľahky prekračuje všetky vaše očakávania v revolučnom ponímaní akcie (Recenzia)

 

Aj napriek miernej strate tempa a slabšiemu finále (v iných filmoch by ste to brali ako niečo intergalatické, no úvod filmu jednoducho položil Maxovi do finále príliš vysokú latku) tak hovoríme o prelomovom filme, ktorý vás nenechá vydýchnuť si, nedovolí vám vydať ani hláska a nechá vás v nemom úžase. Pri Maxovi sa jednoducho superlatívmi nedá šetriť. Plánoval som nezúčastniť sa davovej psychózy a zakladať si „vďaka“ istým negatívam tohto filmu obhajobu toho, prečo som tomu nedal plný počet, ale pri písaní recenzie a spätnom pohľade na svoj včerajší zážitok som dospel k tomu, že pozitíva a celkový dojem jednoducho prevyšujú akýkoľvek slabší aspekt Mad Maxa. Najväčším je pritom slabšie finále (oproti úvodu, všeobecne je ale úžasné!), no môže snáď Miller za to, že neprekonal v jednom filme akčný žáner v celej jeho kráse hneď dvakrát, ale len raz, a to hneď v úvodnej polhodine? Nečakal som, že svoju prvú 10 v recenzii udelím práve akčnému filmu, no ak si to nezaslúži Mad Max, tak čo potom? 10/10

PS: Prekvapivo ani to 3D nebolo zlé a užil som si to! 

Aké hodnotenie by si dal ty?
0/10
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: comingsoon.net, Warner Bros. Pictures Tagy: Mad Max: Fury Road
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.