Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 18. 10. 2019 meniny má Lukáš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
147
Samuel Majdek
23. november 2014, 16:31

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

V ďalšej časti obľúbeného seriálu Mladí Slováci vo svete sa vyberieme k našim protinožcom - do austrálskeho Sydney. Práve v tejto svetovej metropole už druhý rok žije mladá a sympatická Slovenka Daja Králiková.

Samuel Majdek
23. november 2014, 16:31
Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
147
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

V ďalšej časti obľúbeného seriálu Mladí Slováci vo svete sa vyberieme k našim protinožcom - do austrálskeho Sydney. Práve v tejto svetovej metropole už druhý rok žije mladá a sympatická Slovenka Dajana Králiková. Daja nám prezradila, ako sa do Austrálie dostala a ako vníma tamojší život v porovnaní so životom na rodnom Slovensku. Tak poďme na to!

 

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

 

Ahoj Daja, skôr ako sa dostaneme k tvojmu životu v Austrálii, prezraď nám niečo o sebe.

Ahoj. Mám 22 rokov, pochádzam z malej dedinky Nitrianske Sučany, v ktorej som aj vyrastala. Vyštudovala som odbor farmácia na strednej škole v Novákoch a po maturite som sa rozhodla odísť do vysnívanej Prahy, kde som žila a študovala odbor umenie a dizajn.

 

Koľko už žiješ v zahrančí a prečo si si vybrala práve austrálske Sydney?

Bude to už rok aj 3 mesiace. A prečo práve Sydney ? No povedzme si na rovinu, ako mladý človek na Slovensku nemáš moc príležitostí do budúcna. Preto som sa rozhodla skúsiť niečo nové, nakoľko rada cestujem. Jeden z daľších dôvodov bol ten, že som tu mala staršieho brata a samozrejme, kto by sa nechcel prebúdzať v krajine obklopenej morom, kde je 80% z roka leto?

 

Kedy prišlo tvoj rozhodnutie zostať a žiť v tejto krajine?

Zo začiatku som mala v úmysle zostať najdhlšie na rok. Bolo veľmi tažké odísť, opustiť rodinu, kamarátov a hlavne priateľa. Našťastie po 4 mesiacoch pricestoval za mnou. Povedala som si, že uvidíme, ako sa to tu bude vyvíjať, ako sa bude dariť a podla toho sa rozhodneme, či zostať, alebo sa vrátiť.

 

Čo čaká mladého človeka, ktorý sa rozhodne odísť do Austrálie? Ako by si radila postupovať?

Nie je to len tak, sadnúť na lietadlo a prísť sem. Obnáša to trošku viac vecí, ale pokúsim sa to zhrnúť. V prvom rade by si mal kontaktovať agentúru, ktorá vybavuje pobyty v Austrálií. Vyplníš všetky potrebné papiere, musíš napísať motivačny list austrálskej vláde a preukázať sa finančným krytím. Ako poslednú vec požiadas o študentské víza, to znamená, že sem prídeš ako študent a navštevuješ "školu". Potom čakáš, či ti to schvália alebo nie.

 

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

 

Poznala si niekoho v Austrálii okrem tvojho brata? Ako si riešila ubytovanie?

Okrem brata som tu nikoho nepoznala, ale spoznala som tu veľa skvelých ludí z rôznych krajín. Zo začiatku som bývala s bratom a s ďalšími dvoma spolubývajúcimi. Pred príchodom môjho priateľa som sa snažila narýchlo cez internet nájsť nové ubytovanie. Shareovali sme byt s francúzskym párom, ktorý sa po čase rozhodol vrátiť domov. Jedného dňa nám majitelka oznámila, že byt predáva a museli sme sa unáhlene vysťahovať. Momentalne máme skvelý bytík, v peknej oblasti a pomaly zariadujeme. Spokojnosť.

 

Ako si sa popasovala s jazykovou bariérou? Vedela si dobre po anglicky? A čo austrálsky prízvuk?

Angličtiny som sa vôbec nebála, študovala som anglický jazyk v Kanade a v Anglicku. Myslím, že moja angličtina je dobrá, rozumiem a viem sa dorozumieť. Austrálčania (ozíci) hovoria zrozumiteľne a ich angličtina je taká viac “casual” ako britská a trochu podobná americkej. Skôr by som povedala, že majú divné slangy. Napríklad namiesto “thank you” povedia dosť tvrdo “ta”, z čoho som sa dlhú dobu smiala.

 

Našla si si v Sydney nejakú prácu? Bolo to obtiažne? Aké sú tu pracovné podmienky pre cudzincov?

Pre cudzincov sú tu normálne podmienky, ako na Slovensku. Ako študent môžeš týždenne odrobiť 20 hodín, máš daňové číslo, odvádzaš štátu daň. Práca sa tu nehladá ťažko, nájdeš si tu robotu aj ked nemáš zo začiatku dobrú angličtinu. Dôležité je čím skôr začať, vytlačiť životopisy, roznášať a chytiť sa hociakej ponuky. Ja som mala šťastie, cez bratovho kamaráta som hneď na druhý týždeň začala makať ako čašníčka v coffee shope. Popri tejto robote mi kamarátka navrhla, či nechcem skúsiť pracovať pre jeden organický healthy shop. A z jednej roboty sa stali dve. Za pár mesiacov ma povýšili na manažérku, z čoho sa veľmi teším a vybavuje sa mi sponsorship.

 

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

 

A čo škola? Plánuješ ju dokončiť?

Chýba mi škola v Prahe. Celkovo študovať umenie a dizajn, hlavne grafický dizajn. Napĺňa ma to, baví ma to a určite by som chcela mať dokončenú vysokú školu a venovať sa tomu v budúcnosti. Rozmýšlam nad tým stále, či sa vrátiť do Prahy a dokončiť školu, alebo zostať v Sydney a dokončiť školu tu? Uvidíme, ako to dopadne.

 

V čom vidíš najväčšie rozdiely medzi životom na Slovensku a v Sydney? Čo ťa najviac prekvapilo?

Dá sa tu dobre zamestnať, ľudia sú tu dobre platení a prácu si vážia. Neničia si svoju krajinu, ale snažia sa ju skrášľovat a starať sa o ňu. Veľmi ma tiež prekvapil ich servis, milé a ochotné správanie predavačov kávy či rýchlych jedál, hocičoho. Hneď, ako niekam vstúpiš, ťa milo pozdravia, začnú sa s tebou rozprávať, aký si mal deň, s čím ti môžu pomôcť a spravia pre teba všetko, aby ti vyhoveli. Niekedy je to síce fejkové, ale vyžaduje sa to tu. S týmto som mala nie jednu skúsenosť, ked som robila čašníčku. Hoci som nemala zrovna dobrý deň a niesom typ človeka, čo sa bude nasilu usmievať a pretvarovať, zákazníčka sa do mňa pustila, prečo som sa jej nespýtala ako sa má a ani som sa neusmiala, v skratke mi vynadala, že som jej pokazila celý deň. (smiech)

 

V čom sa od Slovákov najviac líšia?

Je tu zmes kultúr. Ľudia žijú zdravo, starajú sa o seba, veľa pracujú a športujú, od rána do večera. Nesmiem zabudnúť, typycké pre Austrálčanov je pitie kávy. Majú naozaj skvelú kávu a dobré jedlá. Sviatky ako Vianoce oslavujú na pláži s rodinou, priateľmi a BBQ.

 

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

 

Chýbajú ti najbližší? Ako často lietaš domov na Slovensko? Predsa, letenky do Austrálie sú jedny z najdrahších, mám pravdu?

Najbližší mi samozrejme dosť chýbaju. Doma som ešte nebola, ale v blízkej budúcnosti to mám v pláne. Áno, dá sa povedať, že letenky sú momentálne celkom drahé, pretože sa tu začalo leto. Vždy sa ale dajú nájsť aj nejaké lacnejšie.

 

Čo ti najviac chýba zo Slovenska?

Rodina, záhrada, sneh, slovenské Vianoce a kamaráti.

 

A čo si si naopak najviac zamilovala na Sydney alebo Austrálii všeobecne?

Pláže, počasie, kaviarne, jedlo, parky, zvieratá a ako mladý človek tu máš veľa možností.

 

Stihla si už v Austrálii okrem Sydney navštíviť nejaké zaujímavé miesta? Čo by si odporučila ľudom, ktorí si plánujú výlet do týchto končín?

Na Austrálií je skvelé to, že máš blízko Nový Zéland, Fiji, Áziu, Indonéziu, Tasmániu a tak ďalej. Okrem Sydney som už navštívila rôzne prírodne parky, odporúčila by som Royal National Park, nedotknuté pláže, prírodne lagúny, pieskové duny. Ďalej Blue Mountaines je jednoznačne miesto, ktoré tiež treba vidieť. Úžasná príroda, vodopády, lezenie po skalách. Do tretice, čo musíš určiťe vidieť, je Morriset Park, ktorý je plný voľne žijúcich kengúr.

  

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

 

Nakoniec prejdime na sériu klasických Refresher otázok. Akú počuvaš hudbu? Obľúbený interpret?

Moja obľúbenkyňa je Ellie Goulding, ďalej Asap Rocky, Iggy Azalea, Beyonce, Banks, Disclosure. Zo Slovenska je to Moja reč a Polemic.

 

Obľúbený herec/herečka a aký bol film, ktorý si videla ako posledný v kine?

Naposledy to bol film Fury s oblubeným hercom Bradom Pittom.

 

Sleduješ aj seriály? Ak áno, aké?

Big Bang Theory, Sex v meste so skvelou Jessicou Parker.

 

Odkaz čitateľom Refresher.sk ?

Zbaliť kufre, nebáť sa a vycestovať. Spoznávať nové miesta, zdokonaliť sa v jazyku a chytať sa každej príležitosti, lebo nikdy nevieš, kam ťa to v živote posunie.

 

Daji ďakujeme za zaujímavý rozhovor. Ak ťa táto sympatická Slovenka žijúca v Austrálii zaujala, môžeš ju sledovať aj na Instagrame. Určite zostaň naladený aj na Refresher.sk, kde ti prinesieme rozhovory s ďalšími mladými Slovákmi, ktorí sa presťahovali za hranice našej krajiny.

 

Ak poznáš zaujímavých ľudí, ktorí žijú v zahraničí a chceli by sa s nami podeliť o ich skúsenosti, neváhaj a pošli kontakt na samuel@refresher.sk.

 

 Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

Mladí Slováci vo svete: Dajana Králiková nám porozprávala o slnečnej Austrálii

Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.